Екологи б’ють на сполох: в радіоактивних відкладеннях річки Прип’ять планують провести днопоглиблювальні роботи

У Міністерстві інфраструктури України готуються до запуску навесні 2020 року туристичного маршруту водним транспортом Київ-Мозир-Київ. Таким чином з відкриттям навігації можуть початися роботи з поглиблення дна річки Прип’ять, де під шаром природних відкладень спочиває радіоактивний мул. При таких роботах  мул рушить по річці Дніпро, зробивши непридатною воду для вживання 2/3 населення України, а також для поливу сільгоспугідь.

Про це  повідомили в прес-службі Національної екологічної ради України.

Перше судно збираються запустити вже в кінці квітня цього року. Таким чином, проект річкового шляху Е-40, який передбачає будівництво судноплавної траси довжиною понад 2000 км через річки Прип’ять, Дніпро і Вісла, щоб з’єднати Балтійське і Чорне море, вийшов на стадію практичної реалізації “, – йдеться в повідомленні.

У прес-службі нагадали, що, за словами міністра інфраструктури України Владислава Криклія, роботи з доведення судноплавних глибин до необхідного рівня планується почати з відкриттям навігації.

Передбачається, що відновлення E-40 дозволить перевозити до 4 млн тонн вантажів щорічно, що пожвавить торгівлю між Польщею, Білоруссю і Україною.

У Національній екологічної раді підкреслили, що акваторія і прибережна частина річки Прип’ять серйозно постраждали від Чорнобильської катастрофи.

“За роки, що минули з часів катастрофи, донні відкладення закрили радіоактивні мули. Але якщо почати на цих забруднених територіях днопоглиблювальні роботи, то все, що заспокоїлося і лежить на дні під 60-80 сантиметровим мулом, перетвориться в одну мить в радіоактивний коктейль, що може привести до серйозних наслідків “, – йдеться в повідомленні ..

За словами глави Національної екологічної ради України Олександра Чистякова, якщо радіоактивні мули будуть потривожені, і вони рушать вниз по Дніпру, то це може загрожувати втратою головної водної артерії країни, як джерела питного водопостачання, а так же не можна буде використовувати дніпровську воду для зрошення земель і поливу полів.

“З локального Чорнобиля ми можемо необдуманими, не виваженими, популістськими рішеннями перетворити всю країну в” чорнобиль “… В світі на даний момент немає очисних споруд, здатних очистити воду від радіоактивного забруднення. Сьогодні з Дніпровського басейну п’ють воду 2/3 населення України “, – зазначив Чистяков.

Також відомо, що даний проект ні разу не виносився на громадське обговорення.

Нагадаємо, що в Чорнобильській зоні відчуження восени 2019 року був затверджений 21 маршрут відвідування для туристів, серед яких 13 наземних, 5 водних і 3 повітряні. Зазначалося, що старт повноцінної роботи водних і повітряних маршрутів стане можливим після завершення облаштування контрольно-пропускних пунктів.

Раніше ЗМІ повідомляли, що Асоціація рибалок України заявляє про критичний стан річки Дніпро. Річка катастрофічно міліє через слабке течії. Крім того, Дніпро активно забруднюють різні підприємства. Площа акваторії Київського водосховища вже скоротилося майже на 100 квадратних кілометрів. У столичній акваторії Дніпра з’явилося 56 мілин, які в найближчому майбутньому можуть перетворитися в острова.