Ціни на газ в Європі обвалилися до 13-річного мінімуму
Ціни на газ в Європі продовжують стрімко падати на тлі надлишку газу в ПСГ і активного введення нових потужностей з виробництва ЗПГ.
На головному європейському газовому хабі – TTF в Нідерландах – котирування газових контрактів впритул наблизилися до мінімумів з 2006 року. Спотові угоди укладалися по 160 доларів за тисячу кубометрів. До речі, у Великобританії на хабі NBP газ вже котирується в діапазоні 140-150 доларів за тисячу кубометрів.
Трохи більше ніж за півроку газові ціни в Європі обвалилася більш ніж удвічі. Позначається тепла зима, після якої в сховищах залишилося занадто багато газу.
Дані Gas Infrastructure Europe підтверджують, що станом на 8 травня європейські ПСГ були заповнені на 50%. Традиційне закачування в літній сезон цього разу на 55 днів випереджає графік 2018 року, а загальний обсяг запасів – 23 млрд кубометрів вищий, ніж був на ту ж дату рік тому.
Те, що відбувається на європейському ринку – лише віддзеркалення глобальних процесів: в світі стрімко збільшується виробництво скрапленого газу.
За оцінкою аналітиків Bloomberg, в 2019 році будуть запущені потужності зі зрідження на 33 млн тонн, тоді як попит зросте лише на 17 млн тонн. Це формує перевиробництво, яке тисне на котирування.
Всі найбільші виробники СПГ також нарощують потужності – Австралія збільшила експорт у 2018 році на 22%, до 69,6 млн т; США – 53%, до 22,7 млн тонн.
Ціни на газ в Азії, яка залишається найбільшим споживачем ЗПГ в світі, впали на 55% з осені 2018 року, а в першому кварталі не тільки зрівнялися з європейськими, а й пішли нижче.
Чому ціна для населення україни вдвічі більша?!
До речі, Коболєв заявив, що “Нафтогазу” необхідно не менше ніж $1 млрд для закачування газу в підземні сховища до зими
Для підтримування тиску в газотранспортній системі України в разі припинення російського транзиту, Україні необхідно закачати в підземні газосховища не менше ніж 20 млрд м³ газу, що, зі свого боку, неможливо без залучення додаткових коштів на суму $1 млрд, повідомив голова правління НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв.
У коментарі телеканалу “ICTV” він повідомив, що $1 млрд “Нафтогазу” необхідний для підтримання тиску в газотранспортній системі в разі припинення транзиту російського газу.
“Ми розрахували, що для підтримання тиску [газостранспортної системи] у випадку повної зупинки транзиту нам потрібно не менше ніж 20 млрд м³ [газу]. Наразі в українські сховища закачуються суттєві обсяги газу, досить великі, це приблизно 60 млн м³ на добу. Таким темпом ми можемо майже досягти цієї мети. Тому темп треба ще більше підняти. Для того, щоб його збільшити, “Нафтогазу” потрібно отримати додаткові кошти. Нам, щонайменше, треба знайти мільярд кредитних коштів. Без цього мільярда ми не зможемо виконати повністю план закачки”, – заявив Коболєв.
За його словами, розв′язати проблему з дефіцитом фінансів у компанії може Кабмін, який заборгував йому приблизно 140 млрд грн (орієнтовно $5,3 млрд).