Перевірять роботу НАБУ
“На цьому тижні політики і громадські активісти почали боротися за нав’язування своїх правил проведення аудиту Національного антикорупційного бюро. Цей запал зрозумілий: за підсумками аудиту робота НАБУ цілком може бути визнана неефективною, а його керівник Артем Ситник — розлучитися зі своїм кріслом”, — пише в блозі 42-річний Андрій Миселюк, директор Інституту соціально-політичного проектування “Діалог”.
“У бізнесі провести авторитетний і компетентний зовнішній аудит досить просто. Бюро повинно було стати ефективним у боротьбі з корупцією, а перетворилося в політизований орган із недостатнім професійним рівнем. Тому ситуація з перевіркою складніша. Тут вирішальне значення матиме кут подачі інформації про його діяльність. Наприклад, річницю своєї роботи керівники бюро й Спеціалізованої антикорупційної прокуратури відзначили спільним брифінгом. Розповіли про численні успіхи, до яких зарахували кількість порушених кримінальних справ, розслідувань. Поза увагою залишили відсутність системності в роботі, непрофесіоналізм керівництва бюро і детективів, відсутність чіткої ніші серед правоохоронних органів.
Справжній бич роботи НАБУ — її політизація та використання в бізнес-операціях. Серед них — зрив приватизації Одеського припортового заводу, одного з найбільших державних підприємств.
Але європейські політики постійно радять залишити НАБУ в первозданному вигляді. Глава представництва ЄС в Україні Хюг Мінгареллі заявив: “Переживаємо через деякі запропоновані законопроекти, які можуть послабити боротьбу з корупцією”. І зажадав прозорого й незалежного аудиту бюро за участю представників міжнародного співтовариства. Американці зіткнулися з практикою використання НАБУ в різних аферах. Тому вже не готові доводити, що там зібралися лицарі-антикорупціонери без страху і докору.
Зате синхронно з Мінгареллі громадські активісти “Реанімаційного пакету реформ” зажадали від керівництва держави невідкладно сформувати трійку аудиторів для зовнішньої оцінки НАБУ. І зазначили, що в Україні немає фахівців із необхідним досвідом. Про те, що міжнародним спеціалістам навряд чи вистачить сил, бажання і часу розібратися в специфіці “антикорупції по-українськи”, активісти промовчали. Зате про це активно говорять депутати. Питання про формат перевірки роботи бюро найближчим часом опиниться в центрі запеклих суперечок”.