Печерський суд двічі протягом осені відмовив в арешті $ 140 млн з банку сина Януковича

Печерський суд Києва протягом осені двічі відмовив Нацполіціі в арешті 354 млн гривень і 127 млн доларів, що належать «Всеукраїнському Банку Розвитку» Олександра Януковича. На заваді стала – неякісна робота слідчих. Про це стало відомо з двох постанов Печерського суду Києва від 21 листопада і від 11 жовтня 2016 року, розміщених в Єдиному реєстрі судових рішень, повідомляє Перша інстанція.

Як випливає з судових матеріалів, поліція просила суд заарештувати гроші «Всеукраїнського Банку Розвитку» (фактичний власник – син екс-президента Олександр Янукович) в рамках кримінального розслідування про присвоєння 50 млн гривень.

Фабула злочину звучить так: з 2013 року до середини 2014 року менеджмент банку, по думку слідства, незаконно видав 2,5 млрд гривень у вигляді кредитів структурним підрозділам «Укрзалізниці» ( «Донецька залізниця», «Львівська залізниця», «Одеська залізниця дорога»,«Південно-Західна залізниця»,«Південна залізниця»та«Придніпровська залізниця»). За обслуговування боргу ці підприємства заплатили банку понад 50 млн гривень.

Для легалізації грошей «посадові особи ПАТ«ВБР»«розмістили кошти на депозитних рахунках, оформлених на підставних осіб – співробітників цього банку»(три десятка клерків), а також на рахунки підконтрольних юросіб:

«Типікон А»,
«ВБР-Інвест» (нова назва – «Роджерс-К»),
«Лайтрум» (нова назва – «Бостан-К»),
«Квардіс Н»,
«Мелон 8» (нова назва – «Кхал Дрого»),
«Бенефіт-Консалт»,
«Вектор-Перспектива» (нова назва – «Айвенго Тревел»),
«Араней К» (нова назва – Сатин Консалт»),
«Ді Соуз» (нова назва – «Стартер ЛТД»),
«Група-Фінанс» (нова назва – ТОВ «Брітані»),
«Аскор-Інвест»,
«Нафторесурс Регіон Трейдинг»,
ПАТ «Комплекс Дружба».

Справа розслідується з вересня 2014 по факту зловживання службовим становищем, шахрайства з фінансовими ресурсами і т. д. Постановою НБУ рік тому почалася процедура ліквідації ПАТ «ВБР» .У зв’язку з відкликанням банківської ліцензії всі кошти банку були переведені на рахунок в Нацбанку.

Перше клопотання про арешт 354,2 млн гривень і 127,3 млн доларів (згідно акутальному курсу, ця сума відповідає 140 млн доларів) Олександра Януковича поліція подала на початку жовтня.

Клопотання направив старший слідчий Головного слідчого управління Нацполіціі Олександр Черненко.

Документ був узгоджений – прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням Генпрокуратури Валерієм Єрмаком.

Слідчий тоді наполягав, що гроші – предмет злочину, тому мета арешту – припинення злочинної діяльності. У свою чергу, суддя Світлана Шапутько з посиланням на законодавство зазначила, що арешт майна допускається лише в певних цілях, наприклад, для збереження речових доказів, конфіскації майна, відшкодування збитків і т.д. Але клопотання слідчого не містило цілі накладення арешту, визначеної КПК України. Тому суддя повернула клопотання прокурору.

Через місяць слідчий Нацполіціі Олександр Черненко повторно звернувся з проханням про арешт мільйонів з банку Олександра Януковича, подавши оновлене клопотання. Але Печерський суд Києва знову відмовив. Слідча суддя Тетяна Остапчук повернула клопотання прокурору, оскільки з його змісту «не вбачається підстав, у зв’язку з якими необхідно здійснити арешт майна».