Дмитро Боярчук: Чому МВФ сумнівається в Україні
Ймовірно, прохання перерахувати цифри може бути формальним приводом для того, щоб поставити виділення нового траншу кредиту на паузу. Що саме відбулося та чому МВФ переглянув свою позицію, поки важко сказати. Це може бути блокада, але у коментарях ЗМІ представники МВФ відмічають, що їх сильно вразили події останніх днів.
Якщо говорити про події останніх днів – це, звичайно, і офіційне оголошення блокади. Але ж багато чого відбувалося й у напрямку боротьби з корупцією. Коли топ-чиновник вносить заставу у $3.7 млн невідомого походження, як правило, іноземців це вражає і шокує. Коли відбуваються якісь дії щодо НАБУ – а за цим органом теж дуже пильно слідкують іноземні спостерігачі, щоб зменшити вплив і незалежність таких органів, це також викликає нервову реакцію.
Вся інтерпретація зараз відбувається без чітких офіційних заяв МВФ. Те, що нас попросили перерахувати бюджет – добре, але ж видається ніби нас попросили чимось зайнятися. Чому вирішили відкласти рішення? Це може бути просто сукупність факторів. Можливо раніше на блокаду дивилися крізь пальці. А зараз відбулися декілька подій підряд – МВФ вирішило, що про це потрібно подумати, усвідомити. Тому варто чекати детальніших роз’яснень.
Чи це надовго? Сигнал досить тривожний. Минулого року стався корупційний скандал, коли тодішній міністр економіки Айварас Абромавічус звинуватив Кононенко у втручанні в роботу, у корупції, ще у низці порушень. Нібито на той момент ми теж були в дуже хороших відносинах з МВФ, виконали усі вимоги, провели реформу ЄСВ, ухвалили збалансований бюджет, який так важко приймався у 2015 – і тут все призупинилося, і кредит видали тільки у вересні. Зараз ситуація чимось дуже схожа на те, що відбувалося минулого року.
Без грошей, які нам мав виділити МВФ, ми можемо обійтися, у нас зараз не така критична ситуація. Те, що призупинили процес, навряд чи миттєво відобразиться на нашому фінансовому стані. Але для нас важлива співпраця з МВФ, тому що нам потрібно віддавати кредити, до того ж були плани Мінфіну вже цього року повільно виходити на міжнародний ринок, робити запозичення у приватних донорів. Для того, щоб реалізувати ці плани, потрібні позитивні сигнали від фонду. Для іноземця, який намагається розібратися, що тут відбувається, у нас дуже складна ситуація. Розібратися складно: ми перебуваємо у стані війни, пережили дефолт – цей букет виглядає не надто приємно. Тому для іноземців присутність МВФ, продовження програми – серйозний сигнал. Позитивний чи негативний. Отож, продовження співпраці важливе, але якщо буде якась затримка – це не критично.