“Попливе в нашу сторону”: вчений озвучив масштаби екологічної катастрофи на Донбасі
Можлива екологічна катастрофа, викликана затопленням шахт на окупованому Донбасі, може торкнутися майже половини міст регіону, а також підконтрольну Україні територію.
Масштаби лиха в інтерв’ю “Цензор.НЕТ” окреслив гідрогеолог, доктор технічних наук, головний науковий співробітник Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного розвитку Євген Яковлєв.
Він пояснив, що у зв’язку з активним скороченням або припиненням видобутку вугілля на території Донбасу почався підйом рівнів підземних вод, що може привести до заболочування і засолення місцевості.
“Ми отримаємо Присивашшя. Але це не все. Справа в тому, що коли виймали вугілля з пластів, утворилися тріщини. І тепер вони заповнюються водою, порода розкисає і стає слабкішою. У таких місцях грунт осяде додатково. А майже половина міст Донбасу стоїть на таких територіях. Почнуть тріщати будинки і рватися водопровідно-каналізаційні та газопровідні труби”, – заявив учений.
Яковлєв також додав, що крім затоплення регіону загрожує вихід газу із затоплених шахт.
“Видобуток вугілля супроводжується виходом газу. Він починає бігти по тріщинах, по ослабленим зонах. Уже бували випадки, коли бабуся пішла в підвал, сірником черкнула, і все”, – пояснив він.
Також експерт вказав на небезпеку від численних териконів на Донбасі.
“Їх приблизно півтори тисячі, більше трьохсот із них горять. Але з новими ризиками перебудови породного масиву, коли піднімаються вода і газ, ситуація стає катастрофічною. Що таке газ для палаючого терикону? Вибух. Що таке вода для палаючого терикону? Пар і вибух. Такі епізоди були одиничними, тепер можуть стати масовими. Це практично все Вуглепромислові міста – близько 90 населених пунктів”, – розповів він.
Крім того Яковлєв зазначив можливу небезпеку від закриття шахт терористами для підконтрольної Україні території Донбасу.
“Сьогодні лінія фронту йде практично по Сіверському Дінцю. Приблизно 70% шахт знаходяться по той бік. Але найважливіший нюанс – те, що територія, яка контролюється українським урядом, знаходиться на правобережжі Сіверського Дінця – гіпсометрично ми знаходимося нижче. І якщо вони закриють шахти до певного рівня, частина води з усім брудом попливе в нашу сторону”, – пояснив він.
Як повідомлялося, раніше про неминучість екологічної катастрофи на Донбасі заявляв заступник міністра з питань окупованих територій Георгій Тука.