Безкоштовні послуги під загрозою: з медреформою в Україні виникли проблеми
Запланований з 1 липня черговий етап медичної реформи під загрозою. Анонсований раніше проект “Безкоштовна діагностика” на межі зриву через відсутність необхідного обладнання у медзакладах. Лікарні просто технічно не готові до нововведень і якісного обслуговування.
У чому проблема і коли українці зможуть отримати безкоштовну медичну діагностику в районній поліклініці — з’ясовував OBOZREVATEL.
Головне:
- В Україні з 1 липня анонсували програму “Безкоштовна діагностика”. Її головна мета — зробити так, щоб українці не платили за аналізи та обстеження. Всього таких процедур має бути 54;
- За все заплатять з держбюджету, на це виділено 2 мільярди гривень;
- Крім звичайної оплати, передбачається посилення електронного обігу в лікарнях, просування системи e-health. Це також прописано в медреформі;
- Щоправда, через відсутність належного електронного забезпечення, повільного оформлення договорів із сімейними лікарями програма затягується.
Що таке “Безкоштовна діагностика”
Це проект Міністерства охорони здоров’я та Національної служби здоров’я (НСЗУ). Його суть — з 1 липня 2019 року українці повинні отримати безкоштовний доступ до низки процедур. Всього їх 54, серед них обстеження внутрішніх органів, деякі види онкології.
- 12 нових аналізів — додатково до 8 базових, які вже оплачує Національна служба сімейного лікаря.
- Мамографія та 5 видів рентгена: грудна клітка, суглоби, хребет, кістки і навколоносові пазухи.
- Ехокардіографія, моніторинг ЕКГ і 2 види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи.
- 6 видів УЗД: шлунково-кишковий тракт, нирки, сечовий міхур, артерії ніг, щитовидна і молочні залози.
- 4 види біопсії під контролем УЗД: щитовидної залози, лімфатичних вузлів, молочних і передміхурової залоз.
- Видалення новоутворень: м’яких тканин і шкіри, в носі, гортані, вухах.
Безкоштовні послуги під загрозою: з медреформою в Україні виникли проблеми
Вже з 1 липня НСЗУ має почати оплату діагностичних послуг на рівні амбулаторної спеціалізованої медичної допомоги, тобто комунальним і приватним медичним установам вторинного рівня, а також лікарям первинної ланки — СПД, які укладуть договір з НСЗУ.
“Безкоштовну діагностику” зможуть надавати як комунальні, так і приватні заклади охорони здоров’я вторинного рівня, які укладуть договір із НСЗУ. Пацієнт сам обере, до якого медичного закладу звертатися.
Станом на середину травня 1320 медичних установ вже уклали договори з Національною службою здоров’я, зокрема — 243 приватні. Протягом 2018-2019 років НСЗУ виплатила закладам первинної ланки 8,9 мільярда гривень у рамках інших програм.
Чому виникли проблеми
З практичною реалізацією програми виникли проблеми. Річ у тім, що рівень комп’ютеризації вітчизняних лікарень залишає бажати кращого.
“Виходить, що пацієнт здає аналізи в районній лікарні і отримує один результат. Йде в сусідню, але приватну, і отримує зовсім інший”, —розповів лікар.
Доповнила картину і спікер Національної служби здоров’я України Інга Ткаченко. Річ у тім, що медустанови теж повинні підготуватися до реформи. Зокрема — перейти на автономне управління, тобто на іншу форму господарської діяльності. А також комп’ютеризувати і встановити необхідне обладнання.
“Має бути необхідне обладнання. Не проблема дати пацієнту напрямок, щоб він пішов до лікаря. Найголовніше — щоби пацієнт міг отримати послуги відповідного рівня. За які, звісно, заплатить Національна служба здоров’я України”, — пояснила Ткаченко
Буквально на початку травня Кабмін анонсував масштабну поставку медтехніки до лікарень — чи допоможе це прискорити процес реформування медсфери, покаже час.
Дивіться відео за темою:
Також Ткаченко зазначила, поки не всі українці обрали свого сімейного лікаря і уклали з ним декларацію. “У нас сьогодні 27,5 млн декларацій. Це досить велика цифра, але ще не все населення України скористалося цією первинної послугою”, — наголосила вона.
Як розповіла народний депутат комітету з питань охорони здоров’я від фракції “Самопоміч” Ірина Сисоєнко, вона вже звернулася до чинного прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з вимогою забезпечити своєчасну розробку тарифів на 2020 рік з урахуванням витрат у 5% від ВВП.
Якщо проблеми вирішити не вдасться, то, ймовірно, “Безкоштовну діагностику” запустять уже з 2020 року. Принаймні на цьому наполягають у НСЗУ.