КОАЛІЦІЯ “ЧЕСЬКОГО ТРАМПА” З КОМУНІСТАМИ МОЖЕ СТАТИ НЕПРИЄМНИМ СЮРПРИЗОМ ДЛЯ УКРАЇНИ

Серед варіантів формування нового уряду Чехії після виборів можливі й проросійські сценарії.

На парламентських виборах у Чехії перемогу пророкують партії медіа-магната Андрея Бабіша
Чехія обирає новий парламент, а отже й уряд, який зможе протидіяти проросійській позиції президента Земана. Екзит-поли пророкують перемогу партії одного з найбагатших людей країни, колишнього міністра фінансів Андрея Бабіша

За останніми даними, оброблено понад 99,9% голосів. Партія Бабіша набирає 29,64%, євроскептики з ODS другі з результатом 11,31%, тройку лідерів замкнула Партія піратів (10,79%), котра виступає за легалізацію наркотиків. Праві радикали SPD мають 10,67% підтримки, комуністи набрали 7,77%, а правлячі соціал-демократи отримали всього лиш 7,27%.

Головна боротьба на виборах точиться за уряд, який має більше повноважень, ніж президент. Створити новий кабмін – перше завдання перед партіями-переможцями. Ключовою фігурою на цих виборах називають Бабіша – це друга найбагатша людина Чехії, мільярдер, що має грошей більше за Трампа. Його навіть так і називають – «чеський Трамп». Медіа-магнат та власник величезного агро-холдингу із майже 200 компаній обіцяє керувати країною так само ефективно, як і власним бізнесом.

Але Бабіш уже працював в уряді міністром фінансів. Незадовго до виборів на нього з’явився компромат у ЗМІ – нібито під час цієї роботи він наказав податківцям знищити бізнес конкурента. Розслідують проти нього і справу щодо зловживаннями європейськими дотаціями. Проте політик налаштований на прем’єрське крісло і створення уряду, хоча для цього самому Бабішу не вистачить голосів і, схоже, доведеться об’єднуватися з колишніми конкурентами.

За прогнозами, Бабіш може спробувати створити коаліцію з партіями, які нині при влади – соціал-демократами і християнськими демократами. Але бачити Бабіша прем’єром вони не хочуть саме через проблеми із законом і зіпсовану цим репутацію. Чеську зовнішню політику визначає саме уряд – і досі щодо України йому вдавалося стримувати проросійського президента Земана. Тепер усе залежатиме від того, кого олігарх Бабіш запросить собі в союзники. Одним із найгірших для України варіантів аналітики називають його союз із проросійськими комуністами та популістами. «Якщо в чеському уряді будуть представники популістських партій, то політика щодо України обов’язково зміниться. Вони підтримають російську версію подій та політику Земана», – вважає журналіст-розслідувач Онджей Кундра.

 

Інтрига навколо створення коаліції в Чехії може тривати до другої половини листопада. За законом, депутати можуть домовлятися впродовж місяця після виборів – доти ж країною керуватиме чинний уряд.