Православні та греко-католики святкують Медовий Спас
Свято було встановлене в Константинополі в ІХ столітті спочатку як місцеве, але вже в ХІІ-ХІV ст. відзначалося в усіх православних церквах. На Русі відоме з кінця ХІV століття.
Історія виникнення цього свята у Константинополі була пов’язана передусім з тим, що на спекотний серпень припадав пік епідемій. З метою запобігання хворобам і людським смертям установився звичай здійснювати хресну ходу, освячуючи вулиці й дороги Хрестом Господнім – священною реліквією, яку заради цього виносили з царської скарбниці.
Нині під час церковного богослужіння хрест виноситься на середину храму, де відбувається поклоніння йому.
Цього дня православна і католицька церква згадує також і сім мучеників Маккавеїв: Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Аліма і Маркела, їхньої матері Соломії та їхнього вчителя Єлеазара, які в 166 р до н. е., за часів царя Антіоха Єпіфана, були страчені за відмову вклонятися язичницьким богам. Мученицька смерть братів Маккавеїв згодом надихнула Іуду Маккавея на повстання проти жорстокого правителя. Іуда Маккавей переміг Антіоха й очистив Єрусалимський храм від грецьких ідолів.
В народі мученики Маккавеї трансформувалися на Маковія. У давнину на Маковія припадав останній день колективних толок. На честь свята у церквах відправляли пообідню службу, святили воду, мед, мак, васильки і чорнобривці. З Маковія починався двотижневий Успенський піст – Спасівка, який закінчувався одним із найбільших свят серпня – Успінням Пресвятої Богородиці.
Свято Маковея є першим осіннім святом, з яким пов’язують закінчення літа. На Маковія починали відлітати у вирій ранні птахи, бо вже “Святий Спас приготував усього про запас” – і дощ, і вітер, і холод, і тепло.
Народні звичаї Медового спаса
Чому ж Перший Спас називають медовим? Відповідь на це питання криється в багатовіковій традиції з народу. Наші предки вважали, що до цього дня стільники у вуликах бджіл повністю заповнені медом і потрібно починати збирати урожай.
На Медовий Спас 14 серпня солодкі ласощі освячували в церкві, а потім їли за святковим столом, дарували, пригощали жебраків. Традиційними стравами на Медовий Спас 2016 можуть бути млинці з медом, медові коржики, а пити в цей день за звичаєм потрібно медовуху.
Друга назва Спаса 14 серпня – Маковей. За народною прикметою до цього дня дозріває мак, його також освячують у церкві, а потім використовують для приготування святкових страв. Щоб уберегти будинок від пристріту, існують такі звичаї на Маковея:
Освячені макові зернята розкладають по кутах кімнати і у порозі.
Можна повісити в будинку букет-оберіг. Його називають Маковейчиком і складається він з декількох видів трав і квітів: макові головки, калина, соняшник, нігтики, материнка, м’ята, буркун, колоски вівса, ласковец і полин. Освячений в церкві букет на Маковей 2016 стане не тільки оберегом вашого будинку але і оригінальною прикрасою.
Прикмети Медового Спаса
На свято існує кілька важливих прикмет і ритуалів. Щоб бути здоровим і щасливим цілий рік, згідно з народною прикметою потрібно з’їсти ложку освяченого меду нового врожаю і запити трьома ковтками води з колодязя, адже саме на Перший Спас мед і вода наділені особливою енергетикою.
З водою пов’язані такі прикмети на Маковея:
Після 14 серпня вода стає холодною і починає цвісти, тому останній раз купаються у відкритих водоймах на Медовий Спас.
На Маковей відцвітають троянди і падають холодні роси.
Освяченою на Медовий спас водою на наступний день після свята роблять генеральне прибирання в будинку, щоб змити негативну енергію.
Коли їси 14 серпня першу ложку освяченого меду потрібно загадати бажання, і воно повинно виповнитися.
Вважалося, що на Маковія жінці прощаються всі гріхи, якщо вона попросить про це свого ангела-хранителя.
Фото: Символ Першого Спаса – мак (lady.tochka.net)
На Медовий Спас потрібно починати посів озимих, якщо виконати посівні роботи раніше, то урожай буде поганим.
По погоді на Маковея дізнавалися, чи тепло буде на Третій Спас (горіховий).
Ось ще народні прикмети на Медовий спас, пов’язані з погодою:
- На Маковея літо закінчується, осінь починається.
- Дощ на Медовий Спас – буде мало пожеж.