В Україні різко подорожчає електроенергія

В Україні в липні 2019 року можуть як мінімум у 1,5 рази підвищити ціни на електроенергію для населення.

Чинний тариф покриває лише 50% економічно обґрунтованої вартості “струму”. Після відкриття ринку тарифи будуть визначати попит і пропозиція, пише OBOZREVATEL.

Національна комісія в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) ціни для побутових споживачів не переглядає, а ось для бізнесу підвищує регулярно.

Утримувати таку ситуацію вдасться лише до липня 2019-го, коли відбудеться запуск ринку енергетики. Регулювати ціни на ньому будуть попит і пропозиція. Відповідно до закону “Про ринок електроенергії”, українці зможуть самостійно вибирати постачальника електроенергії, а компанії, конкуруючи за клієнтів, з часом знижуватимуть тарифи.

Прийдешній різкий стрибок тарифів визнають і в профільній комісії, і в Міненерго.

Глава НКРЕКП Оксана Кривенко повідомила, що електроенергія для населення могла б коштувати близько 1,85 грн за кВт*год. При цьому українці за перші 100 кВт*год платять всього 0,9 грн, а за кожен наступний – 1,68 грн.

Міненерго запропонувало вводити ринкові умови поступово, щоб згладити очікуваний стрибок. Для цього хочуть запровадити спеціальні зобов’язання і на перехідний етап зобов’язати постачальників “струму” продавати електроенергію населенню за нижчими цінами.

В Україні найнижчий тариф на електроенергію, порівняно з іншими країнами Європи. У 2,5 рази нижче, ніж в Молдові або Болгарії, в 5 разів нижче, ніж в Польщі, в 12 разів – ніж у Німеччині.

Формули Роттердам+ та Дюссельдорф+ однакові. Єдина відмінність – формула Роттердам+ не впливає на населення, тому тарифи на електроенергію не зросли, на відміну від газової формули. Саме через це ціна на газ з 1 листопада зросла на 23%. Про це в ефірі NewsOne заявив енергетичний експерт Юрій Корольчук.

“Формула на електроенергію “Роттердам плюс” взагалі не стосується населення, вона взагалі не впливає на ціну на електроенергію для населення. А от формула “Дюссельдорф плюс”, про яку ми також говорили, то вона якраз безпосередньо має вплив, це ми, власне, вже й відчули, коли виросла з 1 листопада ціна на газ до 8,5 тисячі гривень, вона має безпосередній вплив для населення, для теплокомуненерго. Це, я би так сказав, етапи розвитку ринку в Україні, і газового ринку, і ринку електроенергії”.

На підтвердження цього Корольчук навів динаміку тарифів на газ та електроенергію для населення. “В 12 разів на газ зросла (ціна, – ред.), на електроенергію в 4 рази тільки. Треба розуміти, що також ми імпортуємо фактично вже більше 6 мільйонів тонн вугілля з 24 мільйонів, які споживаємо. Це також більше 25% від усього обсягу ринку. Якщо з газом, до речі, також порівняти, то там всього-на-всього ми імпортуємо для потреб населення на теплокомуненерго 10% газу” – підкреслив він.

За словами Корольчука сьогодні ціна на газ найбільше впливає на українців, адже це 80% платіжки за комунальні послуги. “Газ і тепло в комунальній платіжці звичайній – це практично 80% платежки. Якщо ви платите 1000 гривень за комунальні платежі, то знайте, що ви 800 гривень платите фактично за газ і тепло. Електроенергія фактично – це тільки окремий платіж за електроенергію, який ви здійснюєте, і плюс фактично це, можна сказати, лишень сховано в постачанні холодної води, водопостачання, тому що там також тариф на електроенергію враховується для водоканалів. І в цілому він становить не вище 5% від усього рахунку взагалі. 80% – газ і тепло, 5% – електроенергія. Тобто, не можна говорити, що це є суттєвим фактором, який впливає на кишені українців, які оплачують цей рахунок”, – сказав він.

27 квітня 2016 року КМУ прийняв постанову №315, яким зрівняв ціни на газ для промисловості і населення. Цим же рішенням визначено формулу ціни газу, в основі якої лежать котирування в європейському хабі NCG (поблизу німецького міста Дюссельдорф) + доставка до україно-словацького кордону.

3 березня 2016 року НКРЕКП прийняла постанову №289, в якому затвердила нову методологію розрахунку оптової ринкової ціни електроенергії (ОРЦ). Відповідно до даної методології, вугільна складова в тарифі на електроенергію заснована на котируваннях вугільного хаба ARA (Роттердам) + доставка в український порт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *