Loading...

В Україні не сертифікують квартирні лічильники тепла, які можна ставити на кожну батарею – експерт

Відсутність стимулів і засобів економії споживання є головним і непоправним дефектом діючої системи субсидій

Доступні квартирні прилади обліку споживання тепла, які могли б дати споживачам реальні стимули для економії теплоенергії, в Україні не сертифікуються, пише в своїй статті для ZN.UA директор аналітичного центру “Інститут міста” Олександр Сергієнко. За його словами, споживачі цілком могли б мати стимули для економії, якби не витратна модель діючої в Україні системи субсидій, в якій вся економія споживання газу, води, тепла, або будь-якого іншого ресурсу веде лише до скорочення розміру субсидування, в той час як обов’язковий платіж для сім’ї залишається незмінним.

“Здавалося б, така проста річ – зменшити суму обов’язкового платежу на суму економії! Але ж ні, наші віце та просто міністри соціальної політики нізащо на це не підуть. Їм, очевидно, здається, що тут не можна буде скоротити кошти держбюджету на субсидії, хоча в існуючій моделі це теж неможливо! Людей просто змушують вибирати повністю міністерські “соціальні” нормативи, тому як наслідок – ніякої економії енергоресурсів “, – йдеться в статті.

На думку аналітика, відсутність стимулів і засобів економії споживання є головним і непоправним дефектом діючої системи субсидій: їх одержувачі зацікавлені споживати ресурс в повній мірі, щоб отримати право на субсидію в наступному році. Сергієнко нагадує, що 40% багатоквартирних будинків в Україні не забезпечені загальнобудинковими приладами обліку тепла, що робить економію безглуздою. Однак там, де лічильники тепла є, можливість вручну контролювати споживання в залежності від температури часто відсутня. При цьому, жителі квартир, не оснащених квартирними лічильниками тепла (а таких в Україні 90%), також не мають жодних стимулів і засобів для економії.

Зараз ТКЕ просто розкидають все спожите будинком тепло між квартирами за квадратними метрами, і ті хто економлять платять рівно стільки ж, скільки ті, хто нічого подібного не робить. “Хоча є дуже недорогі лічильники, які можна поставити на кожну батарею і вважати споживання тепла. Ними обладнані “хрущовки” Польщі, Чехії, навіть Росії, але у нас їх просто … не сертифікують, думаю, зрозуміло, з яких причин”, – робить висновок автор.

Нагадаємо, протягом 2016 року субсидії на оплату житлово-комунальних послуг були призначені 7 млн ​​677 тис. домогосподарств, з них у міських поселеннях – 5 млн 185 тис., в сільській місцевості – 2 млн 492 тис. У порівнянні з 2015 роком кількість таких домогосподарств збільшилась на 2 млн 284 тис., або на 42,4%. Нагадаємо, що за минулий рік загальна сума заборгованості населення України за оплату послуг ЖКГ збільшилася на 12,5 млрд грн, тобто більше ніж у два рази.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *