Населення України стрімко скорочується: чим це загрожує країні

Українців стає все менше, це показали дані Держслужби статистики про демографічну ситуацію в країні за 2019 рік. Нас вже менше 42 млн осіб, а за даними нещодавно відправленого у відставку Кабміну (так званий “перепис Дубілета”), ще менше – 37,3 млн.

Сайт “Сегодня” розібрався, скільки насправді жителів в Україні, чому вийшла різниця між даними Держслужби статистики та даними уряду, яка демографічна ситуація чекає країну через 30 років, і, нарешті, як зниження чисельності та вікової структури населення впливає на економіку України.

Мінус чверть мільйона
Як підрахували фахівці Держстатистики, чисельність населення України на 1 січня 2020 року становила 41 млн 902 тисячі 400 осіб. Це на 250,8 тис. осіб менше, ніж рік тому. Для порівняння: в 2018 році нас стало менше на 233,2 тис. чол. Тобто, населення скорочується шаленими темпами.

Головна причина скорочення – різке зниження народжуваності. Якщо в 2018 році народилося майже 336 тис. малюків, то в 2019-му – щонайбільше 309 тис., або на 8% менше. При цьому українців народжується вдвічі менше, ніж помирає: в минулому році на 100 померлих припало лише 53 немовлят.

Природний відбір населення скоротився в порівнянні з 2018 роком: якщо в 2018 році померло майже 587 тис. осіб, то в 2019-му – 581 тис., Або на 1% менше. Очевидно, що зниження народжуваності в 8 разів у порівнянні зі смертністю не могло перекрити загальну цифру зменшення населення. Більш того, через те, що народилося мало дітей, населення ще більше постаріло в порівнянні з 2018-м роком.

У Кабміну – 37 мільйонів
Коротко згадаємо, що за підсумками електронного перепису Кабміну, проведеного в грудні 2019 року з використанням декількох методик, в тому числі даних операторів мобільного зв’язку про кількість “живих” сім-карт на руках у населення (з урахуванням того, що в одних руках може бути кілька сім-карт), виявилося, що в країні проживає 37,3 млн осіб або на 4,6 млн осіб менше, ніж за даними Держстатистики.

За словами провідного наукового співробітника Інституту демографії і соцдосліджень НАН України Світлани Аксьонової, це була оцінка, дані якої можуть відрізнятися від результатів реальної перепису, проведеного шляхом побудинкового обходу переписувачами.

Різницю в кількості проживаючих Аксьонова пояснює тим, що, можливо, не були враховані трудові мігранти, які постійно або тривалий час працюють за кордоном, але при цьому залишаються громадянами України, зареєстрованими за певними адресами, де проживають їхні родини. З цим згоден і член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Де скільки проживає
Якщо взяти дані по областям, то найбільш населеною, як і раніше, є Донецька область – 4,131 млн осіб. (-17 тис. чол.). Далі йдуть Дніпропетровська – 3,177 млн ​​осіб. (-15 тис. чол.), Харківська – 2,658 млн осіб (-9 тис. чол.), Львівська – 2512 млн осіб. (-5 тис. чол.) І Луганська – 2,135 (-8 тис. чол.). Як і роком раніше, в трьох областях населення недотягує до мільйона: це Чернігівщина – 991 тис. чол. (-7 тис. чол.), Кіровоградщина – 933 тис. чол. (-6 тис. чол.) і Буковина (Чернівецька обл.) – 902 тис. Чол. (-1 тис. чол.).

Окремо стоїть столичний регіон – це Київ і область, тільки тут маємо позитивний приріст населення. У столиці зараз зареєстровано 2,969 млн осіб. (+8 тис. чол.), на Київщині – 1,78 млн осіб. (+1 тис. чол.).

Невтішні прогнози
За даними ООН, Україна – одна з п’яти країн світу, де населення скорочується найшвидше. У цьому переліку також Болгарія, Латвія, Литва і острови Уолліс і Футуна – заморська територія Франції в Тихому океані з населенням близько 12 тис. чоловік, в основному полінезійців. В ООН прогнозують, що до 2050 року жителів України стане менше ще на 20%

Якщо брати відсоток від даних Держстатистики, то через 30 років нас залишиться 33,5 млн чол., якщо брати відсоток від розрахунків Кабміну, то ще менше – 29,8 млн чол. Нагадаємо: в 1991 році українців було 52 млн чол.

Демографи: потрібно по 4 дитини в сім’ї або по 400 тисяч імігрантів
Світлана Аксьонова нагадала, що для простого відтворення населення (збереження його чисельності) необхідно, щоб на одну середню сім’ю арифметично припадало 2,2 дитини.

Цей 10% запас необхідний, щоб перекрити бездітні сім’ї, – уточнила Світлана Аксьонова. – Зараз в Україні на одну жінку дітородного віку (15-49 років) припадає по 1,3 дитини. П’ять років тому було 1,5 дитини. Але в цю статистику істотну погрішність вносить трудова міграція, яка посилилася за 5 років. До речі, нинішні цифри не найнижчі – в 2000-х було по 1,1 дитини на кожну жінку. Зараз це нечисленне покоління виходить на ринок праці, а численне покоління народжених в 1960-х роках під час “бебі-буму” виходить на пенсію. Очевидно, що в сукупності з підсиленою трудовою міграцією, це підвищить нестачу робочих рук в Україні “.

Колега Світлани Аксьонової, провідний науковий співробітник Інституту демографії та соцдосліджень НАНУ Павло Шевчук підрахував: щоб населення України припинило скорочуватися, необхідно, щоб в кожній родині через 4-5 років було не менше ніж по чотири дитини. Очевидно, що такий сплеск народжуваності навряд чи реальний, особливо з урахуванням трудової міграції жінок, тому, за словами Шевчука, альтернативний варіант – поповнити населення за рахунок постійних імігрантів, які готові осісти в Україні.

“Для цього необхідно, щоб до нас в країну щорічно приїжджали близько 400 тис. чол.”, – говорить Павло Шевчук.

На жаль, реальні дані Держстатистики поки далекі від підрахунків вченого – в 2019 році в Україну на постійне місце проживання в’їхало всього 21,5 тис. чоловік.

Пенсіонери vs молодь
У скороченні населення України і його старіння є ще одна негативна сторона – економічна. Як розповів Олег Пендзин, ринок праці давно відчуває істотний недолік рук.

“Нечисленні покоління, які були народжені в 1990-2000-х роках, зараз виходять на ринок праці, але їх дуже мало. І навпаки, на пенсію вже виходять люди, які народилися в 60-х роках. Їх приблизно в півтора рази більше, ніж покоління 1990-х, – каже Пендзин. – І навіть у чомусь для країни добре, що через невеликі пенсій ці люди змушені працювати і далі. Так як вже на сьогодні на одного офіційно працюючого, який сплачує внески до Пенсійного фонду, доводиться більше одного пенсіонера. Це означає, що через 3-5 років доведеться знову підвищувати пенсійний вік, страховий стаж, що дає право на пенсію або гарантувати всім тільки мінімальні пенсії “.

А ось президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко впевнений: коли в країні занадто багато молоді – це теж погано, якщо держава не може їх працевлаштувати.

У Бразилії, де молодих набагато більше, ніж людей старшого віку, частка безробітних серед молодих – до 40%, так як вони не мають ні освіти, ні професії, ні бажання працювати, – навів приклад Охрименко. – У фавелах (нетрях) виросло вже три покоління професійних безробітних, це злочинність, бідність з якою влада не може впоратися. І навпаки, в старіючій Європі домінує середній клас, де дітей в сім’ях один-два, але вони мають освіту, професію, достатній рівень життя, можуть містити старих батьків. Схоже, що Україна піде по якомусь середньому шляху: в містах буде формуватися середній клас, в селах, де дітей традиційно більше – підростати молоде покоління, яке прийде на зміну старшому поколінню, в тому числі і переїхавши в міста. Така тенденція вже посилюється “.

Світлана Аксьонова додала, що виходом із ситуації, коли населення старіє, може бути продовження активної діяльності тих, хто ще 10 років тому йшов на відпочинок, або і зовсім з життя.

“Не дивлячись на труднощі, тривалість життя у нас зростає, трудова активність старшого покоління – теж, тому передчасно говорити про те, що до 2050 року Україна стане” притулком для старих “, – резюмувала демограф.