Чому українці не можуть захистити свої екологічні права в судах?

Говоримо з головою Всеукраїнської екологічної ліги Тетяною Тимочко про те, чому українці не можуть довести в судах порушення своїх екологічних прав

Гостя ефіру — Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги. Вона навела приклад порушення екологічних прав українців та пояснила, чому цього не можуть довести в суді:

«В Україні є яскравий, зовсім недавній приклад, коли горіла «БРСМ-Нафта», і 15 000 тонн неякісного пального горіло 10 днів. Більше ніж на 100 кілометрів був розтягнутий шлейф цієї пожежі. Ми, експерти Всеукраїнської екологічної ліги, незалежні експерти з лабораторії, яка має не тільки в Україні визнане сертифікування, але і в Європі, взяли проби ґрунту, води, повітря, проби зеленої маси. Це було зроблено на місці у ті дні, коли відбувалася пожежа, у той спосіб, в який визнається законність цих проб, і вони були зроблені так, як треба було зробити. Я можу сказати, що там дійсно були серйозні забруднення. Наприклад, бензопірен у селі Крячки перевищував норму в 28 разів біля дитячого садочка. Це надзвичайно токсична речовина, яка спричиняє захворювання різних органів, перш за все – це м’які тканини, нервова система, органи травлення – надзвичайно токсична речовина, яка заходить і є в крові, і, фактично, не виводиться. Ми брали проби в різних людей. Так от, ці люди в цьому селі стикнулися після пожежі зі страшним порушенням їхніх конституційних, в тому числі екологічних прав.

Вони не могли в суді довести, що ця пожежа вплинула на їхнє здоров’я. Те, що вона вплинула на їхнє майно – ще деякі змогли доказати. Тому що, наприклад, кілька будівель, які зроблені з білої цегли, були повністю заляпані чорними плямами, які не змивалися ніякими мийними засобами. Все листя було чорне. У той момент визрівала полуниця, і в тому селі багато людей не тільки для себе її вирощували, а й на продаж, вони займаються цим традиційно. Вони були змушені взагалі викинути всю полуницю, бо запах і присмак були дуже різкі. Деякі адвокати шкоду для майна могли довести, деякі судові справи  досі тривають, вже два роки пройшло. А от шкоду здоров’я не могли доказати. Чому? Тому що в українському законодавстві ці два поняття – розведені в різних законах. Вплив на довкілля регулюється Законом «Про охорону навколишнього середовища», а вплив на здоров’я – Законом «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення». Діти з села Крячки потрапили в лікарню, і лікарі написали: алергенні прояви, ГРЗГРВІ – в розпалі літа. Ніхто з лікарів не встановлює, що це негативний вплив стану довкілля, і саме тому така ситуація відбувається», – розповіла Тетяна Тимочко.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *