Як будуть нараховуватися субсидії, – коментар експерта

Все більше українців звертаються до держави за соціальною допомогою у вигляді субсидій.

Хто може претендувати на субсидію, і які існують обмеження, пояснила експерт з питань соціальної політики Інституту суспільно-економічних досліджень Маріанна Онуфрик виданню Domik.ua.

На право отримання субсидії не впливає наявність будь-якого майна. При розрахунку розміру субсидії враховується тільки дохід, який воно приносить. Про це повідомив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Детальніше про те, як будуть нараховуватися субсидії, прокоментувала експерт з питань соціальної політики Інституту суспільно-економічних досліджень Маріанна Онуфрик.

Тобто на субсидію можна претендувати незалежно від метражу і кількості квартир?

– Так. Це абсолютно правильно. Річ у тім, що є ще така постанова уряду, яка стосується соціальних нормативів житла і соціальних нормативів надання комунальних послуг, тобто субсидія вам буде нараховуватись на той норматив площі. Якщо ваша площа перевищує цей соціальний норматив, там йдеться з розрахунку на одну людину і плюс додається ще декілька квадратних метрів для сім’ї, то субсидія нараховується виключно на цю соціальну площу. За іншу частину площі ви сплачуєте самостійно. Дуже складні, дійсно, розрахунки, формули, яку ви тільки що назвали, це дуже складно зрозуміти. Але навіть людина, навіть домогосподарство отримує дохід з розрахунку, наприклад, п’ять тисяч гривен на одну людину в місяць, все одно має право на субсидію, якщо в неї велика сім’я, якщо в неї площа житла відповідна, якщо вона багато опалює тощо. Тобто великої і значної залежності між правом на отримання субсидії немає. Дохід, дійсно, має значення.

А чи може нещодавно куплена квартира стати приводом для відмови оформити субсидію?

– В постанові 848 є дійсно такий пункт, що якщо, наприклад, один із членів домогосподарства, який проживає в даному приміщенні, яке претендує на субсидію, протягом попередніх 12 місяців мав покупку квартири, автомобіля чи якоїсь побутової техніки на суму понад 50 тисяч гривен, тоді, дійсно, це домогосподарство не має права на субсидію. Але є виняток, що за рішенням районних держадміністрацій чи районів у містах може розглядатись таке рішення і може це домогосподарство отримати таке право. Пояснюю, чому. Наприклад, ви живете одним домогосподарством в трьохкімнатній квартирі. Діти виросли, одружуються, ви розмінюєте цю квартиру чи цю квартиру продаєте і купуєте дві двохкімнатні квартири. За фактом покупка відбулась, ви набуваєте права власності, покупка очевидно більша, ніж 50 тисяч гривень, але ви просто розділили дві сім’ї і помітного покращення для вашої сім’ї чи свідчення того, що ви дуже багато заробляєте, немає. Таких випадків є достатньо зараз в Україні, коли приймаються такі рішення. Чи той самий автомобіль. У вас був автомобіль один, ви його продали, купили трошки кращий автомобіль. То не третій, четвертий, п’ятий, а трошки покращили свої побутові умови. Ці рішення приймаються.

А якщо люди живуть в квартирі в цивільному шлюбі?

– Не має значення. Вони можуть бути навіть не зареєстровані, а просто є засвідчений факт проживання в цій квартирі. Все. тобто такі обмеження зняті. Може бути не цивільний шлюб, можуть претендувати навіть люди, які не є власниками квартири, а орендують цю квартиру за офіційним договором. Квартира в їх власності, вони мають договір, вони орендують і вони так само мають право на отримання субсидії в тій же квартирі, яка їм абсолютно не належить.

П равила, встановлені урядом, забороняють нараховувати житлові субсидії тим, хто за останній рік робив покупки на суму понад 50 тисяч гривень. Але допоможіть розібратись. Перше, мова йде про календарний рік чи строк у 365 днів з дня покупки?

– Як правило, субсидія надається, розраховуються дані за календарний рік. От я нещодавно спробувала систему субсидій на собі і в мене запитували дохід, тобто інформація була повністю за 2015 рік, хоча я йшла в липні 2016 року, тобто навіть ці 7 місяців 2016 року не враховуються. Саме календарний рік.

А якщо одна особа придбала квартиру торік, але живе в іншій – чи може вона претендувати на субсидію? Комунальні послугу плюсуються, адже дохід родини не змінюється, а комунальні послуги за дві квартири?

– Вона може претендувати на субсидію в одній квартирі, в одній квартирі, де безпосередньо вона проживає і користується тими комунальними послугами. Але це якщо буде відповідне рішення і дозвіл від районної державної адміністрації, якщо це була придбана квартира за попередні 12 місяців. Якщо вона була придбана раніше, то це не впливає. Але субсидія нараховується тільки за одним місцем проживання для цієї конкретної людини.

Я кщо одна квартира чи інше нерухомість оформлена на одного члена родини, а інша – на іншого – це має значення?

– Ні, це не має значення. Читайте більше тут: /news/2016/08/14/yak_budut_narahovuvatysya_subsydii__komentar_eksperta_775342