Кілька тисяч професій зникнуть найближчим часом

Український класифікатор професій містить близько 8 тис. найменувань, з яких 4 тис. вже не існують. За окремими прогнозами, ще 2-3 тис. професій зникнуть найближчим часом. У групі ризику – продавці, оператори call-центрів, пілоти літаків і водії, листоноші, бухгалтери, екскурсоводи, касири, перекладачі тощо.

 Про це у своїй статті для DT.UA. Разом з тим вже незабаром на ринку праці будуть потрібні інженери з відновлення навколишнього середовища, сіті-фермери, нанолікарі та дизайнери віртуальної реальності, вважає автор.

«Такі зміни призводять до трансформації моделі «життєвого циклу» людини і її поведінки на ринку праці. Лінійний тренд «навчання–робота–вихід на пенсію» змінюється, періоди навчання та роботи все частіше чергуються, іноді навіть в межах однієї доби», – зазначає Новак.

«Штучний інтелект, віртуальна реальність, великі дані і цифрова економіка надзвичайно швидко трансформують сферу зайнятості та її характер у сучасному світі. Інтернет поки насичений людьми, але зовсім скоро з’явиться принципово інша модель мислення, засобів і способів комунікації. Роботів вже зараз багато в месенджерах і call-центрах. Людей і процеси, безпосередньо не пов’язані з фізичною працею, в традиційному бізнесі почали замінювати автоматизовані системи на основі технологій цифрової економіки – розподіленого реєстру, або децентралізованих блокчейн-систем, і смарт-контрактів. Отже, людині доведеться вчитися працювати і співіснувати з штучним інтелектом, який діє за певним алгоритмом. Все це створює передумови для формування так званого класу непотрібних людей, які з певних причин не можуть (або не хочуть) оволодівати новими, актуальними для сучасного суспільства професіями. У групі ризику – літні люди, які втратили гідну роботу і не готові погодитися на щось менше, або молодь, яка оцінює себе вище, ніж їй може запропонувати ринок. За деякими оцінками, вже сьогодні в США налічується близько 10-12% таких людей, в Ізраїлі – 8-9, а з часом їх частка, ймовірно, може збільшитися до 35-40%», – йдеться в статті.