Міністр фінансів про бюджет-2021: видатки на фінансування системи охорони здоров’я зростуть на 61 мільярд
Наступного вівторка, 15 грудня, Верховна Рада візьметься за розгляд у другому читанні законопроєкту №4000 “Про Державний бюджет України на 2021 рік”. Традиційно бюджетний процес супроводжується шаленою критикою на адресу розробників. До документа пропонують внести тисячі змін. Про це в інтерв’ю Укрінформу розповідав міністр фінансів України Сергій Марченко.
В інтерв’ю Укрінформу міністр фінансів України Сергій Марченко сказав, що країна вийшла на торішній рівень за обсягами роздрібного товарообігу і споживання електрики, що підтверджує відновлення економіки після березнево-травневого локдауну. Тому макроекономічний прогноз не переглядався, бо немає підстав очікувати будь-яких системних проблем.
На запитання журналістів за рахунок чого Україні вдасться отримати додаткові кошти у 2021 році, міністр відповів, що позитивним змінам сприятимуть заходи із реформування митниці, які нині запроваджуються. Успіхи ДПС вже є в цьому році (відомство виконало вже на 19 мільярдів гривень перевиконує свій річний план) теж додають оптимізму.
Крім того, в наступному році передбачені доходи від узаконення грального бізнесу – 7,4 мільярда гривень. Приватизація має дати бюджету ще 12 мільярдів. Оптимістичним маркером міністр вважає аукціон із продажу майнового комплексу столичного готелю “Дніпро”. “Ми підтримуємо зусилля Фонду держмайна. Чим більше коштів надійде від приватизації, тим менше доведеться позичати на фінансових ринках. Ці гроші – ресурс для погашення бюджетного дефіциту. А мала приватизація – підтримка для місцевих бюджетів“, – сказав Сергій Марченко.
Міністр фінансів наголосив, що видатки зведеного бюджету на охорону здоров’я зростуть у 2021 році на 61 мільярд порівняно із нинішнім. Реагуючи на заяви міністра охорони здоров’я Максима Степанова, що на систему охорони здоров’я у проєкті бюджету запланували 159 мільярдів гривень замість 296 необхідних, Марченко відповів:“Може, мільярд-два і вдасться перерозподілити, але 50-60 мільярдів, про які каже пан Степанов, Україна не має. Надати їх можна тільки у випадку припинення фінансування інших галузей: освіти, армії, інфраструктурних проєктів… Я готовий вислухати обґрунтовані пропозиції, але упевнений, що їх “у природі” не існує.”
Сергій Марченко наголосив на тому, що у проекті бюджету передбачено підвищення на 30% зарплат медиків, надання коштів на вакцини, на ліки й оплату медичних послуг. В умовах суттєвих бюджетних обмежень ми врахували максимально можливий реальний ресурс на галузь. До 2023-го рівень фінансування медицини поступово зросте до 5% ВВП. Наступного року цей показник сягне 4,3%.
Пряма мова Марченка: Продовжимо всі освітні програми. Йдеться, зокрема, про “Нову українську школу”, ремонт та будівництво освітніх закладів. Зарплати освітян зростуть на 25,5%. Освітню субвенцію збільшимо майже на 19 мільярдів гривень.
Фінансування потреб національної безпеки та оборони у 2021-му сягне 5,93% ВВП. Українська культура отримає “плюс” у 4 мільярди. Видатки на спорт майже утричі перевищуватимуть цьогорічні. Адже наші спортсмени готуватимуться до участі в найпрестижніших світових змаганнях – Олімпіаді, Паралімпіаді, Дефлімпійських іграх.
У бюджеті 2021 передбачені у повному обсязі й кошти на щорічну індексацію пенсійних виплат. Трансферти Пенсійному фонду у 2021-му сягатимуть 195 мільярдів.
Щодо термінів ухвалення проекту бюджету на наступний рік міністр висловився, що рівень “бюджетної” комунікації доволі високий і він налаштований оптимістично. Характеризуючи майбутній бюджет Сергій Марченко наголосив, що “Бюджет-2021 є нетолерантним до популізму і галузевого лобізму. Його місія – захистити суспільство й надати країні можливості йти вперед. Тому ключові маркери кошторису на наступний рік – суттєве зростання видатків на медицину, значне підвищення мінімальної зарплати, збільшення асигнувань на сектор безпеки та оборони до 5,93% ВВП.
У цих непростих умовах нам важливо досягти ефекту бюджетної синергії, аби забезпечити максимальну ефективність видатків і загалом – фінансову стабільність країни. Міністерство фінансів готове відповідати перед українським суспільством за виконання такого бюджету. Упевнений, нам вистачить сил і досвіду подолати будь-які негаразди”.