В Україні знизили нормативи на газ для населення: наскільки скоротять субсидії

Нові нормативи вступлять в силу в кінці опалювального сезону

Норматив споживання газу в Україні всього за кілька років скоротили з 11 до 5,5 кубометрів на один квадратний метр. Новий норматив – 5 кубометрів газу на квадратний метр – вступить в силу вже в травні цього року. Таке рішення кілька днів тому прийняв Кабінет міністрів України.
Зараз субсидія покриває 330 кубів на опалення квартири площею 60 квадратних метрів, вже в наступному опалювальному сезоні “комунальну знижку” нараховуватимуть тільки на 300 кубів. Якщо при цьому продовжити спалювати 330 кубів, доведеться 30 кубів оплачувати без субсидії. За діючого тарифу – це ще 204 гривні. У квартирі такою ж площею з центральним опаленням субсидія покриватиме замість 3,28 всього 2,5 Гкал тепла. Якщо не скоротити споживання, за 0,7 Гкал доведеться платити без субсидії. У Києві такий обсяг тепла обійдеться в 1411 гривень.

____-01_1

Перегляд нормативів дозволить державі заощадити на субсидії, впевнений директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН Валентин Землянський. За підрахунками Мінсоцполітики, в наступному опалювальному сезоні субсидії оформлять 9 з 15 мільйонів українських сімей. На “комунальну знижку” в бюджеті країни на цей рік передбачено 51 мільярд гривень. “Це призведе до зменшення субсидій. Соціальні норми скорочені, а субсидія покриває тільки соціальні норми. Крім того, це призведе до зростання оплати. Щось покриє субсидія, а решту люди повинні платити самі”, – сказав “Сегодня” Валентин Землянський.
Голова Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук пояснює: нормативи показують, скільки в середньому українці витрачають ресурсів на обігрів квадратного метра житла. Уряду, впевнений експерт, перед тим, як скорочувати норматив, потрібно було показати розрахунки: наскільки і чому скоротилося споживання.
“Певна логіка в такому рішенні є. Норма – приблизний розрахунок того, скільки одна людина може витрачати води, електроенергії, газу, тепла. Цей норматив формується на основі розрахунків, які подають постачальники тепла, ці підрахунки підтверджує національний регулятор. Але уряд повинен був пояснити , чому скорочують норми, показати розрахунки “, – говорить експерт