“ЦЕ ЗАХОПЛЕННЯ ПРИЙШЛО НЕЗБАГНЕННО І СТАЛО СПРАВОЮ ЖИТТЯ”, – Надія РАСЮК про випічку тортів та інших кулінарних виробів

Переяслав — місто майстрів і майстринь, місто творчих людей. І хоча на вершині адміністративної влади нині знаходяться невдатні до керування особи, потяг до творчості не можна придушити ніяким тиском та заохоченням пристосуванства. Адже творити мо­жуть лише вільні та незалежні майстри, які сенсом свого життя бачать дарування людям радості. Саме такою є наша сьогоднішня гостя, кондитер Надія РАСЮК.
— Надіє Григорівно, Ви ж місцева уродженка?
— Я народилася в селі Горбані, закінчила восьмирічку, в старші класи ходила в Ташань. Після школи в моїй біографії був Одеський фінансовий технікум (нині він називається Одеський фінансово-економічний коледж). За розподіленням 1985 року потрапила в Чорнобиль, у відділення Держстраху. Через рік на ЧАЕС сталася аварія. Пропонували квартиру в Ірпені. Хто ж знав, що це місто нині так розквітне? Але мені хотілося ближче до батьків і я з сім’єю приїхала в Переяслав. Тут я теж рік попрацювала у відділенні Держ­страху, потім перейшла в райспоживспілку, де трудилася років із десять. Потім років вісім працювала в споживчому товаристві «Венера», під керівництвом Івана Павловича Ходаківського. Після чого мій чоловік відкрив на Золотоніському шосе, 4, в приміщенні колишнього інкубатора магазин, де торгує мастильними матеріалами, запчастинами до автомобілів та сільськогосподарської техніки. Там у нас сі­мейний бізнес, в якому задіяні чоловік, я, дочка та син.
— Скажіть принагідно кілька слів про свою сім’ю.
— Зі своїм майбутнім чоловіком Матвієм Михайловичем я познайомилися в Чорнобилі, він мене підвіз до роботи на своєму колгоспному «Газоні». Це було кохання з першого погляду. Тоді ж, 1986 року, ми й побралися. Маємо двох дітей: доньку Аліну, 1987 року народження, та на десять років молодшого сина Максима. Аліна за освітою юрист і фінансист, вона допомагає нам у бухгалтерії магазину, проте головним своїм заняттям вважає створення декорацій на свята: весілля, народини, хрестини, корпоративи… Її запрошують на врочистості в місті, в районі, в області, в столиці. Замовити декорації в Аліни можна за тел. (063) 365-65-32. При облаштуванні декорацій їй допомагає чоловік Тарас та брат Максим. Останній закінчує фінансово-гуманітарний факультет нашого вишу. Крім сімейного бізнесу, він займається випіканням піци, орендує піцерію «Гур­ман», що по вул. Б. Хмельницького, 58/2, навпроти колишнього кафе «Елефант».
— І чим «Гурман» може порадувати гурманів?
— Максим орендує його з червня ц.р. Відвідувачам пропонуються вісімнадцять видів піци, піца з сирними бортиками, піца з ковбасками в бортиках, одинадцять видів бургерів, салати, картопля фрі, картопля по-селянськи, чикен бокс (куряче плече, куряче філе, картопля фрі), курячі крильця, цибулеві кільця фрі. Ще тут виробляються дуже смачні вафлі з начинкою. Цими стравами можна посмакувати в самій піцерії чи замовити страву з доставкою. Родзинкою закладу є те, що тісто робиться вручну, все нарізається лише після отримання замовлення. Час виконання замовлення – від 20 хв. Щодо доставки – це час приїзду й тарифи таксі. Якщо вартість замовлення понад 350 грн. – доставка безкоштовна. Замовлення можна зробити за телефонами: (073) 182-10-82, (066) 027-32-62. Маємо й свою сторінку в соціальній мережі Інстаграм: gurman_phm. Час роботи – щоденно з 9 до 23 години. Незабаром встановимо термінал для розрахунків картками. Ще «Гурман» може запропонувати сім видів кави, шість видів чаю, смузі, молочні коктейлі, мигдальне, соєве та вівсяне молоко.
Повертаючись до піци, звертаю Вашу увагу на унікальну піцу «Тартаріно», виготовлену на чорному тісті. Тісто називається чорним, бо в нього додається чорнило каракатиці (ми в редакції скуштували «Тартаріно» від «Гурману». Це дійсно дуже смачно – О.М.)

"ЦЕ ЗАХОПЛЕННЯ ПРИЙШЛО НЕЗБАГНЕННО І СТАЛО СПРАВОЮ ЖИТТЯ", - Надія РАСЮК про випічку тортів та інших кулінарних виробів"ЦЕ ЗАХОПЛЕННЯ ПРИЙШЛО НЕЗБАГНЕННО І СТАЛО СПРАВОЮ ЖИТТЯ", - Надія РАСЮК про випічку тортів та інших кулінарних виробів
— А свої торти Ви в «Гурман» не привозите?
— Суботніми ранками я сюди привожу свою домашню випічку: тістечка у вигляді фруктів – мусові, покриті дзеркальною глазур’ю, велюрові, тобто покриті шоколадом, наполеони, снікерси, еклери з оригінальними начинками, а також торти шматочками. Ці вироби ми продаємо лише два дні, тобто в понеділок, якщо щось і залишається, ми його вже не пропонуємо. Планую згодом завозити в «Гурман» свою випічку й серед тижня.
— Як давно Ви захоплюєтеся випіканням тортів та інших кондитерських виробів?
— Років із десять. Це захоплення прийшло до мене незбагненно і стало справою життя. Це як прокидаєшся вночі від спраги. Вставати не хочеться, але мусиш іти пити воду. Так само з тортами. Увечері я приходжу додому дуже стомлена, але ця внутрішня жага творчості та самореалізації перемагає втому. Стаєш і робиш. Взагалі свої вироби я готую вночі, бо вдень часу не маю. О четвертій ранку, коли виріб готовий, відчуваєш таку ейфорію та полегшення, нібито народила дитину. Перший торт зробила мамі, далі родичам та знайомим. Вчилася по журналах, по Інтернету, працювала за методом проб і помилок. Пробувала свої вироби сама, їх куштувала сім’я. Не один корж полетів у відро для сміття. Багато викидалося кремів та мастик. Проте набувала досвід, удосконалювала свої творіння. Вже й не пам’ятаю, коли вперше спекла торт на замовлення. Роблю зазвичай із середи по п’ятницю, бо замовляють на вихідні. Найбільше кількаярусних тортів, які я зробила за тиждень, це вісім. Замовлення приймаю за тел. (098) 941-27-88. Свою підприємницьку діяльність я здійснюю на основі чинного законодавства.

"ЦЕ ЗАХОПЛЕННЯ ПРИЙШЛО НЕЗБАГНЕННО І СТАЛО СПРАВОЮ ЖИТТЯ", - Надія РАСЮК про випічку тортів та інших кулінарних виробів"ЦЕ ЗАХОПЛЕННЯ ПРИЙШЛО НЕЗБАГНЕННО І СТАЛО СПРАВОЮ ЖИТТЯ", - Надія РАСЮК про випічку тортів та інших кулінарних виробів
— Які торти полюбляють Ваші замовники?
— Один із найулюбленіших – «Ангельський торт В-8». Він складається із семи видів бісквітів, семи видів крему. Цей торт має значну вагу й дуже смачний. Значною популярністю користуються торти «Пра­зький», «Золотий ключик», «Діабелла»… На весілля я рекомендую замовникам торт «Стандартний» за моїм рецептом. Там іде масляний бісквіт, просочка лікером «Бейліс» із кавою чи сиропом, і начинка – заварний крем на карамельному шоколаді із додаванням вершків. На основі цього рецепту роблю варіанти згідно з побажаннями замовників: з горішками, з чорним шо­коладом замість карамельного і т.д.
— Скільки рецептів тортів Ви знаєте й використовуєте?
— Близько тридцяти. Проте слід мати на увазі, що я у своїх виробах не повторююся. Той же «Снікерс» роблю кожного разу по-різному. Чи «Празький», який, у залежності від інгредієнтів, може коштувати від 300 до 700 грн. за кілограм. Благо, зараз для кондитерської творчості є маса можливостей. Тим більше, що в мене немає машин і механізмів, я свої вироби готую вручну, коли більше покладу якогось складника, коли менше, й від того, відповідно, змінюється смак. Крім того, я ніколи не додаю розпушувачів, використовую тільки натуральні продукти та інгредієнти. Наприклад, масло та вершки беру тільки переяславські.

"ЦЕ ЗАХОПЛЕННЯ ПРИЙШЛО НЕЗБАГНЕННО І СТАЛО СПРАВОЮ ЖИТТЯ", - Надія РАСЮК про випічку тортів та інших кулінарних виробів

— Яка вага та ціна Ваших тортів?
— Мінімальна вага з прикрасами та іграшками – від трьох кг. Найбільший торт, який я виготовила – це дочці на день народження, він мав вагу 34 кг. На весілля замовляють торти від 10 кг. Я люблю, коли весілля гуляють у ресторані «Венеція», що біля села Гребля. Там є доволі просторий літній майданчик, і коли на нього урочисто виносять торт, то це перетворюється в красиву церемонію. Мені подобається дивитися на цю церемонію, коли на публіці з’являється мій виріб. Що­до цін – від 300 до 600 грн. за кілограм. Ціну збільшують сир маскарпоне, який кладеться в крем, декорування їстівним золотом та сріблом та інші дорогі інгредієнти.

"ЦЕ ЗАХОПЛЕННЯ ПРИЙШЛО НЕЗБАГНЕННО І СТАЛО СПРАВОЮ ЖИТТЯ", - Надія РАСЮК про випічку тортів та інших кулінарних виробів
— Ваші диво-торти замовляють лише переяславці?
— Ні, звичайно. Географія замовників доволі розлога. Це Яготин, Згурівка, Бориспіль (особливо багато замовлень із цього міста), Київ, а також наш район: Велика Каратуль, Горбані, Ташань, Циблі, Хоцьки… Мабуть, не всі села й назвала, бо багато сільських замовників відзначають свої свята в Переяславі, я ж не питаю в них адресу проживання.

"ЦЕ ЗАХОПЛЕННЯ ПРИЙШЛО НЕЗБАГНЕННО І СТАЛО СПРАВОЮ ЖИТТЯ", - Надія РАСЮК про випічку тортів та інших кулінарних виробів

"ЦЕ ЗАХОПЛЕННЯ ПРИЙШЛО НЕЗБАГНЕННО І СТАЛО СПРАВОЮ ЖИТТЯ", - Надія РАСЮК про випічку тортів та інших кулінарних виробів

— Ви самі створюєте свої шедеври?
— Так, практично я працюю сама. Коли починала, творила на кухоньці площею сім кв. м, а зараз маємо свій будинок, кухня 27 квадратів, є де розвернутися. В ширшому розумінні дуже люблю працювати з дочкою Аліною. Вона декорує святкову залу, а я дивлюся, які вона використовує кольори, квіти та інші прикраси, і я під її декор роблю торт. А ще мені допомагає пекти бісквіти п’ятирічна онука Таїсія.

"ЦЕ ЗАХОПЛЕННЯ ПРИЙШЛО НЕЗБАГНЕННО І СТАЛО СПРАВОЮ ЖИТТЯ", - Надія РАСЮК про випічку тортів та інших кулінарних виробів"ЦЕ ЗАХОПЛЕННЯ ПРИЙШЛО НЕЗБАГНЕННО І СТАЛО СПРАВОЮ ЖИТТЯ", - Надія РАСЮК про випічку тортів та інших кулінарних виробів
— Маєте постійних клієнтів?
— Так, проте не завжди їх пам’ятаю. Деякі звертаються й нагадують, кажуть, що вже в мене робили замовлення. А є люди, які постійно замовляють вироби, причому на декілька свят щороку. Якщо я роблю торт на весілля, то зазвичай ті клієнти потім замовляють вироби на хрестини, пострижини, дні народження. Таким замовникам, які починали зі мною співпрацювати з весілля, я ніколи не відмовляю, якою б завантаженою не була. Свої замовлення клієнти забирають самі. Іноді домовляємося, що я привожу торт у «Гур­ман», він деякий час тут постоїть, прорекламує свого творця, поки не приїдуть забирати. Крім приватних клієнтів, торти й декорації на свої корпоративи замовляють фірми та організації.
— Чи займаєтеся Ви благодійництвом?
— Випікаю кондитерські вироби для реабілітаційного центру «Калинка». Надаю адресну допомогу дітям-інвалідам. Є плани проведення в «Гурмані» заходів для дітей із особливими потребами.
— Що б Ви побажали переяславцям?
— Здоров’я, спокою та родинного затишку. Бажаю насолоджуватися життям, відвідинами нашого закладу та смакотою наших виробів.

Бесіду вів Олександр МАТВІЄНКО