УКРАЇНЦІ ЇДУТЬ НА РОБОТУ ЗА КОРДОН ЧЕРЕЗ НЕСТАЧУ ГРОШЕЙ

З початку 2015 року та до середини 2017 го Україна залишили 8% працездатних громадян – порахували в Нацбанку. У Міністерстві соціальної політики стверджують, що за кордоном працюють від 7 до 9 млн українців, з них 3,2 млн – на постійній основі.

Основною причиною трудової міграції часто називають економічний фактор. Багато хто думає, що вирішивши питання достатку, трудова міграція зійде до мінімуму.

Асоціація HRFORUM провела пілотне дослідження причин відтоку кадрів за кордон. Опитували трудових мігрантів в фокус-групах. Більше 120 чоловік в Італії, Іспанії, Німеччини, Польщі та Болгарії. Дослідники отримали несподіваний результат. З’ясувалося, що основні причини не завжди економічного характеру, як прийнято вважати.

Трохи менше 20% людей їде працювати з цікавості – подивиться світ, попрацює і повернеться назад. Друга група не більше 20% назвала основною причиною кардинальну зміну обстановки, невлаштованість в рідному місті і позитивний вплив знайомих, які вже виїхали. Близько третини їдуть, щоб піти від життєвих обставин. Перш за все, це взаємини в родині і відносини з родичами. І тільки решта 25% мають суто економічні причини.

Українські роботодавці вже відчули відтік. У Запорізькій області з’явилися роботодавці, які принципово не беруть на роботу тих, хто повертається. Наприклад, комбінат в маленькому містечку, в якому працює 20 тис. осіб, швидко зростає. Коли люди приймають рішення виїхати, їм кажуть: “Якщо ви вирішили виїхати на заробітки, вивчили англійську, ми вас назад не візьмемо”. Для деяких в поточних умовах такий важіль впливу спрацьовує.

Інші компанії в згаданих регіонах утримують персонал, виплачуючи бонуси за вислугу років. Аргументація проста і зрозуміла: умовному співробітнику деревообробної галузі підвищують зарплату до рівня, трохи нижчому від заробітку в Польщі за аналогічним фахом. Через рік-два співробітнику обіцяють підняти зарплату до рівня польського, а через рік і при зростанні продуктивності обіцяють платити більше.

Трудова міграція при відкритому кордоні – природний процес. В Україну з Європи також приїжджають працювати трудові мігранти. Їдуть з більш благополучних і безпечних країн – Німеччини, Португалії. Причини ті ж – подивитися світ, змінити спосіб життя, дотримуватися світового тренду.

Люди з України і далі їхатимуть в ЄС, а люди зі Сходу – в Україну. Це індуси, пакистанці, китайці.

Переміщення трудових ресурсів з кожним роком буде набирати обертів. Дослідження Global Workforce Forecast каже, як мігранти вплинуть на життєвий, економічний і політичний лад українців. Український ринок праці в даний момент захищений економічно, тому що сюди невигідно їхати, юридично, так як азіатам дуже складно отримати візу в Україну, і соціально – рівень ксенофобії в країні досить високий.