Лікар: В Україні епідемія коронавірусу пройде трьома хвилями
В Україні епідемія коронавірусу ( COVID-19) пройде трьома хвилями та орієнтовно закінчиться в 2022 році. Такий прогноз на основі моделі іспанського грипу 1918-го року дав головний лікар одного з діагностичних медичних центрів Львова Тарас Жиравецький, передає ТСН.
“Перша хвиля була маленькою, де перехворіло 5-10% населення. Зараз у нас друга хвиля, яка почалася практично в серпні, і теоретично вона повинна досягти піку десь в кінці січня – початку лютого. А таких 5-6 місяців ми будемо спостерігати падіння цієї хвилі. Відповідно, будемо опускатися вниз, тобто кількість випадків і госпіталізацій буде менше”, – розповів він.
Жиравецький зазначив, що на даний момент в Україні йде тенденція до наростання госпіталізації, а до середини літа 2021 року спад.
“Потім може бути так само, як і цього літа – орієнтовно два місяці легких, де буде мало випадків реєструватися і менше госпіталізацій, а потім, десь у середині серпня, теоретично, повинен прийти третя хвиля, де може перехворіти 25-30% населення. І вона триватиме приблизно 6-8 місяців. Якщо орієнтовно, то в березні цього року почався коронавірус, а в 2022 році повинен зникнути”, – підсумував він.
ТСН: Щодо статистки. У МОЗ кажуть, що цифри правильні, вони нічого не приховують. Утім, чи не щодня з’являються повідомлення про те, що людям із симптомами коронавірусу відмовляють у безкоштовному тесті, а у приватних лабораторіях дорого. Також, є багато випадків, коли не тестують членів родини, приміром, дітей, які зазвичай легко переносять захворювання. На Вашу думку, наскільки точна наразі статистика? Скільки реально інфікованих може бути в Україні?
- Якщо у нас офіційно була тисяча випадків за добу, множимо цю цифру на 5, бо не всі зробили ПЛР, і маємо 5 тисяч. З цих 5 тисяч 1% молодих, які захворіли. А тепер уявіть, що у нас не тисяча людей, а 14 тисяч, які офіційно зараз є. Множимо цю цифру на 5, це буде 60 тисяч людей і з них такий же самий процент беремо. Маємо розуміти, що це в декілька разів більша цифра. Якщо потрапляла одна людина в лікарню, то тут потраплятиме точно 15 людей.
ТСН: Тобто офіційну статистику можна множити на 5, щоб зрозуміти реальну кількість інфікованих?
- Я думаю, в середньому, можна множити на 4 чи 5. Враховуючи можливість виконання ПЛР усім охочим, можливість лабораторій і можливість українців робити тести за кошти, адже це б’є по бюджету. Адже багато хто фізично не може заплатити 800 чи 1000 грн за тест.
ЧИ ДОЦІЛЬНИЙ В УКРАЇНІ ЛОКДАУН?
ТСН: У владі дедалі частіше говорять про запровадження локдауну. Чи ефективний він і наскільки зможе знизити кількість інфікованих?
- Будь-який локдаун має знизити поширення вірусу і бути ефективним, тому що люди будуть менше зустрічатися і менше комунікувати, бо вірус передається все ж таки від людей. Призупинити вірус таким чином можна. Локдаун не спрямований на те, щоб повністю зупинити пандемію, ми бачимо, в інших країнах це не завжди вдається. У цій ситуації кожна країна вибирає свій шлях. Коли лікарні переповнені, єдиний шлях призупинити поширення коронавірусу – це призупинення спілкування людей.