Гримчаку та Овдієнку вручили підозри у шахрайстві
Гримчаку та Овдієнку вручили підозри у шахрайстві
Національне антикорупційне бюро повідомило про підозри заступнику міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Юрію Гримчаку та його “помічнику” Ігорю Овдієнку.
За даними слідства, вказані особи шляхом обману заволоділи чужим майном, а саме грошовими коштами в особливо великому розмірі.
Правова кваліфікація дій вказаних осіб – ч. 4 ст. 190 Кримінального кодексу (шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою).
Водночас у Генеральній прокуратурі повідомили, що в п’ятницю слідчий за місцем розташування органу досудового розслідування звернеться після погодження з прокурором до суду, і тоді підозрюваним оберуть запобіжний захід.
Дозволи на будівництво, борги та справа Чорновол
Правоохоронці підозрюють Гримчака та Овдієнка у шахрайстві, вчиненому в особливо великих розмірах або організованою групою.
За версією слідства, вони пообіцяли вплинути на суддів Верховного Суду, щоб ті написали рішення на користь “зацікавлених осіб”. Хто ці “зацікавлені”, силовики не кажуть, але відомо, що у суді вони вимагали повернути борг.
Крім того, Гримчак із “помічником” мали вплинути на працівників Мінкультури та КМДА, щоб дістати для “замовників” потрібні дозволи.
Нібито ці обіцянки і коштували 1,1 мільйона доларів США.
Однак ці гроші слідство розцінює не як хабар, а як заволодіння майном шляхом обману та зловживання довірою.
Причиною такої кваліфікації є той факт, що проблеми, які начебто “обіцяв порішати” Гримчак, стосуються сфери управління інших відомств і не відносяться безпосередньо до його службових обов’язків.
Втім, у судовому дозволі на обшук, який оприлюднила дружина Гримчака, зазначений і номер кримінального провадження. Під цим номером правоохоронці вже більше 5 років розслідують замах на вбивство колишньої журналістки, а пізніше депутатки 8 скликання, Тетяни Чорновол. Займається цією справою управління спецрозслідувань ГПУ, яке ввечері 14 серпня і прийшло до заступника міністра.
Джерело УП у Генпрокуратурі підтвердило, що провадження по Гримчаку і Чорновол – одне і те саме. Мовляв, під час розслідування нападу на журналістку правоохоронці отримали інформацію про хабарі Гримчака. Але напад на Чорновол, за словами співрозмовника, з “шахрайством” чиновника не пов’язаний.
Згодом НАБУ оприлюднило схеми, за якими нібито діяли затримані. Виявилось, що йдеться про вимагання грошей від кількох фірм за різні “послуги”.
Наразі відомо про два епізоди у справі: одній компанії Гримчак і помічник мали допомогти з дозволами на будівництво, іншій – з поверненням свого боргу через суд.
Гримчаку та Овдієнку вручили підозри у шахрайстві
Епізод 1.
Дозволи на будівництво. Вартість – 450 тисяч доларів.
За цей хабар Гримчак із “помічником” мали тиснути на Міністерства культури та юстиції, КМДА та Інститут культурної спадщини.
Слідство не називає “хабародавців”. Однак у матеріалах, які публікувала дружина Гримчака, фігурують дві компанії, “Зелений гай” та “Катран-К”, і земельна ділянка у Печерському районі столиці на Набережному шосе, 25.
Ділянку у 0,07 га за цією адресою ще у 1999 році виділили “Зеленому гаю”. Він домовився з Київрадою про оренду на 25 років для будівництва кафе. 9 років по тому фірма отримала також дозвіл на реконструкцію будівлі кафе.
Майже одночасно з публікацією матеріалу з УП зв’язався директор “Зеленого гаю” Семен Зельдич. Він підтвердив, що має кафе на Набережному шосе, однак стверджує, що вже більше 10 років не звертався до жодних структур по дозволи:
“Всі документи, які я отримував, я отримував сам. Тим більше, я не знаю цього Гримчака, я ніколи до нього не звертався, я з ним ніколи не вів ніяких переговорів. Фірма “Зелений гай” ніколи не займалася ніякими корупційними справами. Якщо дійсно я фігурую, я готовий дати свідчення”.
Крім того, ділянку з такою ж адресою, але вже на 0,3 га у 2007 році здали в оренду “Катран-К”. Ця фірма володіє на Набережному шосе ринком “Рибалка”.
У 2008 році ЗМІ писали, що замість ринку “Катран-К” планує зводити офісно-торговельні будівлі. При цьому реконструкцією лише своїх будівель фірма не обмежилась і запропонувала столичній владі проект забудови Набережного шосе.
Наприкінці 2018 року “Катран-К” зверталось у Міністерство культури і просило погодити історико-містобудівне обґрунтування. На сайті міністерства зазначено лише, що документи стосувались все тіє ж адреси – Набережне шосе, 25. Про що саме просила фірма, невідомо, але є також позначка про відмову Мінкульта.
Водночас, за словами директора “Зеленого гаю”, іншого кафе поряд із ним немає. Чому у нього з “Катраном-К” однакова адреса, чоловік не знає, але переконує, що не знайомий з сусідами.
- 14 серпня Гримчака та його “помічника” затримали під час отримання 480 тисяч доларів хабара.
- Загалом вони нібито вимагали 1,1 мільйона доларів від підприємця за нібито сприяння у прийнятті рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави.
- Генпрокурор Юрій Луценко заявив, що Гримчак та його помічники вимагали 1,1 мільйона доларів за вплив на рішення судів та чиновників Міністерства культури для прийняття замовлених рішень.
- Мінкульт сказав, що не має жодного стосунку до історії з вимаганням хабара.
- На Гримчака силовики вийшли під час розслідування замаху на Тетяну Чорновол.