Пригніченість економічного життя зробила мільйони українців “економічними біженцями”
Для західних аналітиків цілком очевидно, що через економічну стагнацію Україна перетворилася на постачальника дешевої робочої сили для країн Європи. Американське видання World Affairs опублікувало статтю Ханни Тобарн (Hannah Thoburn) Ukrainians Find Economic Refuge in Poland-For Now (Українці знаходять економічний притулок в Польщі – поки що).
Автор, правда, оперує статистичними даними не зовсім свіжими (вони у неї в більшості випадків закінчуються 2015). Вона, втім, обумовлює складність отримати достовірну статистику нині.
У 2015 році Польща видала понад 500 тис. дозволів на проживання, 80% з цього числа склали українці. Вид на проживання дає дозвіл на тимчасову роботу. За цими показниками наша західна сусідка стала рекордсменкою в ЄС.
Авторка підкреслює, що вид на проживання видається економічним мігрантам. У 2016 році Польща надала статус біженця з політичних причин тільки 21 людині. Українці перетворилися в головних отримувачів посвідки на проживання в Чехії, Естонії, Литві та Словаччині. Громадяни України голосують ногами проти політики свого уряду.
У Польщі дозвіл на проживання отримують аж ніяк не жителі зруйнованого Донбасу або анексованого Криму: 70% трудових мігрантів приїжджають з областей Західної України. Серед українських економічних мігрантів в Польщі 60% зайняті в сільському господарстві, 20% – в будівництві, 9% – працюють домашньої обслугою. Мабуть, лише 1% знаходять застосування в більш високотехнологічних галузях народного господарства. Це дає підставу сказати, що подібна трудова міграція закріплює тенденцію до спрощення структури робочої сили в самій Україні, а не сприяє її піднесенню до вищих світових зразків.
Польща нині поки що виступає економічним притулком для безробітних українців. Вони заміщають польських економічних мігрантів, які в свою чергу виїхали до Великобританії та Німеччини. Вихід Великобританії з ЄС робить дуже ймовірним зворотний потік польських робітників в свою країну.