Українці переплатили за газ 2 млрд доларів в 2016 році
Близько 2 мільярдів доларів українці переплатили за газ в минулому році. Про це йдеться в звіті компанії, передають “Подробности”.
Українці платять за тис. куб. м майже 6900 гривень зараз. Експерти стверджують, що ціни повинні бути нижче в два рази.
До кордону з Росією від місця, де знаходиться одна з компресорних станцій, які забезпечує транзит російського газу по території України, всього 15 км. І качають звідси російський газ, який йде транзитом через всю територію України до кордону зі Словаччиною, на станцію Ужгород.
Цей газ Україна не використовує, формально – газ купується у Європи.
“Російський газ йде транзитом через Україну, потрапляє в Словаччину. Там просто розгортається 20 км, йде по словацькій території, потім 20 кілометрів на зворотну сторону і потрапляє в Україну. Формально газ куплений європейськими компаніями, але по факту це – російський газ, який пройшов через українську територію “, – пояснює експерт в галузі енергетики Дмитро Марунич.
Бирка “Зроблено в Європі” коштує українцям 12 доларів. Крім цього у формулі враховується транспорт газу до німецької біржі ЕнСіДжі в місті Ратинген, майже на кордоні з Голландією.
“Газ повинен пройти кордон і повернутися в Україну, тоді він уже вважається європейським, і обчислюється за формулою німецького хаба. Тут додається ще 30 доларів в середньому на транзит кожної тисячі кубометрів. Нібито він був протранспортований з Німеччини в напрямку України”, – розповідає експерт з питань енергетики Валентин Землянський.
Цю формулу придумали ще в Кабміні Яценюка. Однак газ з кордону ніхто нікуди не транспортує. Він залишається тут, в межах 20 кілометрів від українського кордону, і йде назад.
Неіснуючий транзит забрав за минулий рік з кишень українців 900 мільйонів доларів. А людям поставляють газ, видобутий в Україні. Причому оплата йде як за європейський.
“Українці споживають газ, який видобувається в Україні і у нього своя собівартість є. В середньому ціна виходить десь 60-70-80 доларів за 1000 кубометрів газу. З усіма необхідними платежами максимальна ціна, яку може освоїти” Укргазвидобування “може становити близько 3500 гривень максимум, ну не 6900 гривень, які сьогодні оплачує населення”, – пояснює експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.
Газ повинен коштувати 3500 гривень за тисячу кубів, а не 6 900. Компанія “Нафтогаз” заробила за цією схемою майже 2 мільярди доларів тільки за минулий рік.
“Куди прямують ці гроші – залишається великою загадкою. При цьому, половина домогосподарств змушена сидіти на субсидії”, – говорить Валентин Землянський.
Ще раніше журналісти писали про те, що до газових схем може бути пов’язаний директор з розвитку “Нафтогазу” Юрій Вітренко, якого ЗМІ пов’язують з одним із головних постачальників газу в Україну – німецької дочки компанії “Треілстоун”, зареєстрованої в офшорі.
Тим часом в самому “Нафтогазі” хваляться суперприбутками. За минулий рік топ-менеджмент компанії збільшив собі зарплати в 13 разів. За даними журналістів глава “Нафтогазу” Андрій Коболєв заробляє в середньому по 2 мільйони гривень в місяць. Журналістам “112 каналу” вдалося побачити і розкішний будинок головного газового менеджера країни. Він – в елітному селищі на Київському морі. 300 квадратів. Ціна – близько мільйона доларів. Це в той час, як українцям просто нічим платити за тепло і газ. Борги людей вже перевалили за 30 мільярдів гривень.
“В минулому році 1,4 млрд пішли просто на утримання “Нафтогазу”- на зарплати Коболєва, його автопарк, на оплату паперу, принтерів, будівлі на Хмельницького 6. 1,5 мільярда гривень. Про яку конкуренцію йдеться?”, – говорить експерт з питань енергетики Дмитро Марунич.
Чи законна ціна на газ, чому українці платять за неіснуючий транзит, і хто стоїть за офшорними компаніями – перевірити це, а заодно і за що топ-менеджери “Нафтогазу” отримують мільйони, правоохоронців закликають народні депутати.
У Генпрокуратурі ще в лютому пообіцяли перевірити всі ці факти. Однак, відповіді немає досі.