Замість прямих дотацій Кабмін покриває збитки «Нафтогазу» немонетизованими субсидіями
Замість прямих бюджетних дотацій в 2016 році уряд покриває збитки «Нафтогазу» за допомогою немонетізірованних субсидій.
До такого висновку, проаналізувавши опубліковані не аудировану звітність НАК як окремої юридичної особи за перше півріччя 2016 року, прийшли автори статті «Черновик фінзвітності«Нафтогазу»: лакмусовий папірець або шагренева шкіра?» Алла Єрьоменко та Ганна Люта. «Єдина відмінність – замість ОВДП, якими раніше держбюджет підтримував штани«Нафтогазу України», тепер виписують так звані протоколи на розраховану суму субсидій. Ці протоколи обертаються по колу: бюджет-споживачів газу – постачальник газу (облгази) – «Нафтогаз» -бюджет. Грошей як таких подібна схема не передбачає», – констатують Єременко та Люта. Це фактично підтвердили головний комерційний директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко і фінансовий директор Сергій Коновець, підкреслюють автори.
«Але все можуть бути задоволені: бюджет виконаний,«Нафтогаз»отримує звання найбільшого платника податків в країні. Тобто може отримати, якщо не трапиться, як відзначили топ-менеджери «Нафтогазу», чогось непередбаченого. Останні події свідчать, що ймовірність настання таких непередбачених нюансів сверхпрогнозіруема …», – уточнюють автори статті.
Незважаючи на те, що «Нафтогаз» «отримав чистий прибуток у розмірі більше 20 млрд грн», а прем’єр-міністр Володимир Гройсман висловив надію, що «Нафтогаз» сплатить до держбюджету «накопичені» 60 млрд грн податків, відзначають автори, «схоже на то, що прем’єру і держбюджету доведеться почекати сплати податку на прибуток». Так як в звіті «Нафтогазу» зазначається, що оскільки «податкові збитки минулих податкових періодів, перенесені на майбутні періоди, склали 59 577 651 тисяч гривень, відповідно, з огляду на перспективи погашення зазначених (накопленних.- Ред.) Збитків, динаміки отримання прибутків, змін і обмежень податкового законодавства України, виникає відстрочений податковий актив.
Компанія планує використовувати зазначений податковий актив протягом найближчих податкових звітних періодів». «У перекладі на зрозумілу мову це може означати: оскільки в«Нафтогазі»збитки попередніх періодів досягають майже 60 млрд грн, то податок на прибуток компанія не буде платити до тих пір, поки не покриє збитки – ті самі 60 млрд грн», – зазначають автори статті ZN.UA Єременко та Люта. 5 серпня НАК «Нафтогаз України» опублікувала неперевірену аудиторами фінансову звітність компанії як окремої юридичної особи (не консолідовані) за перше півріччя 2016 р Консолідовану фінзвітність, що включає звітність всіх компаній групи «Нафтогаз України» за перше півріччя, компанія планує оприлюднити до кінця серпня . Основними чинниками, що зумовили формування позитивного результату від діяльності в першому півріччі, в «Нафтогазі» називають «прибуток в загальному розмірі 34,3 млрд грн».
Зокрема: – 18,8 млрд грн – за надання послуг по транзиту газу; – 12,9 млрд грн – за продаж газу, в основному населенню і тепло-комунальним підприємствам; – 2,6 млрд грн – інші доходи, зменшені на інші витрати (дохід від дооцінки природного газу, відновлення резерву сумнівних боргів і т.п.). При цьому, відзначає НАК, зазначена прибуток частково (на 12,5 млрд грн) була зменшена на: – 5,5 млрд грн ПДВ, донарахованих на вартість послуг з транзиту для «Газпрому». ( «Нафтогаз» чекає, що суми ПДВ буде відшкодовано «Газпром» після прийняття відповідного рішення Стокгольмським арбітражем, т. Е. Не раніше другого кварталу 2017 г.); – 4,2 млрд грн фінансових витрат (відсотки по кредитах і т.п.); – 2,8 млрд грн втрат від курсових різниць (через девальвацію гривні). Також «Нафтогаз» підкреслює, що «сума прибутку, отриманого компанією за перше півріччя 2016 року, не враховує витрат на збільшення резерву сумнівних боргів в розмірі 1,0 млрд грн. Після прийняття фінансового плану компанія відобразить в складі інших операційних витрат витрати на збільшення резерву сумнівних боргів, що призведе до погіршення фінансового результату».