Ворог мафії, прокурор Лазаренка і переслідувач президента: Уряду запропонували незалежного аудитора для НАБУ

Сьогодні Верховна Рада знову не змогла обрати представника від парламенту до комісії з аудиту Національного антикорупційного бюро України. Кандидатуру британського детектива Найджела Брауна, яка лобіюється БПП і Народним фронтом, підтримали 200 народних депутатів при 226 необхідних

У рейтинговому голосуванні заступник генерального інспектора Міністерства юстиції США Роберт Сторч набрав 178 голосів, британський детектив Найджел Браун – 202 голоси.

Тим часом Реанімаційний пакет реформ та антикорупційні організації представили кандидатів від громадськості на посаду Аудитора НАБУ, які будуть подані Кабінету міністрів України для затвердження за квотою Уряду.

Кандидатур три: Марта Борщ, колишній американський прокурор, яка домоглася ув’язнення у США українського прем’єр-міністра Павла Лазаренка, Карлос Кастресана, іспанський прокурор, екс-голова створеної ООН Міжнародної комісії по боротьбі з безкарністю в Гватемалі, і Джованні Кесслер, італійський юрист і гендиректор Європейського управління боротьби з шахрайством (ОЛАФ).

Нагадаємо, в Україні триває формування трійці зовнішніх аудиторів НАБУ. Згідно з законом, єдиним способом звільнити чинного директора Антикорупційного бюро Артема Ситника є негативний звіт про його роботу, підготовлений комісією з трьох аудиторів, делегованих парламентом, Урядом і президентом.

Процес їх призначення вже супроводжується скандалом: зокрема у парламенті відбулося вже дві спроби делегувати до складу аудиторів кандидата з порушенням закону – фракції Народний фронт та Блок Петра Порошенка знехтували відібраним профільним Комітетом аудитором, Робертом Сторчем, заступником генерального Інспектора Департаменту юстиції США, та висунули замість нього власну узгоджену кандидатуру – Найджела Брауна, якого встигли охрестити в народі «лижним інструктором» через сумнівність принципу призначення і фаховість, яка викликає питання у антикорупціонерів. Проте за дві спроби парламентська більшість, яка лобіює його кандидатуру, так і не змогла забезпечити голосування за нього.

Тепер свого аудитора спробує делегувати Кабмін. Він запропонував громадськості висунуту кандидатури йому на розгляд, і сьогодні вона їх презентувала.

У її шорт-листі – три особи: Марта Борщ, колишній американський прокурор, яка домоглася ув’язнення у США українського прем’єр-міністра Павла Лазаренка, Карлос Кастресана, іспанський прокурор, який вважається одним з найвідоміших борців з корупцією в світі, і Джованні Кесслер, італійський юрист і гендиректор Європейського управління боротьби з шахрайством (ОЛАФ).

Протягом останніх двох років журналісти НВ спілкувалися з усіма трьома, тож подаємо короткий огляд «резюме» кандидатів та короткі тези з їхніх інтерв’ю НВ.  

 Марта Борщ, колишній американський прокурор, яка домоглася ув’язнення у США українського прем’єр-міністра Павла Лазаренка

Випускниця університету Орегона за спеціальністю «російська мова та література» та Школи права престижного університету Берклі.

12 років працювала федеральним прокурором у Прокуратурі Північного округу Каліфорнії (1992-2004).

Очолювала відділ по боротьбі з організованою злочинністю, керувала відділом боротьби з шахрайством у галузі цінних паперів.

На посаді федерального прокурора розслідувала численні корупційні злочини високопосадовців та «білих комірців», включно зі справою проти колишнього прем’єр-міністра України Павла Лазаренка.

Саме Марті Борщ довелося п’ять років збирати докази та вести справу в ролі прокурора Північної Каліфорнії проти колишнього українського чиновника. Тривалий судовий процес завершився визнанням Лазаренка винним у 52 статтях обвинувачення, ув’язненням і конфіскацією вілли вартістю майже $7 млн та $200 млн на рахунках.

Справа Лазаренка стала одним з небагатьох випадків, коли уряд США судив іноземного високопосадовця за корупцію.

Зараз Марта Борщ очолює власну юридичну фірму. Володіє російською мовою.

 

Карлос Кастресана, іспанський прокурор,  екс-голова створеної ООН Міжнародної комісії по боротьбі з безкарністю в Гватемалі

Карлос Кастресана вважається одним з найвідоміших борців з корупцією в світі.

Він був державним обвинувачем Верховного суду Іспанії та звинувачував в корупційних діях багатьох великих бізнесменів і високопоставлених чиновників різних країн, включаючи колишнього прем’єр-міністра Італії Сільвіо Берлусконі. Він захищав інтереси жертв режимів чилійського диктатора Аугусто Піночета і аргентинського – Хорхе Відела.

Одним з найпоказовіших його професійних досягнень була позиція голови створеної ООН Міжнародної комісії по боротьбі з безкарністю в Гватемалі. Ця комісія – аналог Антикорупційного бюро в Україні. Вона складалася, переважно, з міжнародних слідчих, поліцейських і прокурорів. На чолі Комісії Кастресана запроторив за грати за корупцію 150 впливових керманичів Гватемали: екс-президента Альфонсо Портільо, трьох колишніх міністрів внутрішніх справ, чотирьох з п’яти генералів армії, три директора національної поліції, бізнесменів, конгресменів, наркоторговців, торговців дітьми і жінками.

Річний бюджет комісії, яку очолював Кастресана, становив близько $15 млн. Це фінансування забезпечувало роботу приблизно 200 чоловік. Досить велику статтю витрат становило забезпечення їх безпеки, а його самого намагалися вбити.

Сьогодні Карлос працює головою кримінального департаменту юридичної фірми Ejaso.

 

Джованні Кесслер, італійський прокурор, генеральний директор Європейського управління боротьби з шахрайством

Італійський юрист, прокурор, від лютого 2011 року – генеральний директор Європейського управління боротьби з шахрайством (ОЛАФ).

Працював прокурором у кримінальних судах Тренто та Больцано, а також в Управлінні по боротьбі з мафією в Сицилії з 1986 до 1998 року.

У 2006–2008 рр. Кесслер обіймав посаду італійського верховного комісара з боротьби проти контрафактної продукції.

Був депутатом італійського Парламенту та одним з двигунів законодавчої боротьби з мафією.

Спеціалізується на боротьбі з організованою злочинністю, корупцією і фінансовими злочинами.

Європейське управління боротьби з шахрайством розслідує всі випадки зловживання коштами Євросоюзу, вивчає операційну та фінансову роботу будь-якої інституції чи органу ЄС. На ОЛАФ покладено відповідальність за боротьбу з шахрайством та зловживанням у використанні коштів з бюджету Європейського Союзу.

Кесслер брав участь у роботі конкурсної комісії з обрання директора українського Антикорупційного бюро та, фактично, відстояв прозорість роботи комісії та результати всього конкурсу. Був призначений в комісію за квотою Верховної Ради.

За результатами відкритого конкурсу на аудитора НАБУ Комітет ВР з питань протидії корупції рекомендував Уряду України призначити Джованні Кесслера до трійки аудиторів Бюро за квотою Кабінету Міністрів.