Новообрані мери міст, голови обласних і районних рад не зможуть приступити до своїх обов’язків

Новообрані мери міст обласного значення, голови обласних і районних рад не зможуть приступити до виконання своїх обов’язків. Про це суспільному сказав голова НАЗК Олександр Новіков, коментуючи рішення Конституційного Суду.

27 жовтня судді скасували кримінальну відповідальність за внесення недостовірних даних в декларацію, а також визнали неконституційними повноваження НАЗК з контролю та перевірки декларацій. Відучора, 28 жовтня, немає доступу до реєстру декларацій, НАЗК заборонили моніторити спосіб життя чиновників.

Юрист Максим Костецький пояснює, існує механізм призначення на посаду. Керівники місцевих, обласних, районних органів влади проходять спецперевірку в НАЗК. Вона полягає, зокрема, в дослідженні декларації. Ці повноваження Нацагенства визнав неконституційними Конституційний суд.

«Керівники місцевих, обласних, районних призначаються на посаду, якщо проходять спецперевірку. ЇЇ мало проводити тільки НАЗК. Вчора серед тих повноважень, які були визнані неконституційними Конституційним Судом, були і повноваження стостовно спецперевірок НАЗК. Це означає, що НАЗК не може реалізовувати ці функції. Відповідно по цих кандидатах не можна пройти спецперевірку і відповідно не можна їх призначити на посади», – пояснив юрист.

У Конституційному Суді своє рішення скасувати кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, пояснили тим, що НАЗК перевіряла, зокрема, і суддів. А на думку суду, такі перевірки загрожують їхній незалежності.

НАЗК на виконання рішення Конституційного Суду закрило реєстр електронних декларацій і втратило повноваження для будь-яких антикорупційних перевірок та розслідувань.

Голова НАЗК Олександр Новіков каже – судді проголосували “за” із власних інтересів. Троє з суддів самі були підозрюваними за статтею про недостовірне декларування.

В офісі президента вже почали роботу над законопроектами, які розблокують роботу НАЗК та повернуть антикорупційні важелі у законодавство, які скасував Конституційний Суд. До цього за Кримінальним кодексом – чиновникам і суддям, які умисно внесли недостовірні дані в свої декларації – загрожувало до п’яти років в’язниці.