Завідувачка інфекційним відділенням Ольга Рондзіста: Бережімося і все буде добре

Поза будь-якими сумнівами, поширення коронавірусної інфекції сьогодні є темою номер один. І не лише на Переяславщині. Її активно обговорюють по всій Україні й у всьому світі. Карантинні обмеження, які були введені, зупинили активне життя людей, психологічно тиснуть на кожного, адже така невизначеність ще більше лякає. Страх заразитися й захворіти підігрівається ще й щоденною статистикою про нові зафіксовані випадки спалаху COVID-19 в різних регіонах України.

На Переяславщині ситуація виглядає більш-менш спокійною в цьому плані, однак це не означає, що вона в один день не може різко змінитися.

З 11 травня уряд послабив в Україні карантинні обмеження. Дозволено, за дотриманням певних правил і умов, починати роботу низці підприємств та бізнесу, прогулюватися в парках і скверах та навіть посидіти в літньому кафе. Саме тому ми й вирішили запитати у спеціаліста, чи не може це все призвести до активізації ситуації з поширенням коронавірусу та про що треба пам’ятати сьогодні кожному переяславцю, а заодно дізнатися й про те, як працює сьогодні наше місцеве інфекційне відділення. Отож сьогоднішня розмова із Ольгою Рондзістою

Завідувачка інфекційним відділенням Ольга Рондзіста: Бережімося і все буде добре

Ольга Іванівна, давайте розпочнемо розмову з того, наскільки забезпеченим всім необхідним на сьогоднішній день відділення, яке Ви очолюєте

Можу запевнити. Зараз маємо все. Порівняти нинішню ситуацію з тією, що була на початок пандемії, це дві великі різниці. Хочу сказати про те, що ми почали готуватися до появи в Україні COVID-19 ще взимку, коли почалися масові захворювання в Китаї. Відслідковували ситуацію, набиралися досвіду, як там вирішують цю проблему і, що головне, самі, не гаючи часу, закупили деяке обмундирування для медиків та необхідні прилади. Цього б вистачило на тиждень роботи відділення в період пандемії.

Сьогодні наші медпрацівники повністю забезпечені всім необхідним: халатами, комбінезонами, масками, респіраторами, захисними окулярами, рукавичками, гумовими чоботами… Крім того, маємо достатню кількість потрібних для лікування медикаментів, які визначені протоколом МОЗ. 12 палат відділення оснащені киснем, концентраторами, пульсоксиметрами, є 2 апарати ШВЛ і т.п.

Користуючись нагодою, хочу подякувати всім людям, які нам допомагали й продовжують допомагати. Без такої підтримки ми б точно самі не впоралися, адже останніми роками проблем в галузі охорони здоров’я накопичилося дуже багато, а фінансування медицини відбувалося за залишковим принципом. Розпочата реформа лише додала невизначеностей та неузгодженостей.

До речі, я теж переглядаю місцеві групи. Бачила, як люди писали, мовляв, у відділенні перуть одноразові халати… Тому хочу всіх заспокоїти – ніхто одноразові халати не пере. Сьогодні ми маємо достатню кількість спеціальних ламінованих костюмів, які не є одноразовими. Вони постійно дезинфікуються, адже ми всі однаково зацікавлені в тому, щоб хвороба не поширювалася.

Ви не ображайтеся. Переяславці дійсно налякані, адже ні для кого не було секретом те, що наша лікарня входила в пандемію абсолютно непідготовленою, а її при цьому ще й зробили опорною для лікування коронавірусної інфекції.

Я просто намагаюся пояснити землякам, що ми, медики, як ніхто інший, зацікавлені в тому, щоб ситуація в нашому регіоні залишалася контрольованою. Саме тому всіх, хто поступає до нашого відділення з підозрою на COVID-19, ми кладемо до окремих палат. Крім свого спеціального одягу, медики мають в кожній з цих палат окремий халат, який одягається поверх всього захисного обмундирування і залишається він там аж доки людина перебуває під наглядом, а остаточний діагноз не буде встановлений. Після кожного спілкування з пацієнтом медики все дезинфікують, щоб не дай Боже, інфекція не розносилася. І так по кільканадцять разів на день…

У відділення є три умовні зони: червона, сіра й зелена. На кожну з них поширюються встановлені правила та обмеження, яких суворо дотримується кожен працівник. Маємо 10 боксів і десять напівбоксів. На першому поверсі знаходяться всі тяжкі хворі, другий – для тих, в кого діагноз ще не встановлено, а існує лише підозра на зараження.

Завідувачка інфекційним відділенням Ольга Рондзіста: Бережімося і все буде добре

Ми вже згадали вище про лікування. Люди цікавляться, чи не доведеться їм за нього платити?

Міністерство охорони здоров’я розробило протокол лікування хворих на COVID-19, визначивши певні алгоритми застосування лікарських засобів. Всі основні ліки згідно з цим протоколом ми маємо, а лікування оплачує держава. Безумовно, є випадки, коли хворому рекомендується придбати той чи інший препарат самотужки і це перш за все пов’язано з наявністю у пацієнта хронічних захворювань. При цьому це швидше винятки, а ніж правила.

До речі, Ви згадали про важких хворих. Вони у нас є?

Стан всіх тих, хто нині лікуються у нашому відділенні, є швидше важким. Підсилюють хворобу супутні захворювання пацієнтів такі як цукровий діабет, гіпертонія, рак і т.п. Треба розуміти, що люди із хронічними хворобами більш схильні до ризику розвитку саме важкого перебігу.

Ті хворі, у кого перебіг хвороби легкий, як правило, взагалі не бажають перебувати у відділенні й просяться на самоізоляцію. Однак доки ми не отримаємо бодай першого негативного тесту з лабораторії, пацієнтів не виписуємо.

Наскільки мені відомо, з тестами існує проблема?

Швидше не з тестами, а з отриманням їх результатів. Лабораторії перезавантажені, тому їх доводиться чекати по кілька днів. Для того, щоб людина вважалася такою, що одужала, потрібно провести 2 тести полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) з інтервалом 24 і 48 годин. Лише тоді, коли вони обидва покажуть негативний результат, пацієнта можна виписати з відділення. Однак реально цього зробити в нинішніх умовах не маємо можливості, адже результати надходять із великими запізненнями. Саме тому ми й виписуємо пацієнтів за умови, що вони почуваються добре після надходження хоча б першого негативного результату ПЛР-тесту. В такому випадку люди йдуть на самоізоляцію під контроль сімейних лікарів. Зрозуміло, що вважати цих пацієнтів такими, що повністю одужали, ще не можна.

Ольга Іванівна, а який настрій медреосоналу? Адже кількість медиків в Україні, які захворіли на коронавірус, просто вражає. За статистикою це кожен п’ятий підтверджений випадок COVID-19

На жаль. Зараз в інфекційному відділенні працює 22 людини. З початку пандемії розрахувалися 5 осіб. Люди мають дітей, літніх батьків, з якими проживають, і тому просто побоялися піддавати їх ризику. Тим більше, на цьому наполягали і їхні родини.

Умови, в яких доводиться нині працювати, й насправді дуже важкі. Мало того, що сама інфекція підступна, то ще й екіпірування медиків дуже незручне. У такому виходити день дуже тяжко, але доводиться терпіти, нічого не вдієш. На сьогоднішній день у нас захворіло троє медиків. Форма перебігу хвороби у них, на щастя, легка.

Зараз, можна сказати, вже повністю вирішена й проблема доставки медперсоналу на роботу. Був час, коли дістатися з сіл було важко. Траплялися випадки, коли водії, дізнавшись, що людина працює в інфекційному, навіть відмовлялися підвозити.

Завідувачка інфекційним відділенням Ольга Рондзіста: Бережімося і все буде добре

Наскільки мені відомо існує ще й проблема з виплатами обіцяних урядом надбавок?

Це дійсно так. Про 300 відсотків надбавок для тих, хто працює з коронавірусними хворими, ми теж знаємо, однак ще нічого не отримували. До речі, це теж напружує медперсонал, адже умови нинішньої праці не лише важкі, а ще й небезпечні. Єдине, що нам дали, то це одноразові премії по 4000 гривень, виділені з міського бюджету.

Відсьогодні в Україні послабили карантин. Після майже двох місяців від його запровадження Кабмін почав знімати деякі обмеження. Вчора в мережі вже публікували фото українців, які масово вийшли на вулиці, в парки, на спортмайданчики, відпочивали в літніх кафе… Було видно, що люди розслабилися, поскидали маски, рукавички, порушували дистанцію…

Карантин треба послаблювати однозначно. Доцільніше запроваджувати так званий адаптивний, коли більш суворі правила вводяться в регіонах, де зафіксовані спалахи хвороби. Разом з тим, самі люди повинні розуміти всю існуючу небезпеку та берегти себе від заражень. Отож – постійно мити й дезинфікувати руки, тримати дистанцію, обов’язково одягати маски в людних місцях – сьогодні має стати правилом для кожного з нас. Щоб там не було, сподіваємося на краще. Бажаю всім витримки, бо розслаблятися ще точно зарано. Тому бережіть себе і залишайтеся здоровими.

12 травня Всесвітній день медичних сестер. Тому дозвольте через Вас передати вітання всім медсестричкам інфекційного відділення, які сьогодні перебувають на передовій боротьби з коронавірусом

Вони в нас найкращі. Я теж бажаю їм спокою, терпіння й подяк від пацієнтів, за якимим вони сумлінно доглядають та про яких турбуються! А ще, щоб їх нелегка праця була нарешті достойно оцінена державою

Записала розмову Світлана ПОМОЙНИЦЬКА