Викривачі корупції вже можуть отримувати безкоштовну правову допомогу
З 1 січня цього року викривачі корупції отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу. Розширення кола суб’єктів, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу передбачено Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції» від 17 жовтня 2019 р № 198-IX, який вступив в силу з 1 січня 2020 року .
Законом внесено зміни до частини 1 статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Зокрема, право на безоплатну вторинну правову допомогу отримали викривачі в зв’язку з повідомленням ними інформації про корупційну або пов’язане з корупцією правопорушення – на всі види правових послуг, передбачених частиною другою статті 13 цього Закону.
Нагадаємо, що 13 листопада 2019 року Володимир Зеленський підписав Закон № 198-ІХ «Про внесення змін до Закону«Про запобігання корупції»щодо викривачів корупції», який Верховна Рада прийняла 17 жовтня 2019 року.
Цей Закон визначає правовий статус викривачів – осіб, які повідомили про вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, а також встановлює права, гарантії та механізми захисту цих осіб і осіб, прирівняних до них.
Встановлено, що викривач не несе юридичну відповідальність за повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону, поширення вказаної в повідомленні інформації, незважаючи на можливе порушення таким повідомленням своїх службових, цивільних, трудових чи інших обов’язків або зобов’язань.
Законом також встановлена виплата винагороди викривачу. Згідно з новою ст. 1301 Кримінального процесуального кодексу за повідомлення про корупційний злочин, активне сприяння його розкриттю, якщо грошовий розмір предмета злочину або завдані державі збитки від такого злочину в п’ять тисяч і більше разів перевищують розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на час вчинення злочину, викривачу виплачується винагорода у вигляді 10% від грошового розміру предмета корупційного злочину або від завданих державі збитків після прийняття обвинувачуваного вироку суду, але не більше трьох тисяч мінімальних заробітних плат, встановлених на час вчинення злочину.
Також Закон встановлює умови для розкриття інформації про корупцію, нормує порядок розкриття інформації викривачем корупції, звільнення від юридичної відповідальності викривачів корупції за розкриття інформації про корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення, а також забезпечення державного захисту викривачів корупції, зокрема захисту їх трудових прав.
Законотворці вказують, що Закон дозволить створити нову ефективну систему запобігання корупції на основі міжнародних стандартів, що сприятиме зниженню рівня корупції в державі, а отже – розвитку економіки і зростання добробуту громадян.