В Росії вже маячать на горизонті проблеми через газ

Кремль готується відключити Україну від своєї газотранспортної системи. Замінити Україну як транзитера повинен “Північний потік-2”. Він ще не добудований, але демонтаж обладнання біля кордонів України вже йде. У цій справі Кремль діє собі на шкоду, оскільки будівництво газопроводів по території Росії обійшлося йому в три рази дорожче, ніж Європі. При цьому продаж газу в ЄС значно скорочуються. Але для Путіна принцип важливіший за гроші, і він в черговий раз готовий це довести. Про це розповів директор незалежної консалтингової фірми East European Gas Analysis Михайло Корчемкін, передає “Апостроф“.

На запитання, для чого тоді Росії потрібен “Північний потік-2, він відповів так:”Там дві основні причини. Головна – це дати можливість “освоїти” багато грошей підрядникам – друзям Путіна – Ротенбергу і Тимченко. Їх компанії отримали підряди на будівництво російської частини проекту, а це сума – понад 60 млрд євро. Газопроводи були побудовані з витратами в три рази вищими, ніж в Європі.

А друга причина – “покарати” Україну, позбавити її транзитних доходів. На офіційному сайті “Газпрому” проект оцінили в 40 млрд євро. І ці гроші витрачаються не для того, щоб збільшити прибуток “Газпрому”, а щоб продавати ті ж обсяги газу, що і через транзит Україною, але за іншим маршрутом. Йдеться навіть про скорочення продажів”.

Водночас у майбутньому Європа може відмовитися від споживання газу, що серйозно похитне владу в Росії.

За словами Михайла Корчемкіна, відмова від газу залежить від швидкості зміни клімату, але весь процес може бути завершений вже до 2050 року.

“Чим швидше буде рухатися потепління, тим швидше Європа відмовиться не лише від газу, але і від всього викопного палива”, – заявив експерт.

 За його словами, на тлі змін газового ринку російська влада може похитнутися.

“Чим нижчі ціни, тим менше грошей і тим гірша позиція у влади. Але країна і влада – це різні речі”, – додав він.