ЗАПРАЦЮВАВ РИНОК ГАЗУ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ: ЩО ЦЕ ОЗНАЧАЄ І ЯКОЮ БУДЕ ЦІНА НА БЛАКИТНЕ ПАЛИВО

Як ми вже коротко повідомляли в минулому номері газети, з 1 серпня в Україні запрацював ринок газу для населення (депутати прийняли його ще п’ять років тому), в якому клієнт сам може обирати постачальника залежно від ціни та сервісу. На споживачів після запуску ринку чекають дві принципові зміни.

1. Відтепер населення може вільно змінювати постачальника. Це можна було робити ще з 2015 року, однак раніше регульована ціна майже завжди була нижчою за ринкову. Ціни на газ буде формувати ринок, тому з’являється сенс у пошуку постачальника, який запропонує найкращу ціну на сервіс. До того ж, напередодні регулятор суттєво спростив процедуру переходу від одного постачальника до іншого, що має спростити життя споживачів.

2. Друга ключова зміна стосується саме ціни на газ, яка відтепер буде ринковою. В Україні в останні роки існували дві ціни на газ. Ринкова ціна діяла для промисловості, вона залежить від котирувань на європейських хабах і встановлюється щомісяця. Для населення діяв вже згаданий механізм PSO, який в останні роки декілька разів змінювався.

Відтепер ціни на газ як для промисловості, так і для населення будуть прирівняні до європейських, і залежно від ситуації на ринку вартість ресурсу може суттєво зростати чи знижуватися.

Щоб краще зрозуміти, що таке ринок і які цінові ризики він несе, наведемо один показовий приклад 2018 року. Так, у березні кінцева ціна на газ для промисловості становила 8 775 грн за тис куб м, а в жовтні – вже 15 465 грн за тис куб м. Платіжки з такими цифрами могли б отримати й рядові споживачі, якби на той час в Україні не діяв механізм PSO.

Тому спрогнозувати сьогодні, що буде з цінами наступного опалювального сезону важко, оскільки це залежить від багатьох факторів. На думку президента асоціації “Газові трейдери України” Андрія Мизовця, якщо не буде серйозних валютних стрибків, то ціни для кінцевого споживача в зимовий період не будуть перевищувати 6-7 тис грн за тисячу кубів.

“Постачальні компанії будуть намагатися клієнта до себе перетягнути і надавати кращі умови для постачання. Наприклад, якщо ви вдень на роботі, то вам зможуть запропонувати пакет, за яким вдень газ не пропонують”, – сказав директор аналітико-дослідницького центру “Інститут міста” Олександр Сергієнко. За словами експерта, нині знайти постачальника газу нескладно. Їх в Україні близько 500. Щоправда, реально надають послуги півсотні компаній. Якщо ви визначилися і вибрали одну з них, то необхідно підписати заяву-приєднання.

До того ж, потенційний постачальник протягом трьох днів має повідомити, що хоче продавати газ. Якщо все склалося, то слід готувати документи. “Це право власності на квартиру або на завод, або на фірму. Друге – це технічний паспорт приміщення. Третє, якщо мова йде про фізичну особу, то потрібен паспорт і ідентифікаційний код”, – пояснив Олександр Сергієнко.

Якщо ж українці не змінили постачальника газу зараз, то в подальшому це все одно доведеться зробити. “Якщо ви ні з ким не уклали договір поставки газу, то ви звертаєтесь до НАК “Нафтогаз”, який урядом визначено як постачальник останньої надії. Він зобов’язаний надати газ протягом двох-трьох місяців, протягом яких потрібно знайти постачальника”, – розповів Сергієнко.

Експерти заспокоюють, що через теплу зиму і залишки палива в сховищах, ціни на газ, ймовірно, будуть знижуватися. Сприяти цьому буде й конкуренція на ринку газопостачання. Щоб отримати якомога більше споживачів, компанії пропонуватимуть більш комфортні умови.

Як би там не було, але новий тариф “Нафтогазу” в умовах ринку на серпень виявився дорожчим за липневий на 9%. А що ж пропонує українцям “Нафтогаз”?

Запропонували заплатити на рік наперед

Газопостачальна компанія “Нафтогаз” оголосила два тарифи:

“Місячний”, ціна на серпень – 3,24 грн за кубометр;

“Річний” на 12 місяців – 4,73 грн за кубометр.

Це дорожче, ніж було в липні. Тоді гуртова ціна становила 2,29 грн за куб, а з урахуванням націнки “Нафтогазу” і ПДВ (але без вартості доставки й торговельної націнки постачальників) – 2,97 грн/куб. Тобто тариф на серпень зріс приблизно на 9%, а за тарифом “Річний” доведеться платити більше одразу на 59% (ніж у липні).

Ціна в тарифі “Місячний” буде змінюватися щомісяця відповідно до ринкових умов. Також споживачі отримуватимуть знижку 1%, якщо заплатять за газ до 15 числа поточного місяця.

Тариф “Річний” передбачає оплату на рік уперед. Як розраховуватиметься сума та скільки саме доведеться заплатити, “Нафтогаз” поки що не повідомив – під’єднання буде доступне в особистому кабінеті клієнта після 15 серпня.

Який із тарифів вигідніший

Зараз ціни в Україні на своєму мінімумі, але до осені буде подорожчання. Справа в тому, що вже зараз тенденція на світових ринках розвернулася. Якщо раніше газ дешевшав, то зараз навпаки – дорожчає.

“Ринок і маленька ціна – поняття несумісні. Зараз ціна 2,7-4,1 тисячі гривень за тисячу кубометрів, а взимку вона може бути 10 тисяч. Це ринок”, – сказав директор компанії-постачальника природного газу ЄГАЗ Артем Компан.

“Складно називати конкретні цифри, але нині очікувані ціни восени в межах 4-5 тисяч гривень із ПДВ за тисячу кубометрів. Коливання ціни залежать від безлічі факторів. Це збереження й можливе посилення карантинних заходів, а значить, зменшення попиту з боку не побутових споживачів”, – додав представник Української енергетичної біржі Артем Щербак у коментарі ЗМІ.

Тут варто зазначити, що в умовах ринку газу “Нафтогаз” буде не єдиним постачальником. Крім нього, щонайменше є ще два великих гравці – компанія “Ясно” (входить до бізнесу Ріната Ахметова) та “Регіональна газова компанія” Дмитра Фірташа. Очікується, що на ринок вийдуть і інші компанії.

За задумом вони, конкуруючи, повинні пропонувати свої ціни. Тому щонайменше, перш ніж укладати тривалий договір із “Нафтогазом”, варто дочекатись, коли свої тарифи оголосять інші постачальники.

Серйозні ризики

Втім, інші експерти попереджають: зараз “Нафтогаз” діє за монопольними правилами і навряд чи його тактика зміниться в майбутньому. Пояснюють це тим, що він контролює джерело газу для населення – компанію “Укргазвидобування”. Саме у неї блакитне паливо купують облгази та незалежні компанії. З відкриттям ринку ситуація не зміниться: доступ до “свердловини” залишиться в “Нафтогазу”, а це закладає серйозні ризики.

“Якщо говорити глобально, то монополія завжди живе за одними правилами. За рахунок того, що вона має доступ до джерела газу, вона може встановити будь-яку ціну, щоб прийшли люди. А коли стане зрозуміло, що вона захопила ринок, тоді може бути вже інша ситуація – компанія підвищить ціни й поводитиме себе як справжній монополіст. А йти буде ні до кого – альтернативні постачальники зникнуть”, – вважає експертка з енергетичних питань Марія Яковлєва.

Вона радить уважно вивчати пропозиції від інших постачальників: “Потрібно знайти справді незалежну компанію, яка працює за ринковими правилами”.

Ще одна позиція “газових скептиків” стосується того, чи буде в перспективі вигідною купівля газу одразу на рік наперед по 4,73 грн/куб. Зрозуміло, що протягом частини сезону ціни будуть високими (тоді буде економія), однак поза опалювальним сезоном, можливо, доведеться серйозно переплачувати.

Експерт із енергетичних питань Юрій Корольчук нагадав, як у 2019 році “Нафтогаз” уже пропонував населенню купувати так званий “газовий запас”, а потім “акцію” від держави тихо згорнули.

“Тоді ж усіх переконували, мовляв: “Налітай, бери! Взимку  газ може бути по 12 тисяч гривень за тисячу кубів, а ми пропонуємо по 5800 грн”. А потім виявилось, що ціна навпаки впала, і “Нафтогаз” тихенько роздав переплачені гроші. Зрозуміло, що якби стався колапс, то люди виграли б. Тому зараз важко щось радити”, – пояснив  Корольчук.