Loading...

Кабмін готує українцям новий сюрприз з тарифами

Ще в минулому році Україна в меморандумі з МВФ зобов’язалася до квітня 2017 року розробити механізм коригування цін на блакитне паливо. У лютому Кабмін підписав угоду, згідно з якою вартість газу буде коригуватися кожні півроку. Сайт “Сегодня” з’ясував, як можуть змінитися ціни на блакитне паливо для українців цього року, і від чого буде залежати тариф.

Скільки буде коштувати блакитне паливо

Минулого місяця комерційний директор “Нафтогазу” Юрій Вітренко заявив, що якщо Кабмін не продовжить зобов’язання “Нафтогазу” продавати газ населенню за пільговими умовами, ціни на блакитне паливо зростуть на 40%. Незабаром заяву на урядовому порталі прокоментував прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Він пообіцяв не допустити “будь-які підвищення тарифів на газ для потреб населення”. ОДНАК! Проект постанови, якою “Нафтогаз” зобов’язали продавати блакитне паливо українцям за пільговими цінами, вже з’явився на сайті Міністерства економічного розвитку.

Документом передбачено: газ буде коштувати 4949 гривень (ціна без ПДВ) за тисячу кубометрів з першого квітня 2017 року до першого квітня 2018 го. Населенню буде продаватися блакитне паливо українського видобутку. Якщо українського газу не вистачатиме, то “Нафтогаз” повинен закупити блакитне паливо “у інших оптових продавців, за кордоном”.

До слова, згідно з постановою Кабміну №90 від 21 лютого, тарифи на газ повинні переглядати першого квітня і першого жовтня кожного року. При перегляді тарифу враховуватимуть середньомісячні показники цін на газ на німецькому хабі NCG (за півріччя) з урахуванням витрат на транспортування до українського кордону і входу в ГТС в перерахунку на офіційний курс НБУ, а також тарифи на транспортування, розподіл і націнку “Нафтогазу”. Якщо виявиться, що тариф, по сформованому імпортному паритету, вище чинного не менше, ніж на 10%, ціни на газ переглянуть.

До слова, в жовтні минулого року Україна підписала меморандум з МВФ, в якому Кабмін зобов’язується: “до квітня 2017 року запустити механізм, який дає можливість коригувати тарифи на газ для населення і утримувати поквартальні показники”.

Тариф на газ для населення визначається за формулою: вартість імпортного газу × курс долара + ПДВ + + транспортування + розподіл націнка Нафтогазу, пояснюють в Міністерстві економрозвитку. Коли приймався чинний тариф на газ, вартість імпортного блакитного палива була на рівні 185 доларів. А в бюджеті на цей рік передбачено, що газ Україна купуватиме по 246 доларів. Через це уряду доведеться знову підвищити тариф на газ для населення, впевнений член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчук.

Екс-начальник Управління зі зв’язків з громадськістю “Нафтогазу” Валентин Землянський підрахував: газ, ЗГІДНО,  Формулі Кабміну буде коштувати 9600 гривень за тисячу кубометрів (на даний момент) 6800 гривень. У той же час Юрій Корольчук впевнений, що економічно обгрунтований тариф на газ зросте на 25-60% (до 8,5-11 тисяч гривень). “Якщо ціна мінімально на 1500 гривень не виросте, це означає тільки одне – ринок і далі регулюється вручну, уряд контролює ціни, і ніякого ринку немає А цю різницю держава буде покривати з бюджету.”, – Розповідає Юрій Корольчук.

Газ з субсидіями подорожчає

Норматив споживання газу в Україні всього за кілька років скоротили з 11 до 5,5 кубометрів на один квадратний метр. Новий норматив – 5 кубометрів газу на квадратний метр – вступить в силу вже в травні цього року. Таке рішення кілька тижнів тому прийняв Кабінет міністрів України. Зараз субсидія покриває 330 кубів на опалення квартири площею 60 квадратних метрів, вже в наступному опалювальному сезоні “комунальну знижку” нараховуватимуть тільки на 300 кубів. Якщо при цьому продовжити спалювати 330 кубів, доведеться 30 кубів оплачувати без субсидії. За діючим тарифом – це ще 204 гривні. У квартирі такою ж площею з центральним опаленням субсидія покриватиме замість 3,28 всього 2,5 Гкал тепла. Якщо не скоротити споживання, за 0,7 Гкал доведеться платити без субсидії. У Києві такий обсяг тепла обійдеться в 1411 гривень.

Перегляд нормативів дозволить державі заощадити на субсидії, впевнений Валентин Землянський. За підрахунками Мінсоцполітики, в наступному опалювальному сезоні субсидії оформлять 9 з 15 мільйонів українських сімей. На “комунальну знижку” в бюджеті країни на цей рік передбачено 51 мільярд гривень. “Це призведе до зменшення субсидій Соціальні норми скорочені, а субсидія покриває тільки соціальні норми Крім того, це призведе до зростання оплати Щось покриє субсидія, а решта люди повинні платити самі …”, – каже  Валентин Землянський.

Юрій Корольчук пояснює: норматив показують, скільки в середньому українці витрачають ресурсів на обігрів квадратного метра житла. Уряду, впевнений експерт, перед тим, як скорочувати норматив, потрібно було показати розрахунки: наскільки і чому скоротилося споживання.

“Певна логіка в такому рішенні є Норма -… приблизний розрахунок того, скільки одна людина може витрачати води, електроенергії, газу, тепла Цей норматив формується на основі розрахунків, які подають постачальники тепла, ці підрахунки підтверджує національний регулятор Але уряд повинен був пояснити , чому скорочують норми, показати розрахунки “, – говорить експерт.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *