Рік олігархів

Держава загрузла в переділі фінансових потоків. Сценарій, запропонований владою, — імігруйте та не заважайте нам ділити країну між собою, пише народний депутат Сергій Лещенко у колонці , опублікованій в журналі Новое Время за 29 грудня

Пройдешній 2017 рік не став проривом для України. Підводячи підсумки, можна сказати, що нам вдалося зберегти дієздатність НАБУ, але при цьому кланова модель економіки залізла в кишеню кожного українця.

Половину заплачених нами грошей за електроенергію отримує Ринат Ахметов. За Порошенка він в повному “шоколаді”: зберігся алгоритм, коли теплова енергетика виробляє всього 30% ринку, але завдяки завищеній ціні отримує вдвічі більше грошей.

Якщо ви автомобіліст і заправляєте машину газом, то, ймовірно, половина ваших грошей пішла Віктору Медведчуку. Після зачистки незалежних трейдерів скрапленого газу руками одіозного департаменту “К” СБУ збільшилася частка структур, пов’язаних з Медведчуком, — компанії Глуск і її сателітів. Крім того, на внутрішній ринок з нуля зайшла невідома швейцарська “прокладка” Proton Energy, що продає газ як через мережу заправок Глуск, так і роздає ресурс основним мережам АЗС. В результаті частка компанії склала 40% ринку прямо і опосередковано.

Купуючи сільськогосподарську продукцію, ви повинні знати, що в її вартість закладені мінеральні добрива, які Дмитро Фірташ продає на українському ринку дорожче, ніж за кордоном. Чому? Тому що проти його конкурентів ввели антидемпінгове мито, порушили кримінальні справи за фінансування тероризму, нацькували Військову прокуратуру і наклали санкції Мінекономіки. І навіть слідство ФБР проти олігарха не заважає йому продовжувати заробляти на владі.

Якщо ви любите курку, то напевно були клієнтом зростаючої монополії Юрія Косюка, який отримав в 2017-му 1,5 млрд грн дотацій з бюджету. Додайте до цього пільгове оподаткування і уявіть, що у володінні Косюка — яхти і літаки, а також своєрідне Межигір’я, якому може позаздрити навіть Янукович.

Що при цьому уготовано нам, українцям? Держава загрузла в переділі фінансових потоків, але не здатна забезпечити громадянам навіть базові стандарти життя. Сценарій, запропонований владою, — імігруйте та не заважайте нам ділити країну між собою.

Міцно зв’язавши протести з прізвищем Саакашвілі, влада деморалізувала опозицію. Протестні настрої гасять за рахунок маніпуляцій суспільною свідомістю, зробивши слово майдан синонімом кровопролиття.

Ми не можемо далі жити в такому форматі — інтриг, корупції і саморуйнування. Україна все ще залишається країною можливостей.

Розробки віртуальної реальності, штучного інтелекту та альтернативна енергетика здатні витягнути Україну зі сценарію за участю держави-сировинного придатка. Давайте вимагати чесної політики. А зайвий мільярд краще віддати не черговому олігархові, а направити в ті галузі, які дадуть шанс наздогнати хвіст поїзда.

Сергій Лещенко, народний депутат (БПП)