Другий день Великодня – Поливаний понеділок

Поливаний, Обливаний, Волочильний – такі назви має другий день Великодніх свят, понеділок після Великодня. Понеділкові обряди розподіляються на два окремих дійства: відвідування знайомих («нести калача»), що й дало назву «Волочильного понеділка» та обливання водою – «Поливальний (обливальний) понеділок».

У різних місцевостях другий після Великодня день, тобто понеділок, мав різні ймення: поливаний, водяний, обливаний або ж волочильний понеділок. Ці народні обряди розділялись на два окремих дійства, котрі проходили незалежно одне від одного.

У Великодній понеділок люди ходили один до одного у гості – своєрідний ритуальний обхід односельців: христосувалися й обмінювалися писанками. Хрещеники ходили в гості до хресних батьків, а онуки — до бабусь, несучи їм гостинця — пироги та крашанки. Діти – «христосувальники», або ж «волочебники», зібравшись у ватаги, «несли калача» до родичів та сусідів. Приймаючи «волочене», тобто зав`язані у вузлику калачі та крашанки, хресні батьки та інші родичі дякували та просили передати уклін батькам. При цьому, у свою чергу, клали дітям до вузлика печиво, кільця ковбаски, крашанки та інші освячені напередодні в церкві смаколики.

Поливаний понеділок 2018: що означає другий день Великодня

Поливаний понеділок 2018 — це адаптована до сучасності народна назва стародавнього слов’янського свята. Наші прадіди називали другий день Великодня — Обливаний понеділок, Полеваний понеділок, Уливанка, Волочильний понедiлок.

 У всі часи воду наділяли чудотворними властивостями. За язичництва здійснювали весняні купання і обливання, які вважалися магічними обрядами і ритуалами. З їхньою допомогою закликали довгоочікувані дощі, такі необхідні для багатого врожаю. Слов’яни вірили, що у такий спосіб людина очищається не тільки зовні, а й внутрішньо, виліковується від усіх хвороб.
Було заведено обливати як себе, так і все навколо — худобу, вулики, пастухів перед їхнім виходом на поле. Щоб вилікувати від хвороб, водою було прийнято мити срібні предмети, а після нею ж обливати хворих на епілепсію, заїкання, лихоманку тощо. Однак була головна умова — облити потрібно було несподівано для людини.

Крім того, кожен день Пасхального тижня мав свою назву: Поливаний понеділок, вівторок — купалища, середа — хороводниця, Навський четвер, п’ятниця — прощений день, субота — хороводниці. Відмінною рисою обрядовості Світлого тижня було поминання покійних предків у неділю.

Традиційно в Поливаний понеділок 2018 прийнято обливати водою незаміжніх дівчат. Такий водний ритуал наділить їх ще більшою красою, здоров’ям і вбереже від хвороб. У сучасному світі обряд поливати водою домашніх тварин і господарство так само не втратив своєї актуальності.

Наприклад, із часів Гетьманщини зберігся звичай у Поливаний понеділок обливати водою тих дівчат, яким уже не терпиться вийти заміж. Вважалося, якщо хлопець несподівано обіллє дівчину в Поливаний понеділок, вона незабаром опиниться заміжня за коханою людиною.

Наші прадіди вірили, що також слід поливати і заміжніх дівчат, щоб захистити їх від усіх хвороб, гарантувати міцне здоров’я і красу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *