Володимир Яворівський: «У літературу потрапив завдяки Михайлові Стельмаху, а депутатом став випадково…»

19 квітня у рамках творчого проекту «Університетські зустрічі» в конференц-залі імені Василя Сухомлинського Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди відбулася надзвичайно цікава та змістовна зустріч із відомим письменником, публіцистом, політичним діячем Володимиром Яворівським. Організатором зустрічі виступили історичний факультет на чолі з деканом – доктором політичних наук, професором  Борисом Дем’яненком, заступником декана з навчально-виховної роботи Ольгою Іщенко та бібліотека вишу (директор Ольга Шкира). Послухати справжнього українця завітали студенти, викладачі та співробітники вишу, відомі краєзнавці з міста, шанувальники Володимира Олександровича.

Володимир  Яворівський – добре знана в Україні особистість. Для одних – він талановитий письменник, автор багатьох оригінальних романів, повістей, новел, публіцистики, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка. Для інших – сміливий, публічний і патріотичний політик, борець за незалежність України, багаторічний народний депутат, громадський діяч.

Родом Володимир Олександрович із села Теклівка Крижопільського району, що на Вінничині. Закінчив філологічний факультет Одеського державного університету. Працював у пресі. Автор багатьох книжок, оповідань і повістей, з-поміж яких «А яблука падають…», «Гроно стиглого винограду», «З висоти вересня», романів «Ланцюгова реакція», «Оглянься з осені», «Автопортрет з уяви», «А тепер – іди», «Лягти! Суд іде!», «Марія з полином наприкінці століття», художньо-документальної повісті «Вічні кортеліси».

  Він – людина надзвичайної енергії та працьовитості. Диву даєшся, як у нього вистачає і сили, і волі, і снаги не тільки писати чудові твори, а й перебувати в самісінькій гущі суспільно-політичних подій, вести авторську передачу на радіо “20 хвилин з Володимиром Яворівським” та «Що ж ми за народ такий?» на телебаченні.

Володимир Яворівський поділився з присутніми, як розпочалася його творча діяльність, зазначивши:

У літературу я потрапив завдяки Михайлові Стельмаху, а депутатом став випадково. Будучи студентом  Одеського університету   взяв активну участь у науковій конференції, присвяченій  ювілею Михайла Стельмаха, яка проходила в нашому університеті. Поспілкуватися з письменником з’їхалися науковці з різних інститутів, поважні гості. Наш декан  попросив мене сказати кілька слів про його найновіший роман «Правда і кривда», в якому описувалася боротьба старого і нового на селі, суперечки між справжніми колгоспниками та ретроградами. Проте самотужки вирішити свої проблеми селяни не могли. І тільки приїзд секретаря ЦК Комуністичної партії України (портрет Микити Хрущова був змальований дуже точно) допоміг розв’язати вузол протиріч. Оскільки на той час я вже ознайомився з цим романом, то без вагань погодився.
     Я вийшов на трибуну і з юнацьким максималізмом запитав: якщо б партійний керівник не завітав до цього села, хто б допоміг колгоспникам? І як жити там, куди секретар не заїхав? Коли сів на місце, однокурсники зітхали, ховали очі, мовляв, прощайся з університетом. Декан похмуро дивився з президії, час від часу нервово посіпуючи плечима. Тож я приготувався щонайменше до виключення з вузу. Коли ж заключне слово взяв письменник Михайло Стельмах, то подякував всім і раптом додав: дякую цьому юнакові за правду, мене справді змусили написати саме таку кінцівку.

Через деякий час Михайло Стельмах запросив Яворівського в якості гостя на своє 50-річчя, зацікавився його віршами. І, напевно, щось побачив у них, бо навіть допоміг їх надрукувати. Так почався шлях у літературу Володимира Яворівського. 
        Ставши депутатом, Яворівський брав участь в усіх найголовніших подіях української новітньої історії: утворення Народного руху, проголошення Декларації та Акта Незалежності. Пережив прийняття Конституції тієї безсонної ночі. Але сьогодні Яворівський усвідомлює й те, що за ці роки міг би написати свої найкращі твори. Але ж мав чимось жертвувати заради майбутнього. Тому поставив три крапки і пішов у політику. 

Родзинкою зустрічі стало декламування віршів Галини Данилової заслуженої артистки України, акторки, дружини Володимира Яворівського. У її виконанні прозвучали вірші українських поетів: Тараса Шевченка, Павла Тичини та інших, якими вона зачарувала всю глядацьку аудиторію.

Колектив книгозбірні підготував книжкову виставку письменника і дипломних та магістерських робіт наших студентів про його творчість. Зокрема: «Художньо-біографічна проза Тараса Шевченка та Володимира Яворівського: жанрова специфіка» (керівник Галина Мазоха), «Проблемно-тематичне коло та образна система повісті Володимира Яворівського «Кривий танець» та «Проблематика роману Володимира Яворівського «Марія з полином у кінці століття» (керівник робіт Ольга Будугай») з якою всі могли ознайомитися.

Зустріч пройшла надзвичайно цікаво та інформативно. Володимир Яворівський відповів на численні запитання  студентів та гостей зустрічі. Всі бажаючі отримали у подарунок книги з автографом письменника та сфотографувалися.  

Ольга Науменко,

фахівець соціально-гуманітарного відділу вишу

Фото – Віктора Сокола