600 тисяч домогосподарств України потрапили у пастку ПОН: як люди переживуть зиму?

600 тисяч домогосподарств з початком опалювального сезону у жовтні будуть платити за газ 16,5 грн/куб замість 8. Про це йдеться у статті видання “БизнесЦензор”.

Зазначається, що найбільш незахищені українські споживачі з початком опалювального сезону будуть платити підвищену ціну за газ через “непродумане регулювання ринку газу і відсутність контролю”.

“Насамперед, це стосується побутових споживачів (населення), які після втрати свого постачальника були автоматично переведені на постачальника останньої надії (ПОН) тариф якого в жовтні в два рази вище середнього тарифу для населення”, – пишуть автори матеріалу.

Вони пояснюють, що за останній рік збанкрутувала велика кількість постачальників газу, а їхні споживачі вимушено переходять до постачальника останньої надії, у якого тарифи вищі від фіксованої ціни на газ.

При цьому, функції постачальника останньої надії виконує ГК “Нафтогаз України“, яка також звичайним постачальником газу і має тариф -7,96 грн/куб.

Натомість на жовтень тариф для ПОН встановили у розмірі 16,56 грн/куб.

“Через відмову постачальників продавати газ населенню на ПОН перейшло 600 тисяч побутових споживачів. Найпоширенішою причиною відмови від побутових абонентів є відсутність рентабельності постачання газу. Ще з кінця 2020 року частина невеличких постачальників, які були засновані власниками місцевих облгазів, вирішили піти з ринку”, – йдеться у матеріалі.

А в інших випадках причиною відмови є маніпуляції. Так, журналісти наводять приклад Одеської області, де з жовтня компанія ТОВ “Газ Технолоджі” припинила постачання газу населенню і 126 тис побутових клієнтів перейшли до ПОН.

А у вересні припинило постачання ТОВ “Полтавагаз збут”, яка забезпечувала газом 213 тисяч домогосподарств в Полтавській області.

“Офіційна причина переходу споживачів на ПОН в усіх випадках – “невиконання вимог Кодексу газотранспортної системи”. Простими словами, компанії відмовились від постачання газу побутовим клієнтам за фіксованими цінами”, – пишуть автори статті.

Також підкреслюється, що із запуском ринку газу для населення в серпні 2020 року тарифи ПОН були меншими, ніж ціна газу для населення більшості постачальників.

Але з початку цього року, коли ціни на газ в Європі почали зростати, тариф ПОН значно відрізнявся від ціни постачальників, пише видання.

Бути клієнтом ПОН стало не вигідно. Втім, споживачі не поспішали укласти договір з новим постачальником через невелике споживання газу влітку. Це призвело до величезної проблеми в жовтні. Тепер обсяги споживання значно зростуть. А ціна ПОН відрізняється від ціни постачальника вже в два рази.

Втім, 600 тис абонентів швидко підписати договори з новими постачальниками не зможуть. Для частини з них, мешканців сіл, підписання нового договору, через інтернет, банк, або поштового оператора – буде неабиякою проблемою.

Вочевидь, більшості з цих споживачів під час опалювального сезону доведеться платити за газ в два рази вищій тариф ПОН”, – резюмують журналісти.

“ГК “Нафтогаз України” як ПОН обслуговує домогосподарства у Донецькій, Херсонській та Полтавській областях, у місті Кременець Тернопільської області, у Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області, Коростишеві та Коростишівському районі Житомирської області, місті Шепетівка Хмельницької області та Одеській області.

У загальному портфелі ПОН 595 тис фізичних осіб та 270 юридичних осіб (ТКЕ). Станом на вересень 2021 року, заборгованість населення в портфелі ПОН складає 401 млн гривень”, – заявили в “Нафтогазі”.

Більше новин читайте на сайті “Діловий Переяслав”

Відвідайте новий сайт БЕЗКОШТОВНИХ ОГОЛОШЕНЬ “Діловий Переяслав”.  Підписатися на наш сайт можна у Telegram