На “пілотному” фестивалі вінницького вина презентують “Розу від Діда Мороза” та “Небесну Сотню”

Кілька тижнів тому в Мережі з’явився анонс першого у Вінниці фестивалю вина «БОЖЕ ЛЛЄ».  30 листопада, його організатори влаштували міні-презентацію, на якій роз’яснили, у якому форматі він відбудеться й для чого насправді влаштовують цей фестиваль.

Олександр Шемет, координатор соціально-культурного волонтерського центру «Блокпост Підкова» і один з організаторів , розповів, що гаслом фестивалю буде «In ViNnitsa veritas», що означає істина у Вінниці, на манір «In vino veritas» – істина у вині.

Також він зазначав, що в Україні фестивалі вина почали проводити не тільки у Закарпатті, Одесі чи Миколаєві, а й у Тернопільській, Івано-Франківській, Чернівецькій і навіть Хмельницькій областях. Вінницька область, з його слів, відставати не може.

– Так вже сталося, що ми живемо в місті, в корені назви якого є «він». Чи Вінниця отримала свою назву від вина, досі сперечаються. Я впевнений, що 100%, – розповів Олександр Шемет. – Насправді історія говорить про те, що Поділля було сталим регіоном, в якому робились різні вина… То чому ж ми не можемо позиціонувати себе як виноробний край?

Олександр Шемет розповів, що особисто робив вино з 40 видів різних ягід та квітів. А Георгій Самсонюк, голова ГО «Союз виноробів та виноградарів Вінниччини», який також займається виноробством, має на батьківщині у Калинівському районі більше 30 технічних і більше 100 столових сортів винограду. Втім, організатори зазначають, що у області таких, як вони, багато.

– В кожній хаті напевно вино роблять, але, скажімо, тих, хто хоче об’єднуватися і про це говорити, нас поки що мало, – зазначив Георгій Самсонюк. – На цей фестиваль просилися винороби з інших областей, але ми хочемо провести суто вінницьке свято вина. Ми взагалі розраховуємо на скромну цифру, і якщо буде навіть більше десяти виноробів, це добре, бо не всі в міру своїх можливостей можуть взяти участь.

Олександр Шемет пояснив це тим, що багато людей роблять вино тільки для себе і в невеликих кількостях, а на фестивалі потрібно представити як мінімум 10 літрів для дегустації.

Наразі відомо, що участь у фестивалі «БОЖЕ ЛЛЄ», який відбудеться 8 грудня, візьмуть винороби з Ямпільського та Гайсинського районів, а також Ладижина, Хмільника та Вінниці.

Олександр Шемет зазначив, що цей фестиваль – у першу чергу виставка вина і його дегустація. Для цього потрібно буде лише придбати фірмовий бокал на вході (орієнтовна ціна 50 гривень), який до того ж стане «пропуском» на безплатні дегустації цього фестивалю на майбутнє. Також у відвідувачів буде можливість здати його на виході з локації за 20 гривень. Ті ж, хто захоче придбати пляшку хорошого вина до Новорічних свят, то зможе домовитися вже з виробником.

Відтак, на фестивалі «БОЖЕ ЛЛЄ» майже задарма можна буде спробувати білі, рожеві, червоні, виноградні, плодово-ягідні та квіткові вина, відчути ароматику кожного з напоїв, порівняти їхній смак та якість і зрештою обрати для себе найкраще вино від місцевого виробника.

На “пілотному” фестивалі вінницького вина презентують “Розу від Діда Мороза” та “Небесну Сотню”

– В Україні лише 5% людей п’ють вино, і це трішки нездорова така штука, бо в нас люди використовують алкоголь для того, щоб напитися, щоб піти з реальності. А вино не дає піти з реальності, воно підкреслює її смак. Вино – це культура, це ціле мистецтво, – розповів Олександр Шемет. – Ви маєте розуміти різницю: високого рівня малих винарень на всю Україну може з десяток є, а у Франції їх 60 тисяч.

Під час презентації фестивалю Олександр Шемет показав чотири позиції вина власного виробництва, з якими також братиме участь. Основне – смородинове вино «Велика медаль 1894», назване на честь видатного педагога і вченого-помолога Ярослава Нємєца, на честь якого і присвятили фестиваль «БОЖЕ ЛЛЄ». Крім цього вінничани зможуть спробувати виготовлене під Новий 2018-й рік трояндове вино «Роза від Діда Мороза», а також «Міс Вінниця», яке має неймовірно солодкий запах, і виноград для якого (за легендою) давила ногами справжня Міс КВН Вінниця.

На “пілотному” фестивалі вінницького вина презентують “Розу від Діда Мороза” та “Небесну Сотню”

Крім своїх, Олександр Шемет представить й вино, яке він особисто назвав «Небесна Сотня», і яке виготовили батьки Максима Шимка.

– Максим Шимко, наш вінницький Герой, займався реконструкцією свого часу. І нещодавно був фестиваль реконструкції, де його мама і брат Павло подарували рицарям, які приїхали, своє домашнє вино. Як вони потім сказали, воно зроблене з двох сортів папіровок і вистоялось 6-8 років, – розповів Олександр Шемет. – Я як попробував його – очманів, бо думав, що це виноградне, настільки воно не схоже на сидр. Скажу вам правду, лицарі не п’ють, а в мене було, що їм замінити, і от вони мені подарували 10 літрів цього вина.

Також Олександр Шемет зазначив, що в усі вина, які робить сам, додає воду та цукор, а наприклад виноградні вина від «Винного дому Гігінеішвілі», які виготовляють у селі Корделівка Вінницької області, не містять ані цукру, ані спирту.

Георгій Самсонюк зазначив, що фестиваль покликаний  не лише зібрати людей і показати що в нас є винороби, а разом з тим показати виноробам, що в них є можливість розвиватися:

– В цьому році жержавою був прийнятий Закон про розвиток терруарного виноробництва. І раніше, щоб легалізуватися, потрібно було пройти тернистий шлях і отримати порядка 100 з гаком дозвільних документів. Насьогодні їх п’ять. Тобто людина, яка має технічні та матеріальні можливості, може зареєструватись і почати виготовляти своє вино.

У свою чергу Олександр Шемет розповів, що про себе називає цей фестиваль не першим, а пілотним, «бо це все поки що аматорство: от ми любимо це, ми собі й робимо». Втім сподівається, що в майбутньому Вінницька область матиме власні виноградники та буде внесена на світову карту вин. А поки що, з його слів, терруарні вінницькі вина, у промислових масштабах, це гарна, але все-таки мрія.

Перший міський фестиваль вина «БОЖЕ ЛЛЄ», присвячений Ярославу Нємєцу, відбудеться у суботу, 8 грудня, і триватиме з 12:00 по 16:00 у соціально-культурному волонтерському центрі «Блокпост Підкова» (вулиця Соборна, 4). Вартість бокалу для дегустації – 50 гривень.

Катерина Дядюк

https://vezha.vn.ua/na-pilotnomu-festyvali-vinnytskogo-vyna-prezentuyut-rozu-vid-dida-moroza-ta-nebesnu-sotnyu-foto/"post-views post-42317 entry-meta"> Переглядів: 687