Прокуратура: «Ощадбанк» подарував два мільярди «банку Колобова»

Ощадбанк»втратив близько двох мільярдів гривень на продажу облігацій внутрішньої держпозики «Банку 3/4». Частина збиткових для держави фіноперацій відбувалася вже після втечі команди Віктора Януковича. Про це стало відомо з ухвали Печерського суду Києва, розміщеного в Єдиному реєстрі судових рішень.

Як випливає з судових матеріалів, в 2013 – 2015 рр. «Ощадбанк» продав через «Фондову біржу«Перспектива»на користь«Банку ¾»облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) на 22,4 млрд гривень.

Процентний дохід за цими паперами виплачується з держбюджету і складає 8,5-10% річних від номінальної вартості. Як з’ясувалося, не дочекавшись отримання багатомільйонної вигоди, державний «Ощадбанк» продав облігації «Банку 3/4» за кілька днів до дати виплати процентного доходу.

В результаті «Ощадбанк» недоотримав близько двох мільярдів гривень, які, в свою чергу, були перераховані комерційному фінансовій установі – «Банк 3/4». Згідно з даними попереднього розслідування, частина таких біржових контрактів була укладена вже після втечі команди Януковича.

У 2013 і на початку 2014 року «Ощадбанком» керував Сергій Подрєзов. З березня 2014 року – Андрій Пишний.

Шість років тому «Банк 3/4» був проданий Миколою Лагуном, колишнім власником «Дельта Банку», голові правління Банку 3/4 Вадиму Іщенко. Одночасно ЗМІ пов’язували цей банк з екс-міністром фінансів Юрієм Колобовим.

Слідче управління прокуратури Києва з січня 2016 року веде досудове розслідування по ч. 2 ст. 364 КК України. З метою встановлення обставин злочину, суд задовольнив клопотання прокурорів про надання доступу до ряду документів, що деталізують угоду.

Рік тому «Ощадбанк» і «Банк 3/4» згадувалися в схожій історії про шахрайство з ОВДП, яке, правда, розслідувана не прокуратура, а міліція. Як писала «Перша інстанція», минулого літа було відкрито кримінальну справу після того, як з’ясувалося, що «Банк 3/4» продав державному «Укрексімбанку» облігації внутрішньої держпозики на 200 мільйонів дорожче, ніж купив напередодні у «Ощадбанку».

Читайте також: Екстрадиції екс-міністра Колобова завадила підробка документів в Генпрокуратурі

Так, 10 січня 2014 «Банк 3/4» купив облігації внутрішньої державної позики у «Ощадбанку» на 1,44 млрд. Гривень (код облігації UA4000178024) Ці цінні папери Мінфін випустив в грудні 2013 роки для поповнення капіталу Ощадбанку на суму 1 , 4 млрд гривень з прибутковістю 9,5% річних.

Банк тут же перепродав ОВДП кіпрської «Qhenox Limited» всього на 14 тисяч гривень дорожче від ціни покупки. Але потім ці ж папери «3/4» викупив у кіпріотів назад за 1,64 млрд. Гривень. Тобто, на 200 млн. Гривень дорожче. Замкнути коло допоміг державний «Укрексімбанк», який викупив облігації. Різниця між вартістю облігацій в 200 млн. Гривень була покрита за рахунок держбюджету, сказано в матеріалах кримінальної розслідування. Дата викупу паперів «Укрексімбанком» в судових матеріалах не уточнюється.

З’ясувалося при цьому, що операції з купівлі-продажу ОВДП проводилися з обмеженим колом контрагентів-нерезидентів – Кларинс Лімітед, Джокрс Корпарейшен Лімітед, Ксенокс Лімітед, Калдор Холдінгз Лімітед і п’ятьма фізичними особами. Зазначені контрагенти є активними учасниками ринку з купівлі-продажу ОВДП, що дозволяє їм отримувати кошти на поточні рахунки від операцій з цінними паперами в значних обсягах. Операції з купівлі-продажу проводилися «Банком 3/4» і ТОВ «Центральний брокер» в інтересах вищезазначених контрагентів за договорами на брокерське обслуговування.

Компанії-торговці цінними паперами заводили гроші в Україну з рахунків латвійського Baltic International Bank в якості інвестицій. Виручені гроші від купівлі-продажу ОВДП, конвертувалися і виводилися назад. Фізособи отримували гроші через касу «Банку 3/4» (в цілому вони зняли близько 840 млн гривень).