Віталій Портников: Лякати і вбивати

Навіщо Путін брязкає зброєю біля наших кордонів? Навіщо влаштовує всі ці нескінченні навчання? Навіщо виступає з провокаційними заявами? Жага війни? Маразм? Роздратування через те, що Україна і цивілізований світ не поспішають виконувати умови очманілого від безкарності автократа?

Путін поводиться абсолютно логічно. Незабаром – зустріч лідерів країн “двадцятки”. Зустріч з Обамою не підтверджена і Кремлю доводиться робити хорошу міну при поганій грі. Путінський прес-секретар Пєсков пояснює журналістам, що президенти США і Росії не зможуть не зіткнутися в кулуарах – і ЗМІ підносять цю новину як “можливість зустрічі Путіна з Обамою”. А це не можливість зустрічі. Це означає, що Путін буде бігати за Обамою, поки з ним не перетнеться. А двостороння зустріч все ще узгоджується.

Ідея торпедування “нормандського формату” і перетворення його в тристоронній формат, під час засідань якого будуть виробляти директиви для Порошенка, тріумфально провалилася. Судячи з усього, сама ідея тристоронньої зустрічі була просто вигадкою Пєскова. Або Лаврова. Яка різниця, зрештою, хто з цих безглуздих сірих чиновників бреше? Працюєш на Путіна – значить брешеш. Іноді – навіть самому Путіну, як продемонструвала сумна доля “кримського брехуна” Іванова.

З кримською провокацією, яка була спрямована на скасування санкцій, на доказ того, що головним дестабілізатором ситуації є Україна, теж не зрослося. На Заході заговорили про збереження – і навіть посилення – санкцій.

Нафта балансує на порозі 40 доларів, ставлячи під сумнів виконання навіть того обгризені бюджету, який був затверджений на поточний рік.

Як Путіну ще вплинути на Захід? Що він ще вміє, крім як лякати? Колись Радянський Союз називали “Верхньою Вольтою з ракетами”. Але таке порівняння зараз – це образа Республіки Буркіна-Фасо і її президента Рока Каборе, який переміг на чесних альтернативних виборах і здійснює економічні перетворення, в яких відстала Росія потребує не менше – а то і більше! – ніж колишня Верхня Вольта. Ні, країна, яку очолює Путін – це просто Росія з ракетами. Крім ракет і військ, у Путіна нічого немає. Ну нафта є. Але дешевшає.

Тому він так і буде нагнітати напруженість у наших кордонів – в надії, що Обама і Меркель злякаються. Тому ще багато жінок і дітей загинуть під путінськими бомбами в Сирії – якщо тільки їх не врятує наступ турецької армії. Лякати і вбивати – єдиний зовнішньополітичний козир Володимира Путіна. Ніякого іншого змісту в його політиці немає – і вже не буде.