ДЕРЖАВОТВОРЧА, НАЦІЄТВОРЧА ТА ЕТНОКУЛЬТУРНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПАТРІОТА-НАЦІОНАЛІСТА ЯРОСЛАВА ПОТАПЕНКА

Віталій КОЦУР:

Нещодавно на шпальтах відомого українського часопису Українознавство вийшла стаття про нашого з Вами земляка, побратима Ярослава Олександровича Потапенка, який все свідоме життя присвятив боротьбі за справедливість, свободу і незалежність українського народу. Автор статті, керівник відділу української етнології НДІУ кандидат історичних наук Фігурний Юрій Степанович, глибоко пройнявся трагічною подією в місті Переяслав, що сталася 14 січня 2016 року. У своїй статті автор відзначає, що про таку смерть у 80-90 років можна лише мріяти, але не у 40! Ю.С. Фігурний наголошує на тому, що завдяки таким звитяжцям (героям Небесної Сотні, добровольцям, воїнам, волонтерам та іншим небайдужим громадянам) Україна зберегла свою державність і продовжує відстоювати незалежність, оберігати етнічну ідентичність, самобутність, розвивати національну ідентичність та творити і загартовувати у боях українську політичну націю. Хоча, Я. Потапенко і втратив життя, але своєю героїчною діяльністю допоміг зберегти Україні свободу, а українцям надав можливість розпочати ліквідацію кланово-олігархічної системи. Саме тому, на думку автора, актуальність наукового дослідження проявляється у нагальній потребі аналітичного осмислення передумов та перебігу основних подій Революції Гідності та російсько-української війни 2014-2016 рр., на прикладі звитяжного чину патріота-націоналіста Я. Потапенка. Наукова новизна праці полягає у розробці актуальної тематики, яка ще не була предметом спеціального дослідження, оскільки ці доленосні події для України й українців, відбулися лише недавно, а осмислення державотворчої, націєтворчої та етнокультурної діяльності Я.О. Потапенка, нажаль, ще не попали у сферу зацікавлень дослідників.
Особливу увагу хотів звернути й на те, що Ю.С. Фігурний охарактеризував наукові й етнокультурні зацікавлення Я. Потапенка та його націєтворчі здобутки, проаналізував державотворчу діяльність вченого у контексті революційних подій та збройної агресії Російської Федерації в Криму та на Сході України й осмислив шляхи збереження та увіковічення світлої пам’яті про патріота-націоналіста у науковому, культурному, громадському й інформаційному українському просторі. Вивчаючи у своїх наукових дослідженнях українську історію, культуру, лінгвокультуру, етнополітику, релігію тощо вчений намагався об’єктивно осягнути місце України й українців у світових цивілізаційних процесах. Розуміючи, що для зламу старої і віджилої Системи і розбудови України є потреба у національно-свідомій та патріотичній еліті, Я. Потапенко в університетських аудиторіях та поза їх межами цілеспрямовано творив зі звичайних юнаків і дівчат майбутнє української нації і держави. Досліджуючи спочатку теоретично українські державотворчі, націєтворчі та етнокультурні процеси, Я. Потапенко у т.зв. «момент істини» став практично втілювати у життя власні україноцентричні переконання (став учасником Євромайдану, Революції Гідності, волонтерського руху, переформатування державної влади на Переяславщині тощо). Незважаючи на фізичну смерть Я. Потапенко продовжує за допомогою особистих наукових напрацювань й революційних ідей та реальних дій своїх вихованців і побратимів, активно впливати на процес ліквідації старої Системи, на розбудову Української державності.
Детальніше з текстом статті Фігурного Юрія Степановича можете ознайомитися за посиланням, або у часописі Українознавство. (Фігурний Ю. Державотворча, націєтворча та етнокультурна діяльність патріота-націоналіста Ярослава Потапенка (1975-2016)/ Ю.Фігурний // Українознавство. Науковий часопис. – №2(59) – С.124-136. )
__________________________________________________________

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *