Схеми незаконної легалізації іноземців в Україні
З метою одержання посвідки на проживання в Україні або спрощення процедури отримання громадянства нашої країни іноземці все частіше укладають фіктивні шлюби з нашими співвітчизниками. Чого очікувати нареченим?
Шлюб між українцями і громадянами інших держав – явище досить поширене. Та чи добрі наміри і щирі почуття між молодятами? Нерідко реальною причиною того, що «заморські» наречені масово одружуються на громадянках України слугують корисливі мотиви, а саме – отримання посвідки на проживання в Україні, а згодом і спрощена процедура отримання громадянства нашої держави. До того ж, іноді виявляється, що іноземці, які бажають укласти шлюб з українцями, взагалі нелегально перебувають на території нашої країни. Працівники Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області спільно з СБУ працюють над викриттям випадків незаконної легалізації іноземців в Україні шляхом надання підроблених документів, а також через укладення фіктивних шлюбів.
«За підрахунками приблизно 6 інтернаціональних шлюбів з 10 у нашій країні – фіктивні. Вже налагоджені цілі схеми незаконної легалізації іноземців в Україні. І наше завдання – гідно протистояти цьому явищу. Адже у більшості випадків громадяни інших країн не планують затримуватись в Україні, вони розглядають нашу країну, як транзитну. А маючи посвідку на проживання в Україні, значно більше шансів отримати візу до розвинених країн Європи. Одна з найпоширеніших схем – студентський канал. Проведені перевірки вищих навчальних закладів у Києві показали, що значна частина студентів, які прибули з інших країн на навчання і у зв`язку з цим отримали посвідки на проживання в Україні, насправді не мали наміру отримувати освіту. Це доводять журнали відвідування занять, по яким видно, що деякі іноземці взагалі не з`являються в університеті. Відрахувати їх не можуть, адже як пояснюють у адміністраціях ВУЗів, якщо сплачено кошти за контрактну форму навчання, то вони мають право на перездачі у кінці навчального року. Проте вічно це тривати не може, тому такі «студенти» шукають, яким чином можна продовжити перебування в Україні. Одним з таких способів є укладання шлюбу з нашими громадянами, – пояснює начальник управління міграційного контролю, протидії нелегальній міграції та реадмісії ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Ігор Семиног.
– Виявлені також порушення з боку адміністрацій навчальних закладів – після відрахування іноземного студента вони повинні у 10-денний термін повідомити про це міграційну службу для скасування посвідки на проживання в Україні, однак нерідко цей обов`язок не виконується.».
Що змушує іноземців використовувати інститут шлюбу заради вигоди
Відповідно до нашого законодавства, щоб претендувати на отримання громадянства України, емігранту потрібно безперервно проживати тут 5 років, а уклавши шлюб з громадянином України – всього 2. Тобто, шлюб з українкою дозволяє легалізуватися і всього за 2 роки поряд з іншими громадянами України претендувати, наприклад, на безкоштовне навчання чи медичне обслуговування. Проте у більшості випадків, як вже зазначалося, Україна слугує транзитною країною, а кінцевою метою іноземців є Європейський Союз.
Як відомо, попит породжує пропозиції. Чимало українок зважуються підзаробити на «міжнародному заміжжі». Відтак, у Всесвітній мережі нескладно знайти оголошення про послуги фіктивного шлюбу, тобто юридичного оформлення шлюбу без наміру створити сім’ю. Дружину або чоловіка “ненадовго” мігранти шукають в інтернеті самостійно, або ж звертаються до організацій, які готові за кругленьку суму підшукати пару для вступу в такий шлюб.
Схеми незаконної легалізації іноземців в Україні
Здавалося б, обидва учасники фейкового шлюбу мають взаємну вигоду: один без проблем отримує посвідку на проживання в Україні, інший заробляє певну суму грошей. Однак, насправді і одна, і інша сторони неабияк ризикують.
Іноземцю необхідно бути готовим, що його наречена може опинитися, приміром, колишньою засудженою, яка буде регулярно вимагати у нього гроші і погрожувати розірванням шлюбу. Також можна невдало одружитися на особах, що мають непогашені кредити, борги. Не дивуйтеся і якщо після розлучення друга сторона заявить про майнові претензії. І тоді вже Ви самі будете переконувати суд у тому, що шлюб був несправжнім, щоб нажите Вами залишилося при Вас.
Деякі шахрайські організації, котрі спеціалізуються на фіктивних шлюбах, взагалі вимагають чималий аванс на самому початку співпраці, до моменту укладання шлюбу, а потім зникають. Непоодинокі випадки, коли іноземець сплачував гроші за шлюб наперед, а невдовзі після одруження дружина/чоловік подавали документи на розлучення, щоб скоріше укласти новий шлюб і знову підзаробити.
Що загрожує українським нареченим?
Українцям необхідно розуміти, що це не такий легкий заробіток, як може здатися на перший погляд. Ви отримуєте умовно 1 тис. доларів США не за 5 хвилин розпису, а за 2 роки життя у страху, що буде далі. До того ж, щоб отримати посвідку на проживання в Україні іноземцю необхідна ще й прописка у нашій країні. Якщо Ви ладні погодитись і на це, уявіть ситуацію – у Вас є чоловік, прописаний у Вашій квартирі. Пройшли ті заповітні 2 роки, за які Ви його скоріш за все і не бачили, Ви хочете розлучитися і виписати сторонню особу зі свого помешкання – а де його шукати? Тоді згорьовані наречені починають звертатися у міграційну службу з проханням знайти законного чоловіка. Ось тільки розлучитися і виписати його із житла можна тільки в судовому порядку. А це займе чимало часу і влетить Вам у копієчку. То чи воно того варте?
Останній такий випадок стався 17 липня 2019 року – 32-річна киянка сама зізналася у фіктивності її шлюбу з громадянином Азербайджану. Жінка написала заяву про скасування тимчасової посвідки на проживання в Україні своєму «чоловіку» і звернулася до суду з позовними вимогами щодо розірвання вказаного фіктивного шлюбу. Працівники міграційної служби і СБУ зараз з`ясовують усі обставини.
Страждають наші співвітчизники і від посередників, які можуть ошукати не лише іноземців, а і довірливих українських наречених: виплачують символічний аванс до реєстрації шлюбу з обіцянками сплатити основну суму після штампу в паспорті, а потім розчиняються в повітрі. Звісно, з такими делікатними питаннями дівчата в правоохоронні органи не звертаються, боячись відповідальності хоча б за підробку документів. Нажаль, саме за фіктивний шлюб на сьогоднішній день покарання в Україні не передбачено, на відміну від США і більшості країн Європи, де за це світить штраф у тисячі доларів, в’язниця чи депортація.
Ми неодноразово зверталися до законодавчого органу з ініціативою віднести фіктивні шлюби до розряду кримінальних правопорушень і передбачити сувору відповідальність за такі дії. Маємо надію, що найближчим часом Кримінальний кодекс України все ж поповниться новою статтею.
Красномовна статистика
Лише з початку 2019 року до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області звернулося вже 2890 громадян інших країн за отриманням посвідок на проживання в Україні з метою возз`єднання сім`ї (в тому числі і випадки, коли іноземці, які перебували в Україні на законних підставах, уклали шлюб з громадянами України). 362 іноземці написали заяви про прийняття до громадянства України на підставі двох років у шлюбі з киянами та мешканцями області. І більшість із них навіть не громадяни країн ближнього зарубіжжя, таких як РФ, Білорусія, а уродженці так званих «країн ризику» – Ірану, Іраку, Сирії, Туркменістану, Бангладеш, Індії та інших.
Також від початку року до міграційної служби Київщини надійшло 2926 запитів від органів РАЦС про перевірку законності перебування на території України іноземців, які бажають вступити у шлюб. Лише за останні місяці було 89 відмов: виявлялися факти підроблених віз, які надавалися для реєстрації шлюбів, а також підроблених штампів про перетин державного кордону України тощо. По усім фактам Національною поліцією ведеться слідство.
Для прикладу, навесні цього року працівники ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області викрили неврегульованого мігранта, який, використовуючи популярну послугу «Шлюб за добу», мав намір легалізувати своє перебування на території України. Під час опрацювання запиту РАЦС щодо законності перебування на території України громадянина Туреччини у його паспортному документі виявили підроблені штампи про перетин державного кордону України. Проект «Шлюб за добу» певною мірою сприяє укладенню фіктивних шлюбів. Створений з метою спрощення бюрократичних процедур для справжніх пар, він став знахідкою для мігрантів, які будь-яким шляхом хочуть залишитися в Україні і мають обмаль часу.
«Надто багато іноземців зараз бажає одружитися з громадянами України. Не маємо нічого проти, якщо це справжні шлюби. Однак часто неозброєним оком видно, що шлюб «за домовленістю»: під час оформлення посвідки на проживання помітно, що подружжя просто не знайоме між собою, не розуміє мови одне одного. Також підозрілі різниці у віці, особливо якщо це іноземний випускник якогось з Київських ВУЗів, який нібито одружується на бабусі – громадянці України. – коментує ситуацію начальник ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області Вячеслав Гузь. – Через усю цю індустрію постановочних сімей Україна зазнає репутаційних втрат. Адже вихідці з неблагополучних країн нерідко починають займатися у нашій країні незаконною діяльністю. Навіть якщо вони започатковують якусь власну справу, то зазвичай не легалізують бізнес і не сплачують податки до державного бюджету. Тому ми застерігаємо наших співгромадян від участі у таких схемах, хоча б для того, щоб самим не натрапити на злодія чи афериста.»
Іноземцям, які незаконно легалізувалися в Україні, скасовують посвідки на проживання
В усіх випадках, коли стало відомо, що посвідка на проживання в Україні видана на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів – така посвідка підлягає скасуванню. Один з останніх випадків – 40-річна мешканка Київської області зареєструвала шлюб з уродженцем Республіки Молдова за скороченою процедурою, тобто не очікуючи місяць, надавши довідку про вагітність. Однак у ході перевірки було встановлено, що дана громадянка на обліку в зв`язку з вагітністю у зазначеному медичному закладі не перебувала і довідку про вагітність не отримувала.
Наостанок – про головне
Така наша діяльність не завжди належним чином оцінена зі сторони громадськості, проте ми націлені на результат – зробити так, щоб легалізація в Україні проходила виключно законним шляхом і щоб іноземці їхали на проживання в нашу країну з благими намірами.
Ми приносимо вибачення тим парам, які одружуються, дійсно маючи намір створити сім`ю, і яким ми створюємо незручності проведенням перевірок. Робимо все від нас залежне, щоб мінімізувати наше втручання і щоб ви не мали клопоту з укладанням шлюбу. Також не радимо звертатись до різного роду юридичних фірм, які пристосувалися наживатися на укладенні шлюбу між нашими громадянами та іноземцями, адже вони ніяким чином не можуть вплинути на діяльність ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області.
Центральне міжрегіональне управління ДМС у м. Києві та Київській області