Запитання номер один: якими будуть наші платіжки?
Починаючи з нового 2020 року, питання стає все більш актуальним для простих українців: чому за певні послуги приносять по дві платіжки, та хто не отримає субсидію.
Враховуючи те, що в Україні з 1 травня 2019 року набули чинності пункти закону про ЖКГ, які передбачають стягнення пені з боржників за комуналку, невиплати зарплат ще більше ускладнять і без того не просте становище пересічних громадян.
Вплив нового закону «Про працю»
Міністр економрозвитку Тимофій Милованов заявив, що кількість нелегально зайнятих українців є істотною, а відтак значна кількість громадян приховують свої доходи. Як зазначив Тимофій Милованов, доходи приховують здебільшого, щоб отримати державну допомогу на оплату комунальних послуг.
Але коли в Україні набуде чинності новий закон «Про працю», зазначив міністр, то «обводити навколо пальця» державу буде складніше, адже тоді субсидію не отримають ті, хто працює неофіційно.
Нагадаємо, у бюджеті на 2020 рік закладено 48 млрд грн на виплату субсидій. Цієї суми вистачить для задоволення потреб усіх категорій населення, які потребуватимуть державної допомоги щодо оплати житлово-комунальних послуг, зазначали в урядовці.
Субсидія без боргів
В контексті бар’єрів для субсидіантів зробило уточнення й Міністерство соціальної політики: субсидії не буде, у разі заборгованості за спожиті послуги, що перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів, тобто 340 гривень.
Станом на 01.11.2019 року, населення України заборгувало за спожиті послуги в цілому 52,1 млрд. грн. Станом на початок 2020 року сума боргів складає понад 55 млрд гривень, і ситуація може лише погіршитися, адже з нового року приходять квитанції з більшими сумами, а на деякі послуги – відразу по дві.
Для погашення такої заборгованості й призначення субсидії, слід буде звернутися до постачальника послуг, оформивши договір про реструктуризацію боргу.
Варто зазначити, що за наявну заборгованість стягується пеня, розмір якої не перевищує 0,01% від суми заборгованості за кожен прострочений день, тобто за рік – 3,65% річних. Законом передбачено, що розмір пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу. А також якщо протягом 30 днів боржник не погасить заборгованість, або не укладе угоду про її реструктуризацію, то послугу ЖКГ буде припинено (поки що це не стосуватиметься постачання газу та електроенергії).
Нагадаємо, у жовтні 2019 року населенням країни сплачено за житлово-комунальні послуги 5,8 млрд. грн (83,2% нарахованих за цей період сум), за постачання електричної енергії – 3,0 млрд. грн, повідомляє Державна служба статистики України.
Зменшення – не зменшення
На початку січня українці стали отримувати платіжки за грудень. Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук повідомив, що теплопостачальники здійснили перерахунок за послуги централізованого опалення та гарячої води у 124 містах України. Там суми у квитанціях зменшились на 30%.
В залежності від площі квартири економія може становити коливатися в межах 400 гривень. У платіжках за грудень сума перерахунку для 1 кімнатних квартир склала від 80 до 292 гривень, для 2 кімнатних – від 110 грн до 435 грн, а для 3 кімнатних – від 140 до 563 грн. Жителі Тернополя отримали перерахунок за три місяці опалювального сезону (жовтень-грудень 2019 року).
Та варто наголосити, що тарифи насправді залишаються без змін: йдеться лише про зміни принципу нарахування. Підставою для перерахунку стало зниження ціни за газ у грудні 2019 року. З закладених в тариф вартості газу 7200-7800 грн. – ціна впала до 5878 грн за тис. куб. м.
Втім, зазначають експерти, така акція є одноразовою й не для всіх.
Фактори тарифів на ЖКП
Україна в договорі про співпрацю з МВФ обрала шлях збільшення цін на газ для всіх споживачів, а з 2020 року як споживачі приватного сектору, так і промисловість мають сплачувати за газ однакову ціну – ринкову ціну, яка базується на попиті та пропозиції.
Відтак, щоб застрахувати населення від різкого цінового коливання, встановлено фіксований тариф на газ, який діє автоматично до 01.05.2020 року у розмірі 6600 грн за тис. куб. м. – гарантована ціна від «Нафтогазу».
Кінцева вартість газу буде також залежати від цін на його розподілі та транспортуванні, які у кожному регіоні можуть відрізнятися. Плюс націнка від постачальника, і на відповідну вартість нараховують ПДВ.
У разі звернення до компанії-постачальника у своєму регіоні українці мали можливість відмовитися від гарантованої урядом ціни на газ у кінці 2019 роки. Чинною б залишилась стара ціна на газ. Відтак, хто не звернувся, тому автоматично нараховують страхову ціну на газ. Наперед не потрібно, але, якщо ринкова ціна буде нижчою, ніж гарантована, то повернутися до вигіднішого варіанту не вдасться. Отже, внаслідок запровадження страхової ціни споживачі програли.
Нагадаємо, після 1 травня 2020 року уряд планує відмовитися від фіксованих цін на газ для населення. Тобто ціна газу з травня буде ринковою для всіх без винятку. А з нового року на 30% зросли ще й тарифи на транспортування газу.