Чому з початку лютого зросли ціни на газ
З 1 лютого вартість блакитного палива для промислових споживачів зросли відразу на 22%, до 9,2 — 10,1 тисячі гривень за 1000 кубометрів. Такі розцінки “Нафтогаз” встановив невипадково. Коментує їх Дмитро Марунич, директор Інституту енергетичних досліджень:
— По-перше, дорожчає імпортний реверсний газ, що постачають до нас, бо підвищуються ціни на нафту у світі. Та й тривалий період у Європі тримається холодна погода, і витрати газу зростають. Якщо в жовтні середня ціна імпортного блакитного палива становила 183$, то у грудні — вже 230$, а в січні — ще зросла.
По-друге, у нас укотре знизився курс нацвалюти й закріпився на не дуже оптимістичних позначках. Якщо гривня слабшатиме, то це позначатиметься на вартості газу — вона зростатиме. Бо “Нафтогаз” платить доларами за паливо, а наші промислові споживачі — гривнями.
Оці два фактори й спричинили досить значне підвищення ціни газу компанією “Нафтогаз” для промисловості. Він же повинен платити своїм європейським контрагентам гроші за товар.
Підвищення цін на газ відчує кожен із нас, бо все знову подорожчає. Це додатковий поштовх до інфляції всередині країни. За даними Держстату, ціни виробників промислової продукції за минулий рік зросли на 35,7%, тобто на понад третину. Такого ж сценарію варто очікувати й цьогоріч.
Безперечно, що поступово зростатимуть ціни на товари та послуги. Під безпосереднім ударом — хімічна промисловість, яка виробляє добрива. Газ у собівартості виробництва “хімії” становить 50 — 90%. Через місяць-два наші аграрії розпочнуть посівну, тож підвищену вартість добрив закладуть у ціну майбутньої продукції. 22% — дуже значне підвищення.
Ще вчора підприємці купували газ за однією ціною, а завтра — за майже на чверть вищою. Як можна планувати свою бізнес-діяльність у таких умовах?! На жаль, в Україні не працює повноцінний ринок природного газу, тому в промислових споживачів варіантів, окрім як погоджуватися на нову ціну, нема.Їм кажуть, що вартість газу прив’язана до імпортного паритету, тож платіть.
Нагадаю, з 1 жовтня 2015 року скасовано державне регулювання цін на газ для всіх категорій споживачів, крім населення і ТКЕ для потреб населення. З того часу “Нафтогаз” постачає газ промисловим споживачам, бюджетним організаціям та іншим суб’єктам господарювання на ринкових умовах.
З продуктів першої потреби дорожчатиме найперше хліб, бо, крім зростання вартості газу, підвищується в ціні й електроенергія з лютого на 1,5%. Хоч наш регулятор обіцяв, що світло для промисловості поступово дешевшатиме. Але нічого такого не відбувається. Це була брехня й пропаганда з вуст чиновників. Більшість пекарень працюють на газі та електриці.
У скрутній ситуації опиняться заводи, які виробляють цукор, переробляють зернові. Їх витрати на блакитне паливо збільшаться, а це потягне підвищення вартості солодкого піску, круп.
Зауважу, що, крім того, на АЗС чи не щотижня змінюються цінники на бензин та солярку в бік збільшення. Витрати на перевезення харчів також зростатимуть. Доведеться нам готувати більші гаманці. За моїми прогнозами, газ буде дорожчати й надалі. Бо нафта на світових ринках зростає в ціні через домовленість країн ОПЕК та інших гравців, зокрема Росії, скоротити видобуток. Це штовхає ціни на “чорне золото” вгору. Росія вже сьогодні скорочує видобуток власної нафти швидше, ніж було домовлено. Барель нафти невдовзі може коштувати понад 60 доларів. Уже нині вона торгується вище ніж 55$.