“Нафтогаз” vs “Газпром”: російському концерну значно обмежили кредитування

Арешт активів російського “Газпрому” у Великій Британії у рамках суперечки з українським “Нафтогазом” обмежує російський концерн в залученні кредитів в іноземних банків.

Про це повідомляє Reuters з посиланням на три джерела, знайомі з ситуацією.

Зазначається, що програму кредитування зупинили зокрема через можливість замороження активів – відповідне рішення ухвалив у червні Комерційний суд Лондона.

За словами джрела, після арешту активів в Англії один із банків заморозив кредитну угоду до прояснення ситуації. Банк джерело не назвало.

 Як підкреслює ще один співрозмовник агентства, рішення суду, ймовірно, налякало банкірів, які традиційно працюють з “Газпромом” на міжнародному ринку.

У березні російський концерн схвалив залучення в 2018 році двосторонніх і клубних кредитів на суму до 4 мільярдів євро.

“Якщо “Газпром” не знайде рішення для зняття арешту активів, то програму позик на зовнішньому ринку йому навряд чи вдасться виконати в повному обсязі”, – заявило джерело.

“Газпром”, якому належить профінансувати в поточному році рекордну інвестпрограму в 1,3 трильйона рублів, планував залучити із зовнішнього ринку 417 мільярдів рублів (близько $6,6 мільярда).

У червні заступник голови “Газпрому” Андрій Круглов говорив, що компанія планує виконати програму запозичень, яка на той момент була обрана наполовину, повністю, але допустив її скорочення на тлі зростання експортних доходів”, – йдеться у статті.

“У червні перед арештом активів в Лондоні “Газпром” скасував розміщення євробондів у фунтах стерлінгів – угоді завадила складна геополітична ситуація між Москвою і Заходом і загострення відносин з Великою Британією”, – повідомив агентству співрозмовник в російському банку.

Два інших джерела серед факторів, які вплинули на угоду, назвиють загострення судової суперечки з “Нафтогазом”.

“У “Газпрома” на осінь були плани на євробонди в євро і японських єнах, вони тепер під питанням. Як варіант, “Газпром” може попросити суд врахувати депозит на суму стокгольмського рішення, і відновити програму запозичень”, – вважає інший співрозмовник.

“Якщо сторони будуть підходити до процесу врегулювання формально, тобто чекати апеляції або нового арбітражу, ситуація може підвиснути – і на рік, і на два, і більше”, – сказав директор групи з природних ресурсів рейтингового агентства Fitch Дмитро Маринченко.

Як повідомлялося, Стокгольмський арбітраж присудив виплату “Газпромом””Нафтогазу” штрафу в розмірі 4,7 млрд доларів.

За підсумками двох арбітражних спорів між компаніями на постачання і транзит газу “Газпром” зобов’язаний виплатити НАК 2,56 млрд доларів.

“Газпром” направив до апеляційного суду округу Свеа заяву про повне скасування  рішення.

30 травня президент Порошенко заявив, що у низці європейських країн почали стягувати активи російського “Газпрому” на користь “Нафтогазу” на виконання рішення Стокгольмського арбітражу щодо контракту на транзит газу.