Експерти відреагували на падіння цін на нафту: чого чекати?

Вітчизняні експерти прогнозують, що падіння цін на нафту спричинить ефект доміно на світових ринках.

В Україні відреагували на останні події у Росії, де на тлі стрімкого падіння цін на нафту, що спровокувала відмова РФ від угоди з Організацією країн-експортерів нафти про скорочення видобутку нафти, почав різко дешевшати рубль.

ТСН.ua зібрав найцікавіші думки експертів та політичних діячів.

Так, заступник виконавчого директора від України в МВФ Владислав Рашкован зауважив “одночасний збіг декількох малоймовірних подій на одному часовому етапі”.

“Минулого понеділка аналітики OECD знизили прогноз темпів зростання світового ВВП в 2020 р. на 0,5 пп до 2,4%. Питання стоїть лише в тому, чи буде вихід із кризи V-образним, або бізнесу треба згадувати інші літери алфавіту. У четвер Саудівська Аравія і РФ не змогли домовитися щодо подовження угоди ОПЕК + про обмеження видобутку нафти, і Саудівська Аравія почала цінову війну, в результаті якої за weekend нафта марки Brent зафіксувала падіння на 30% – до $34 – це найгірша динаміка від 1991 року, коли почалася війна в Перській затоці. Вартість US crude oil впала до 28 дол.”, – заявив він.

На думку експерта, Росії буде не просто, але разом із тим ця ситуація – шок для світової економіки та ризик для зеленої енергетики і клімату. Водночас Рашкован спрогнозував, що до зниження цін на заправках в Україні це не призведе.

“Прибутковість 10-річних казначейських облігацій США впала нижче за 0.5% – історично рекордно низька ціна – інвестори з різних країн побігли до “тихої гавані” американських цінних паперів. Ще одна гавань – вартість золота. На тлі поширення COVID-19 і падіння прибутковості облігацій ціна на золото показала найістотніший тижневе зростання з кризи 2009 року і зафіксувалася на максимумі за останні сім років. Федеральна резервна система вперше від часів кризи 2008 року провела зниження ставки (на 50 bps) між плановими засіданнями. Попри екстраординарне рішення ФРС і пом’якшення монетарної політики, рівень волатильності на американському ринку зашкалював минулого тижня. Фактично це були найсильніші “гойдалки” від 2011 року – на початку тижня ринок побачив зростання на 5.1% (+1294 bps – найкращий результат від 2009 року), потім у вівторок падіння на 800 bps. У середу – знову зростання на 1200 bps, і знову падаємо в четвер. І це вже після минулого тижня, коли біржові індекси США і Європи впали більш ніж на 10% – тоді це стало найсильнішим падінням з 2008 року. А ще дефолт в Лівані – недавній Швейцарії Близького сходу”, – додав він, зауваживши, що очікує на ще один турбулентний тиждень.

Своєю чергою колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає, що “РФ хоче “вибити” виробників сланцевої нафти в США, яким складно утриматись за ціною менше 40 дол., побоюючись американських санкцій у майбутньому”.

“Подивимося, хто скільки витримає. У США прихильників РФ стало ще менше”, – пише він у своєму Twitter.

На думку народної депутатки від фракції “Європейська солідарність” Вікторії Сюмар, найбільший удар по режиму Путіна завдає Covid-19.

“Обвал нафти марки Brent на 30% лише за день валить російський бюджет. З усіма соціальними наслідками. Ситуативно Україні така ціна на нафту вигідна. Але це спричинить такий ефект доміно на світових ринках, що непереливки буде усім… “Чорний лебідь” коронавірусу після рекордного “чорного вірусного дня” в Італії таки спричиняє світову економічну кризу… Варто пристібати паски. Турбулентність буде сильною. А на фоні слабкої влади, здатної самій собі створювати проблеми, з повною відсутністю економічної стратегії, і поготів…” – пише вона у Facebook.

Також відреагував на початок “неоголошеної війни за нафтовий ринок” колишній бранець Кремля, український режисер Олег Сенцов.

“Першою книгою, яку мені надіслали до в’язниці, була “Чорний лебідь” Нассіма Талеба. Там йдеться про теорію непередбачених подій, які можуть трапитися раптово та призвести до катастрофічних наслідків. Майже шість років я чекав, коли цей птах неминучості накриє своїми крилами Росію, яка робила усе, щоб прискорити його приліт. І ось сьогодні почалася неоголошена війна за нафтовий ринок – Саудівська Аравія почала демпінгувати у відповідь на відмову РФ подальшого зменшення видобування цієї сировини. Нафта, а навздогін рубль, почали своє швидке падіння. Ціна на газ, яка прив’язана до нафти, незабаром приєднається до цього тренду, який, сподіваюсь, призведе до запуску руйнівних процесів у економіці агресора. Путін, який є ярим прихильником Радянського Союзу, веде свою країну тим самим шляхом, на кінцевій зупинці котрого стоїть табличка “Крах”, – наголосив він.

Тим часом український нардеп 8-го скликання Борислав Береза вважає, що падіння цін на нафту принесе Росії проблеми, які уряд вирішуватиме шляхом відведення уваги населення – наприклад, повномасштабною війною з Україною.

“Якщо падіння затягнеться, то Кремлю треба буде когось призначити винним і якось відволікати увагу від того, що РФ – це сировинний придаток світу і не більше. І якщо сировина дешевшає, то жити стає нема на що, а товари, вироблені в РФ, нікому не потрібні в таких обсягах, щоб замінити надходження від продажу нафти і газу. Якщо в Кремлі будуть вибирати між поясненнями, чому в Росії стало погано, або проведенням маленької, але гучної війни, то вони виберуть війну. І швидше за все, війну з Україною. Звинуватять у всьому нас і узагальнений Захід. Історію для свого електорату вони придумають. Упевнений, що після розп’ятого хлопчика в Слов’янську, обдурені росіяни повірять в усе. Тому нам вже треба готуватися до повномасштабної війни з Росією”, – написав він у своєму телеграм-каналі.

Своєю чергою український бізнесмен, власник алкогольного холдингу Global Spirits Євген Черняк заявив, що настала криза, про яку говорили вже давно.

“Нафта мінус 30%, дефолт Лівану, ймовірний дефолт України при піку зовнішніх виплат 5.4 мільярда доларів, девальвація національних валют, зростання золота, коронавірус, відсутність домовленості щодо квот видобутку нафти в ОПЕК, 320% річних обсягів боргових зобов’язань в світі, неефективність і популізм, що розвиваються”, – перерахував він ознаки світової кризи.

Натомість Черняк запевняє, що для економік, які ефективно працюють навіть в умовах санкцій, мають розвинуте внутрішнє виробництво і великий фонд накопичень із інвестиціями в золото, нинішня ситуація є вигідною.