Афери з працевлаштуванням за кордоном: 4 схеми, які використовують шахраї

При працевлаштуванні вивчайте договір і влаштовуйтеся тільки легально

Українці продовжують шукати кращого життя за кордоном. У 2018-му Центр економічної стратегії України оприлюднив дослідження: ми входимо в десятку країн-донорів міжнародних мігрантів у світі. Притому, що в Україні зараз можна отримувати зарплату не гірше закордонної, і до того ж бути захищеним законами і впевненим у своїх правах. А успішно працевлаштуватися за кордоном досі непросто, і не тільки через недобросовісних роботодавців, а й через шахраїв, які практикують різні схеми обману. “Сегодня” з’ясувала, як не потрапити до них на гачок.

Наші експерти:

Ярослав Куц, адвокат, голова адвокатського об’єднання “А2КТ”
Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування
Дмитро Люшенко, адвокат, керуючий партнер юридичної фірми “Дмитро Люшенко і партнери”

Схема 1: Спочатку заплати
Найчастіше бажаючі знайти роботу за кордоном люди звертаються в агентства з працевлаштування. І, на думку Василя Воскобойника, це правильний шлях, хоча і він не захищає від шахрайства.

“Більшість українців не знають іноземні мови досконало. Тому безглуздо самостійно вивчати сайти і зі словником перекладати тексти вакансій – краще відразу звернутися до посередників”, – говорить експерт.

Але при співробітництві з такими фірмами треба бути гранично обережним: в цій сфері безліч лжеагентств.

Головна ознака недобросовісної компанії – вимога сплатити свої послуги. Причому статті витрат можуть бути різні: вам можуть запропонувати оплатити консультацію, доступ до бази вакансій, оформлення документів або пересилання їх роботодавцю. Як правило, за подібні послуги лжеагентство вимагає чимало – від 300 євро. Але якщо обіцяють знайти роботу з зарплатою в 3 тис. євро, ця сума вже і не здається великою. Але варто заплатити, як до вас миттєво втрачають інтерес і через кілька днів повідомляють, що ваша кандидатура не підійшла роботодавцеві. Ще вони можуть постійно відкладати терміни вашого від’їзду за кордон, а в один прекрасний день безслідно зникнути, відключивши всі телефони.

Що робити

Якщо агентство з працевлаштування просить заплатити, навіть незначну суму, – відразу йдіть.

“Легальні посередники, які працюють в правовому полі, ніколи не беруть грошей з претендентів”, – говорить Василь Воскобойник.

Причому компанії не роблять це не з власної доброї волі, а тому що зобов’язує закон.

“І в українському, і в європейському законодавстві є заборона на отримання оплати від працівників, – пояснює Ярослав Куц. – За рекрутинг в будь-якому вигляді платять виключно роботодавці”.

Як це функціонує на практиці? Наприклад, роботодавець-поляк хоче найняти людину з України. Для цього він звертається до посередника, в рекрутингову фірму. А коли компанія знаходить працівника, роботодавець виплачує їй обумовлений відсоток.

Ліцензія

Навіть якщо посередник не вимагає грошей і здається вам порядною, вивчіть інформацію про нього. Дізнайтеся, як довго він працює в цій сфері, де знаходиться головний офіс і з якими країнами співпрацює. Відвідайте незалежні форуми – обдурені люди часто діляться в мережі власним досвідом. Але найголовніше – попросіть співробітників показати ліцензію.

“Будь-яка компанія, яка хоче працевлаштовувати українців за кордон, спочатку повинна отримати ліцензію Міністерства соціальної політики України”, – говорить Дмитро Люшенко.

Дані про це повинні бути на офіційному сайті міністерства, а паперова копія ліцензії – “на руках” у агентства.

Уважно ознайомтеся з документом: подивіться термін його дії і перелік країн, в яких компанії дозволено пропонувати роботу. Буває, що шахраї отримують ліцензію на працевлаштування, наприклад, в Іспанії, але залучають претендентів на роботу в інші країни. У підсумку, якщо ви приймете пропозицію, а в подальшому у вас виникнуть проблеми з прикордонними службами або місцевою владою, рекрутингова фірма не зможе вам допомогти.

“Ще обов’язково звірте, чи збігається адреса, вказана на сайті міністерства, з тією адресою, де розташовується офіс”, – радить Воскобойник.

Також у посередника повинен бути договір з іноземним наймачем.

Схема 2: Турист на роботі
Далеко не всі українці знають, що безвізовий режим не означає дозволу легально працювати за кордоном. Щоб законно працевлаштуватися, в обов’язковому порядку потрібно оформити трудову візу. І зробити це необхідно в Україні. Але недобросовісні агентства часто користуються цим незнанням. Вони пропонують зробити вам гостьове запрошення, запрошення від приватної особи або відкрити туристичну візу. Все тому, що отримати дозвіл на в’їзд в якусь країну для роботи набагато складніше, ніж туристичну візу. Тільки от нічого, крім робочої візи, не дає права працювати в іншій країні. Якщо людина обізнана і заперечує агентству, найчастіше воно обіцяє переоформити документи після вашого прибуття на територію іншої держави. Але, як показує практика, ніхто і нічого переоформляти не буде. У підсумку це може вилитися у великі проблеми з законом, і навіть в депортацію, з забороною на повторний в’їзд в країну.

Друга популярна схема обману – оформлення робочої візи за гроші. Агентство може запропонувати “вирішити всі ваші питання” за певну суму або навіть видати себе за елітну компанію, яка завжди все робить за своїх клієнтів (і це єдиний варіант співпраці). Швидше за все, перед вами звичайні шахраї. Варто заплатити – вони безслідно зникнуть або повідомлять, що консульство відмовило вам в візі.

З останніх схем: вам обіцяють відкрити польську робочу візу і обіцяють, що працювати по ній ви зможете в Чехії, Німеччині, Фінляндії, Норвегії або будь-яких інших країнах. Але це неправда: на підставі польської робочої візи можна працювати виключно в Польщі. А з будь-якої іншої країни вас депортують. То чи не краще залишитися працювати вдома?

Що робити

Будь-яка людина, яка хоче працевлаштуватися за кордоном, повинна сама оформити собі робочу візу. Запам’ятайте: ніхто не може подати документи замість вас: особиста явка в консульство обов’язкове. А, щоб результат був позитивним, необхідно зібрати цілий пакет документів.

“Для відкриття робочої візи потрібен агентський договір з акредитованою компанією і трудовий договір з майбутнім роботодавцем, – пояснює Ярослав Куц. – Цей роботодавець, в свою чергу, повинен відправити в консульство офіційний лист-запрошення. Воно і підтверджує ваше законне працевлаштування”.

Не варто вірити у відкриття робочої візи “постфактум”: розповіді, що документи оформлять після приїзду, – просто казки.

“Будь-яка країна Євросоюзу або країна з високими соціальними стандартами має чітку і зрозумілу бюрократію. Перед тим як офіційно приймати трудових мігрантів, кожна держава оцінює ризики приїзду таких – судимості, різні порушення законодавства, схильності до тероризму та інше, – розповідає Куц. – Така оцінка проводиться до того, як трудовий мігрант перетне кордон “.

До речі: якщо людина подорожує по туристичній візі або на будь-якій іншій підставі, не має права підробляти (навіть зрідка!), інакше відразу стає нелегалом.

Схема 3: Поза законом
Одна з головних помилок українців – бажання заробити за будь-яку ціну, не замислюючись, чи легальною  буде робота. На думку фахівців, багато людей в принципі не розуміють різницю між легальнлю і нелегальною працею, або думають, що друге пов’язане виключно з криміналом, а якщо вони влаштовуються в готель покоївкою, апріорі все по закону. Але таке мислення не має нічого спільного з реальністю. Майже будь-яка робота за кордоном – офіціантом, водієм, фермером – може бути як легальною, так і нелегальною.

Більш зрозумілими для українців є терміни “офіційна” і “неофіційна” робота. У першому випадку держава повинна платити податки, а в другому – гроші ніде не “світяться” і ніхто, крім роботодавця, не знає, що ви працюєте. Така неофіційна праця за кордоном пов’язана з величезними ризиками. Василь Воскобойник називає нелегальну роботу одним з найпопулярніших способів шахрайства. Найшкідливіше, чим може обернутися таке працевлаштування, – втрата грошей, найстрашніше – втрата здоров’я, працездатності або навіть життя без будь-якої компенсації. Але ж майже кожному роботодавцю вигідніше взяти вас на роботу саме неофіційно – адже якщо, наприклад, ви постраждаєте через нещасний випадок, він не “при справах”, і нічого вам не винен. І ви можете запросто залишитися на вулиці без будь-якої допомоги.

Що робити

Фахівці радять вибирати виключно легальну форму працевлаштування. Не спокушайтеся високими зарплатами, які можуть запропонувати за неофіційну працю. Чому це так важливо? Тому що, погоджуючись на неофіційну роботу, люди залишаються поза законом і самі відмовляються від прав, які їм надає країна-роботодавець.

“Нелегальний працівник фактично не існує у роботодавця. А відповідно, останній не несе ніякої відповідальності, – пояснює Василь Воскобойник. – Якщо працівник потрапить до лікарні, ніхто не оплатить його лікування, а якщо загине – ніхто не буде транспортувати тіло в Україну”.

І це не порожні страшилки: періодично жахливі випадки вражають громадськість. Наприклад, в минулому році в Польщі в українки стався крововилив у мозок. Недовго думаючи, роботодавець просто відвіз жінку до міського парку і повідомив поліції, що нібито виявив її п’яну на вулиці. Не потрібно бути впевненим, що нещастя обійдуть вас стороною. Тому що ви їдете з рідної країни, де ваші права захищає Конституція і закони, “згідно з соціологічними дослідженнями, 93% українців за кордоном працюють саме в сфері фізичної роботи – будівництво, сільське господарство та інші галузі, де присутні високі ризики травмування, – додає експерт . – І українці повинні зрозуміти: якщо вони самі не подбають про себе, ніхто їх захищати не буде “.

Легальна робота

Іноді агентства з працевлаштування прямим текстом пропонують нелегальну працю, а буває, навпаки, приховують цю інформацію від здобувача. Як зрозуміти, що вам пропонують офіційну роботу?

“Дуже просто, – запевняє Ярослав Куц і пояснює:” Якщо працевлаштування легальне, з вами в обов’язковому порядку укладуть трудовий договір і зобов’яжуть оформити робочу візу “.

Все інше – поза законом!

“Ще одна ознака офіційної роботи – це виплати зарплати виключно в безготівковому вигляді, – додає Василь Воскобойник. – Це гарантія, що гроші пройшли оподаткування, а значить про вашу роботу на території цієї країни знає держава”.

Схема 4: Шило замість мила
Обманюють українців і з умовами праці. Нерідкі ситуації, коли обумовлена ​​робота сильно відрізняється від реальної. Наприклад, вам запропонували працювати покоївкою, в обов’язки якої входитиме зміна ліжок і прибирання номерів, а в реальності виявилося, що цю постіль потрібно вручну прати, а вечорами ще й мити посуд на кухні. На будь-які невдоволення і претензії роботодавець починає загрожувати, нагадуючи, що ви підписали договір. І в разі якщо не будете виконувати роботу – він перестане платити зарплату і відбере вже виплачені гроші. Часто люди потрапляють практично в рабські умови: працюють по 12 годин на день замість обіцяних 8, сплять в холодних сирих бараках замість комфортного хостела, який був показаний на фотографіях. Страшніші випадки: трудове або сексуальне рабство, продаж на органи, банальне вбивство після використання в злочинних схемах (наприклад, в якості наркокур’єра).

Що робити

У всі перераховані вище ситуації потрапляють люди, які погодилися на нелегальну роботу. Незаконні трудові мігранти часто піддаються постійному психологічному тиску з боку роботодавців. Більш того: останні можуть під різними приводами відбирати у нелегалів паспорти і робити їх в прямому сенсі слова безправними рабами.

“Уникнути всіх жахів допоможе тільки офіційне працевлаштування, – запевняє Дмитро Люшенко. – Трудовий договір, робоча віза, медична страховка – це гарантія, що ви захищені законом”.

договір

Особливу увагу приділіть трудовим договором.

“У ньому повинні бути прописані терміни працевлаштування, назва вашої посади і компанії, – розповідає Ярослав Куц. – Обов’язково повинна бути вказана відповідальність працівника і роботодавця і умови оплати праці”.

Останній пункт особливо важливий. Нерідко людям пропонують укласти чорновий варіант контракту, в якому буде менша сума зарплати – нібито потім договір переоформлять. Не варто вірити таким пропозиціями. Ніколи не підписуйте порожні папери, вивчайте кожен пункт контракту, і в разі питань звертайтеся до юристів.
Чітко повинні бути прописані трудові обов’язки: фрази на кшталт “різні види робіт на вимогу роботодавця” можуть обернутися тим, що вас змусять робити те, що не було обумовлено. Також має бути зазначено місце проживання і витрати на нього, проїзд, харчування, вихідні та відпустки.

“Договір обов’язково укладається на двох мовах, – додає Василь Воскобойник. – Один екземпляр – на рідній мові здобувача (в нашому випадку  українською), а другий – на мові країни, в якій будете працювати”.

І постарайтеся хоча б трохи вивчити іноземну мову – це допоможе уникнути багатьох проблем.

Небезпечна зона: будьте уважні і шукайте вихід
Перед виїздом за кордон на роботу запишіть (обов’язково зателефонуйте, уточніть графіки роботи) контакти, які допоможуть вийти з кризової ситуації:

національна безкоштовна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 527 і 0-800-50-55-01 – фахівці консультують українців, які планують поїхати за кордон або повернулися в Україну з-за кордону. Консультації надаються безкоштовно і конфіденційно! 527.org.ua – електронні консультації;
національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0-800-50-03-35 або 116-123 (короткий номер з мобільного): надання консультацій з питань виїзду за кордон з метою працевлаштування, навчання, одруження і т. д. і з питань насильства та захисту прав дітей;
урядова гаряча лінія для громадян України, які перебувають за кордоном +38 (044) 284-19-15 (оплата за тарифами відповідного оператора зв’язку);
по приїзді за кордон необхідно стати на консульський облік в українському консульстві. Для цього слід особисто звернутися в установу. У разі порушення ваших прав консульство повинне надати вам допомогу і захист.
Пам’ятайте: краще працювати в рідній країні. Але якщо вже ви ризикуєте, то не забувайте убезпечити себе.