МВФ назвав п’ять ключових умов продовження роботи з Україною
Фонд відзначив досягнення України в очищенні банківської системи та реформування енергетичного сектора і закликав продовжувати в тому ж дусі
З моменту запуску програми stand-by Міжнародним валютним фондом (МВФ) в квітні 2014 року уряду України вдалося домогтися істотних результатів, в першу чергу – в банківському та енергетичному секторах. Про це йдеться в матеріалах МВФ щодо другого перегляду програми EFF, опублікованих на офіційному сайті.
Експерти Міжнародного валютного фонду відзначають підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, встановлення гнучкого обмінного курсу гривні (при інтервенції Національного банку, коли це дійсно потрібно). “У найбільших банках провели діагностику, і в більшості випадків проблеми були вирішені належним чином”, – йдеться в матеріалах. Фонд також відзначає, що Україна правильно почала реструктуризацію НАК Нафтогаз України, антикорупційну реформу і реформу державного управління. Крім того, влада приступила до бюджетної консолідації – “нехай і за допомогою низькоякісних і одноразових заходів”.
Однак все це відбувалося на тлі посилення конфлікту на сході і політичної невизначеності всередині країни. Тому Фонд і українську владу в березні 2015 року домовилися замінити програму stand-by програмою розширеного фінансування EFF.
14 вересня виконавчий Рада директорів МВФ схвалила виділення Україні чергового траншу за програмою EFF. МВФ уточнив, що виділяє Україні 716,11 млрд SDR (близько $ 1 млрд), що в загальному обсязі виплат за угодою про кредитування склало 5,444 млн SDR (близько $ 7,62 млн).
У звіті про другий перегляд програми визначені основні напрямки, в яких Україні потрібно продовжувати посилено працювати і реформуватися.
1. Фонд наголошує на необхідності докапіталізації 12 банків з другої двадцятки за результатами діагностики. Крайній термін проведення докапіталізації встановлений на лютий 2017 року.
МВФ нагадує, що НБУ завершив два раунди діагностики найбільших 39 банків (на які припадає 95% активів). Результати показали, що дефіцит капіталу відчували 28 банків. Фінустанови з перших 20 банків, які потребували докапіталізації, вже зробили це.
У матеріалах Фонду говориться також, що у більшості банків норматив по кредитуванню пов’язаних осіб порушений і його необхідно буде привести у відповідність до вимог в найближчі три роки.
2. Що стосується тарифної політики, в МВФ прогнозують, що приведення тарифів до ринкового рівня в Україні можливе не раніше квітня 2017 року. До цього часу Кабмін повинен представити механізм щоквартального перегляду тарифів відповідно до ринкових цін на енергоносії та курсовими коливаннями.
3. Реформа Нафтогазу теж повинна тривати. У цьому документі уряд України підтвердило своє зобов’язання зробити дефіцит Нафтогазу нульовим до кінця 2017 року.
4. У звіті говориться і про приватизацію; зазначені терміни відповідають графіку приватизації, опублікованому раніше. Україна взяла на себе зобов’язання приватизувати Центренерго до кінця березня 2017 року, а ОПЗ – протягом поточного року.
5. МВФ наголошує на необхідності подальшого реформування системи спрощеного оподаткування України. Модель спрощеної системи залишається неадекватною, оскільки надає можливості для арбітражу між нею і загальною системою. Подальші реформи в цій сфері могли б принести додатковий дохід в сумі близько 1% ВВП.
При цьому після податкової реформи в 2016 році загальний рівень оподаткування і податкових ставок в Україні перестав оцінюватися як високий за міжнародними стандартами.
МВФ очікує, що загальний обсяг податкових надходжень в 2016 році знизиться до 34% ВВП, що в цілому відповідає середньому показнику в Центральній і Східній Європі.
Відзначимо, МВФ зберіг прогноз зростання економіки України за підсумками 2016 року у рівні 1,5%, але поліпшив прогноз інфляції до 13% з 15,1%. Зміна тенденції від занепаду економіки до її зростання – ключове досягнення України, йдеться в звіті.
Успішна реалізація економічної програми відкриває для України можливість отримати від Фонду $ 1,3 млрд в цьому році і близько $ 5,4 млрд – в наступному. З урахуванням зустрічних виплат в рахунок обслуговування боргу перед Фондом, чисте фінансування з боку МВФ в 2016 році можливо в обсязі $ 2,3 млрд, в 2017 – $ 4,5 млрд і в 2018 році – $ 0,9 млрд.
В цілому виділення коштів планується щоквартально за підсумками виконання критеріїв ефективності; найбільший транш запланований на перший квартал 2017 роки (більше $ 1,986 млрд). Розмір двох наступних буде скорочений до $ 1,33 млрд, а решти п’яти – до $ 735 млн.
Фонд підкреслює, що наявність у України спору з РФ по “боргами Януковича” не вплине на реалізацію EFF.
МВФ бере до уваги винятковий характер спору між Україною та Росією і зусилля українського уряду щодо своєчасного вирішення цього питання.
В кінці звіту Фонд уточнив, які структурні маяки програми stand-by (потім перенесені в програму EFF) влади і регулятори виконали із затримкою або не виконали зовсім. Україна забарилася з приведенням режиму ПДВ в сільському господарстві до загального режиму, відбором аудитора для перевірки операцій Нафтогазу, пропозиціями НБУ щодо зміни структури і забезпечення незалежної роботи, прийняттям законів для запуску незалежного антикорупційного бюро, внесенням змін до законодавства в галузі боротьби з відмиванням грошей. Серед маяків, які так і не були досягнуті, – закон про фінансову реструктуризацію і пакет заходів з дерегуляції.
Міжнародний валютний фонд оприлюднив результати другого огляду виконання Україною умов програми розширеного кредитування (EFF), де також визначив рекомендації українській владі для забезпечення подальшої стабільності та продовження співпраці.
Текст документа оприлюднений на офіційному сайті Фонду.
“Ключове значення для забезпечення середньострокової стійкості має подальший прогрес у сфері фінансових реформ. Влада повинна уникати змін у податковій політиці, які призводять до зростання дефіциту. Акцент має бути зроблений на поліпшенні податкового та митного адміністрування”, – зазначається в документі.
Крім того, звертається увага на пенсійну реформу, яка має знизити великий структурний дефіцит Пенсійного фонду, допомогти зменшити бюджетний дефіцит і державний борг, а також “створити можливості для доведення пенсій до стійких рівнів у перспективі”.
Грошово-кредитна політика була вміло керованою і реформи фінансового сектора почали приносити результати, зазначили у МВФ. “Пріоритетні зусилля слід і надалі зосереджувати на скороченні інфляції та відновленні міжнародних резервів”, – підкреслили у Фонді, додавши також про необхідність скорочення адміністративних ресурсів. Владі також рекомендується сприяти подальшому зміцненню банківської системи через рекапіталізацію та інші заходи.
Окремо в МВФ наголосили на необхідності завершення реструктуризації суверенного боргу, що належить приватним власникам облігацій. “Важливо, щоб рішення по залишках суверенної заборгованості були зроблені в найкоротші терміни”, – підкреслюється в документі.