Уряд збирається ввести нові обмеження для українців на покупки з інтернет-магазинів зі 150 до 22 евро
На Комітеті з питань податкової та митної політики обговорюють питання введення нового ліміту безподаткового пересилання відправлень зі 150 до 22 євро на одну посилку.
В парламентських та урядових кулуарах розмови про зменшення ліміту ходять вже не перший місяць.
За інформацією джерел, наближених до голови парламентського комітету з питань митної та податкової поліції, якщо депутати підтримують цю ініціативу, всі посилки дорожчі за 22 євро обкладатимуть додатковим ПДВ — це автоматично збільшить вартість будь-якої покупки в закордонних інтернет-магазинах на 30% і більше. При цьому, нові зміни стосуються не лише придбаних з товарів з інтернет-магазинів, а й будь-яких поштових відправлень з-закордону.
Схожий законопроект минулого депутати вже приймали, проте не настільки радикальний. Тоді в грудні 2017 року Верховна Рада обмежила безмитне ввезення товарів в Україну до трьох посилок на місяць вартістю 150 євро кожна. На сьогодні ці зміни поки що не працюють — обмеження на 150 євро за посилку почнуть діяти з 1 січня 2019 року.
При цьому, про те, що цей закон загрожує повній зупинці імпорту в Україну з-за кордону найбльші логістичні перевізники країни говорять вже сьогодні.
«Якщо її (норму про три посилки – ред) не скасують, стане весь імпорт. І на цьому все закінчиться. І це буде не відповідальність «Укрпошти». Це буде вина митника, який не захоче брати на себе відповідальність при підрахунку, яка все-таки з п’яти посилок четверта. Я заздалегідь всіх попереджаю: якщо весь аеропорт “Бориспіль” буде завалений міжнародними посилками в кілька шарів – це питання не до “Укрпошти”, це питання до тих, хто приймав цей закон», — попереджав під час прийняття перших змін генеральний директор “Укрпошти” Ігор Смілянський.
Інша велика, досі не вирішена проблема — відсутність коштів на реалізацію законопроекту. Держбюджет 2019 року не передбачає збільшення витрат на митницю, які покриють збитки, які понесе держава через ці зміни.
Ускладнити все
Тож, замість того, щоб вирішити фінансову проблему нестачі коштів в бюджеті на реалізацію нововведень, народні депутати вирішили піти радикальним шляхом — та зменшити ліміт безмитного пересилання в майже 7 разів.
Прихильники цієї ініціативи аргументують своє рішення тим, що саме такі обмеження діють в країнах ЄС, а Україна, підписуючи Угоду про Зону вільної торгівлі, зобов’язана також вводити такі правила.
Проте слід зазначити, що в самому Європейському Союзі жодних обмежень на пересилання товарів немає. А внутрішній ринок України не взмозі сьогодні задовольнити потреби усіх громадян.
«Якщо раптом депутати приймуть обмеження ще й до можливості ввозити максимум 3 посилки до 22 євро, в Україні по-перше це безпосередьно вплине на покупки пересічних українців в закордонних інтернет-магазинах. По-друге, суттєво збільшаться випадки контрабанди. Люди просто почнуть шукати нелегальні шляхи ввезення товарів в Україну, замість того, що платити незрозумілі нові податки. Це точно не сприятиме наповненню державного бюджету. Треба ще розуміти, що це призведе до девальвації гривні та зменшення купівельної спроможності пересічного громадянина», — пояснює акціонер логістичної компанії «Meest China».
Він також наголошує, що наслідком таких жорстких обмежень стане суттєве скорочення обсягу поштових відправлень, що призведе до зменшення надходжень до бюджету від операторів поштового зв’язку.
Досвід сусідів
Схожий досвід вже був в сусідній Білорусі. В 2016 році білоруси зменшили ліміт з 200 до 22 євро, а вагу самої посилки з 31 до 10 кг. Це призвело до значного зросту контрабанди всередині країни та появі «сірих схем», які працюють за принципом, що білоруси замовляють посилки з-за кордону у прикордонні міста України та Росії, а потім спеціальні люди перевозять їх через кордон і відправляють кінцевому одержувачу за гроші.
Сьогодні білоруський уряд вже неодноразово наголошував на необхідності скасування цих нововведень та збільшення ліміту знову до звичних 200 євро.