Сьогодні високі тарифи не передбачають інвестиції в інфраструктуру
Тарифи за своєю структурою, навіть незважаючи на те, що є такими високими, не передбачають інвестування ремонту та заміни інфраструктури.
Таку думку висловила народний депутат України Олена Бабак в ефірі програми «Перші про головне. Коментарі» на телеканалі ZIK.
«Висока ціна, яку зараз українці сплачують за тепло, на 83% складається тільки із самого газу, решта іде на оплату праці і таке інше. Тому амортизаційні відрахування, які сьогодні є джерелом фінансування і, можливо, плановий прибуток, який відповідно до законодавства має також спрямовуватися на інвестиції – це тільки 3% від всього тарифу, який сплачують громадяни», – пояснила депутат.
Тому, наприклад, в Києві за тим договором, яке має місто з «Київенерго», навіть неможливо передбачати зобов’язань по інвестиціям. Ситуація із тарифом на воду подібна, додає депутат: тільки 4% із нього передбачено на амортизаційні відрахування.
Відтак, тарифи за своєю структурою, навіть незважаючи на те, що є такими високими, це фактично тарифи проїдання, в яких не передбачена інвестиція.
«В усьому світі на об’єм тарифу ніхто не перекладає усю вартість поточних інвестицій. Натомість вибирається проект, який фінансується за рахунок відповідного цінного паперу. Тобто, якщо, наприклад, треба замінити котельню, то на 10 років випускається цінний папір, і він, відповідно до терміну експлуатації, фінансує таку інвестицію. Натомість люди протягом 10 років відшкодовують цю інвестицію. Відтак, споживачі не відчувають фінансового навантаження», – розповіла Олена Бабак.
Саме тому з погляду поколінь і справедливості фінансування, не можна одночасно покласти на людей усе фінансування заміни зношених мереж.
«В усьому світі саме водоканали та енергетичні компанії є привабливими об’єктами інвестицій. Адже корпоративні облігації, які прив’язані до терміну життєвого циклу будівельних проектів, і є найкращим інструментом фінансування у цій галузі», – вважає Бабак.