“Корупція – то є духовна недуга”: Найяскравіші цитати Любомира Гузара

На 85-му році життя помер колишній предстоятель Української греко-католицької церкви Блаженніший Любомир Гузар.

НВ зібрало найяскравіші цитати кардинала Католицької церкви про війну, українців та зміни після Майдану:

Я знаю, що багато людей розчаровані тим, що Майдан не приніс швидких змін. Але питання, швидко або повільно ми рухаємося, набагато менш важливе, ніж питання, рухаємося ми або стоїмо на місці. Приймаємо ми кожен раз рішення стати кращими, ніж раніше, чи готові змінюватися?

Вчинки цих людей [Героїв Небесної Сотні] нагадують вчинок Ісуса Христа, який також був розп’ятий, хоча був без гріха. Він пожертвував своїм життям. Я думаю, що і ті, хто в минулому столітті вмирали у в’язницях і таборах, і Небесна Сотня … їх жертва якимось чином впливає [на суспільство]. Може це і не дуже явно, але я думаю, що ця невинно пролита кров нас якимось чином очищає.

Сьогодні війна в Україні справедлива, тому що вона оборонна, і ми, як християни, маємо право оборонятися. Звичайно, ми можемо і не оборонятися, я можу сказати: ти мене вдарив по лівій щоці, а я тобі підставляю праву. Але це завжди вибір, і ми можемо вибирати оборону, особливо коли у нас є зобов’язання перед тими, з ким живемо і кого любимо.

Якби Ісус жив зараз, він би працював на комп’ютері і користувався технічними способами, щоб достукатися до людей.

І в 90‑і, і зараз люди думають, що стати незалежним — це легко. Але ми повинні розуміти, що все ще перебуваємо в ситуації переходу і повинні свідомо залишати погані звички — давати хабарі, не звертати уваги на інших людей і жити тільки для себе.

Корупція – то є духовна недуга. Це не є щось фінансове. Якби люди серйозно ставилися до корупції, справді бачили її такою, як вона є, а це є гріх, то не треба було б нам так багато комісій всякого роду, законів і такого іншого. Корупція би і так зникала. Той факт, що корупція так важко, повільно зникає, доводить, що, на жаль, стан душі нашого народу не є таким, як хотілось.

До мене вже ніхто не звертається російською – тільки один раз до мене звернувся чоловік російською мовою і перепрошував, що не знає  української.

Націоналізм – це любити своє і не поважати чуже, а патріотизм – любити своє і поважати чуже. В націоналізмі є величезна спокуса нетерпимості, а це не по-християнськи. Потрібно любити своє і поважати чуже.

Кожна влада мусить пам’ятати, що вона є від Бога, тобто сама по собі вона нічого не має і мусить лише респектувати те, що отримала від Бога. Був собі Нерон, був Сталін і Гітлер, були королі та диктатори, які хотіли церкву знищити, – їх вже давно нема, а церква є.

Радянський Союз не вбив людину духовно, але дуже її поранив. І процес лікування потребує часу.

Свобода – це можливість робити добро. Ми люди, і ми вільні. А це значить, що ми маємо право робити добро. Звичайно, ми можемо помилятися, але основний сенс свободи – людина не має права чинити зло. Натомість незалежність – це свобода від зовнішніх впливів. Незалежність – це не сваволя. Незалежність – це політичне поняття.

Четвер, 1 червня, оголошено у Львові днем жалоби в зв’язку зі смертю колишнього глави Української греко-католицької Церкви єпископа Любомира Гузара.

Міськрада рекомендує обмежити проведення розважальних заходів.

Також у Львові вивісять траурні стрічки на державні прапори.