Журналісти розповіли про незаконне будівництво на території Києво-Печерської лаври

На території Києво-Печерської лаври руйнують і перебудовують пам’ятки архітектури та зводять нові об’єкти без проектно-дозвільної документації та узгодження з ЮНЕСКО, йдеться в розслідуванні журналістів програми Схеми.

Колишні працівники Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Андрій Римар та Наталія Загрива надали журналістам копії актів наукового відділу охорони та моніторингу стану нерухомих пам’яток заповідника. Згідно з документами, протягом 2014-2017 рр. щонайменше п’ять пам’яток архітектури місцевого значення було перебудовано на замовлення Свято-Успенської Києво-Печерської лаври. При цьому рішення приймалися без проектно-дозвільної документації.

За даними журналістів, мова йде про Північну браму, Дім гостинний та контора, Браму на територію ближніх печер, Вхід до галереї від ближніх до дальніх печер, Лікарню з церквою.

У розслідуванні також повідомляється, що на території заповідника за останні роки з’явилося безліч прибудов до пам’яток архітектури та три новобудови. Зокрема, овочесховище, зведене у 2013 році вкінці Ближньопечерної вулиці, новий двоповерховий корпус та об’єкт незавершеного будівництва, так званий економічний корпус.


В  Українському товаристві охорони пам’яток історії та культури заявили що такі перебудови пам’яток архітектури можуть призвести до їх втрати. А головний архітектор Києво-Печерського заповідника Яків Діхтяр, в свою чергу, запевнив, що будівництва здійснюються на підставі Плану розвитку території, затвердженого у 2012 році, і який не погоджений із ЮНЕСКО. Він також визнав, що під час проведення будівельних робіт були допущені певні порушення.

Водночас документів на перебудову, капітальний ремонт, реконструкцію, реставрацію чи нове будівництво на 16 об’єктів на території Києво-Печерського заповідника журналістам надане не було.

Нагадаємо, що у 2016 році ЮНЕСКО залишила Києво-Печерську лавру і Софію Київську в списку Всесвітньої спадщини.